Zdrowie - Kobieta

Post przerywany - czym jest okno żywieniowe?

2021-05-03 20:12:54

Intermittent fasting to sposób odżywiania, który do dziś wzbudza liczne kontrowersje, choć jego historia sięga czasów starożytnych. Ze względu na czas spożywania posiłków, czyli tzw. okno żywieniowe, nazywany jest także postem przerywanym. Jakie niesie za sobą korzyści i dla kogo jest przeznaczony?

Dieta IF

Czym jest post przerywany?

Najprościej mówiąc, intermittent fasting (z ang. Post przerywany) to sposób odżywiania obejmujący dni lub godziny bez spożywania lub ograniczenia do minimum, żywności. Post stosowany był już w starożytności. Grecki lekarz Hipokrates niektórym swoim pacjentom zalecał krótkotrwałe głodówki, celem poprawy stanu zdrowia. Już wtedy zauważono, że organizm człowieka nieustannie pracuje, trawiąc spożywany pokarm, przez co obciążone są narządy wewnętrzne biorące udział w procesach enzymatycznych.

Rodzaje IF

W skład IF wchodzą różne modele stosowania okresów postów. Podstawowym założeniem stosowania tej diety jest odejście od powszechnego, zalecanego przez Instytut Żywności i Żywienia w popularnej Piramidzie Zdrowia, spożywania 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu.

Najpopularniejszą z metod jest 16/8. Polega ona na codziennym poszczeniu przez okres około 16 godzin oraz ograniczeniu okna żywieniowego do 8-10 godzin. Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo pierwszy posiłek zjadamy o godzinie 12, a ostatni o 20. Jest to metoda najmniej radykalna i wymagająca, wystarczy właściwie pominąć śniadanie, a rano spożywać dużą ilość napojów oraz np. kawy, która zmniejsza uczucie głodu.

Kolejną metodą, bardziej restrykcyjną, jest 5:2. Polega ona na tym, że przez 5 dni w tygodniu spożywamy swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, czyli jemy „normalnie”, natomiast 2 dni wyznaczamy na dość radykalne ucięcie kalorii. Przykładowo jeśli nasze zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2000 kcal, to podczas dni postnych, przyjmujemy tylko około 500-600 kcal.

Po co ten cały post?

Żeby zrozumieć cel takiej diety, trzeba przyjrzeć się temu, co dzieje się z pokarmem, kiedy trafi do naszego organizmu. Węglowodany są rozkładane na cukier, który nasze komórki zmieniają w energię. Jeśli komórki nie zużyją całego cukru, zaczynają magazynować je w komórkach tłuszczowych. W odpowiedzi na spożytą glukozę (cukier) nasza trzustka produkuje insulinę - hormon niezbędny do tego, aby cukier dostawał się do komórek. Zbyt duże spożycie pokarmów, zwłaszcza węglowodanów, prowadzi do nadmiaru glukozy, która zaczyna gromadzić się w postaci tłuszczu, co w efekcie powoduje przyrost masy ciała.

Pomiędzy posiłkami, poziom insuliny spada, a komórki tłuszczowe mogą swobodnie uwalniać zmagazynowany cukier, który zostanie przekształcony w energię. Cała idea postu przerywanego polega więc na tym, aby umożliwić organizmowi obniżenie poziomu insuliny na tyle długo, aby zaczął spalać tłuszcz. Ponadto zwiększa się tempo metabolizmu.

Korzyści wynikające z IF

Główny powód, dla którego przechodzimy na dietę, to chęć pozbycia się zbędnych kilogramów i utrata nadmiernej tkanki tłuszczowej. Mechanizm postu przerywanego może nam w tym pomóc. Długofalowe skutki wynikające z prowadzenia takiego stylu żywienia, można mnożyć. Zdecydowanie zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia. Mniejsze jest też ryzyko wystąpienia cukrzycy czy chorób neurodegeneracyjnych (Parkinson, Alzheimer). Skonsultowany ze specjalistami i odpowiednio zbilansowany ten model żywienia może być pomocny dla osób zmagających się z otyłością i mających problemy z utratą wagi.

Kto powinien unikać postów

Choć z IF możemy czerpać wiele korzyści, nie każda osoba powinna decydować się na tego rodzaju dietę. W grupie osób, którym nie przysłuży post przerywany znajdą się m.in. kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące, osoby pracujące ciężko fizycznie, osoby cierpiące na cukrzycę czy osoby cierpiące na jakiekolwiek zaburzenia odżywiania. Zdecydowanie lepiej jest porozmawiać z lekarzem czy dietetykiem, zanim zdecydujemy spróbować swoich sił w diecie IF. Każdy organizm ma indywidualne potrzeby i preferencje i nie zawsze to, co służy większości, będzie dobre i dla naszego ciała.

Co jeść w oknie żywieniowym?

Teoretycznie nadrzędną zasadą jest to, aby nie łamać postu i jeść tylko podczas okna żywieniowego. Nie oznacza to jednak, że podczas tych np. 8 godzin, możemy pozwolić sobie na traktowanie swojego ciała jak worka na śmieci. Wręcz przeciwnie - aby post przerywany miał sens i przynosił oczekiwane efekty, trzeba przede wszystkim zadbać o jakość posiłków. Powinny być one dobrze zbilansowane i kalorycznie dostosowane do naszych potrzeb. Racjonalne i zdrowe odżywianie jest każdorazowo kluczem do sukcesu, a to, czy narzucimy sobie dodatkowo jakiś schemat tego odżywiania, jest kwestią drugorzędną.

Karolina Ryś

fot.pixabay.com/mojzagrebinfo

Źródła:

https://www.britannica.com/topic/fasting
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_alternatywne/193794,dieta-intermittent-fasting-skuteczna-dieta-czy-trend-zywieniowy
https://www.health.harvard.edu/blog/intermittent-fasting-surprising-update-2018062914156
https://pl.wikipedia.org/wiki/Insulina
https://www.healthline.com/nutrition/10-health-benefits-of-intermittent-fasting


Słowa kluczowe: dieta, zdrowe odżywianie, sposób na odchudzanie, post, dietetyka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dwie osoby z rowerami
Jak aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu?

Zastanawiasz się jak spędzić miło czas na świeżym powietrzu? Oto parę sposobów.

wypadanie włosÃłw
Jak zabezpieczyć się przed wypadaniem włosów?

Przyczyn osłabienia, a w efekcie wypadania włosów może być wiele. Zobacz, jak zadbać o włosy!

Sposoby na zasypianie

Sprawdź, co możesz zrobić, żeby szybciej zasnąć.

Polecamy
Jazda na wrotkach - retro alternatywa dla biegania

Powraca moda na wrotki - dlaczego warto jej ulec?

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Ostatnio dodane
dwie osoby z rowerami
Jak aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu?

Zastanawiasz się jak spędzić miło czas na świeżym powietrzu? Oto parę sposobów.

wypadanie włosÃłw
Jak zabezpieczyć się przed wypadaniem włosów?

Przyczyn osłabienia, a w efekcie wypadania włosów może być wiele. Zobacz, jak zadbać o włosy!

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?