Zdrowie - Kobieta

Power nap - dlaczego warto spać w ciągu dnia?

2019-09-11 10:53:58

Drzemka w pracy lub po szkole powszechnie kojarzy się z lenistwem. Naukowcy dowodzą jednak, że 20-minutowy odpoczynek jest nie tylko korzystny dla samopoczucia, ale ma także wiele zalet zdrowotnych. Doceniali je tak wielcy ludzie jak chociażby Leonardo da Vinci, Bill Clinton czy Winston Churchill. Brytyjski mąż stanu twierdził nawet, że dzięki drzemkom dostaje dwa dni w ciągu jednego, a przynajmniej półtorej.

Kobieta śpiąca na łóżku

Power nap - zalety krótkiej drzemki w ciągu dnia

Power nap zdefiniował dr James B Maas, badacz snu. W bestsellerowej książce "Power Sleep" wśród zalet spania w ciągu dnia wymienił zmniejszenie zmęczenia, zwiększenie koncentracji, poprawę pamięci i polepszenie nastroju. Badań w tej dziedzinie, koncentrując się na związku między drzemką a wydajnością, podjęła się także Sara Mednick. Na ich podstawie stworzyła "Manifest drzemki", w którym przedstawiła korzyści płynące dla zdrowia, takie jak regeneracja komórek skóry, hamowanie bólu migrenowego oraz zmniejszenie ryzyka zawału serca i zachorowania na cukrzycę. Ponadto inni naukowcy potwierdzili, że power nap wzmacnia układ odpornościowy.

Mimo tak wielu korzyści nie wszyscy są zwolennikami popołudniowej drzemki. Jej przeciwnicy twierdzą, że zaburza ona rytm dnia, utrudniając zasypianie wieczorem. Tymczasem rozwiązanie tego problemu jest prostsze niż może się wydawać. Wystarczy wprowadzić do swojego życia rutynę i stworzyć z drzemki nawyk, dzięki czemu organizm przyzwyczai się do takiego funkcjonowania. Zasadą, której stosowanie może nam to ułatwić, jest urządzanie power nap najpóźniej 3 godziny przed nocnym spaniem, a najlepiej do 10 godzin po wstaniu rano.

Zasady efektywnej drzemki

Aby osiągnąć maksimum korzyści z krótkiej drzemki, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim powinniśmy wyciszyć telefon, aby nikt nie przeszkodził nam w odpoczynku. Najlepiej odłożyć go jak najdalej od poduszki, na której będziemy spać, ze względu na promieniowanie emitowane z urządzenia. Może ono negatywnie wpływać na nasz układ nerwowy. Zanim jednak to zrobimy, warto na początku ustawić sobie budzik na max 35 minut, abyśmy nie zapadli w głęboki sen, dający odwrotne skutki. Przy regularnych drzemkach nawyk spania przez 20 minut wchodzi w krew i można ten punkt pomijać.

Szykując się do drzemki powinniśmy także spróbować wyciszyć się oraz oczyścić umysł z wszystkich problemów. To nie jest czas na szukanie pomysłów, lecz na odpoczynek i regenerację. Pomoże w tym spokojne, odizolowane od hałasu miejsce oraz opaska na oczy, która oszuka nas mózg brakiem światła. W przypadku ekstremalnych przypadków możemy spróbować ułatwić sobie zasypianie zjedzeniem przed drzemką posiłku bogatego w węglowodany, kwasy omega-3 (pomagają się zrelaksować) i tryptofan (składnik korzystnie działający na sen, obecny m.in. w nabiale i bananach).

Jak natomiast wygląda kwestia kawy? Tutaj możemy być mile zaskoczeni, bowiem jest zalecana, ale bezpośrednio przed drzemką. Zaczyna ona działać dopiero po 20 minutach po wypiciu, dzięki czemu poczujemy dodatkowy przypływ energii zaraz po wstaniu. Coffee Nap jest najbardziej efektywną metodą, a przy tym zdrową i bezpieczną. Potwierdzają to badania przeprowadzone na Uniwersytecie Loughborough w Wielkiej Brytanii.

Decydując się na drzemki należy pamiętać, że ilość potrzebnego nam snu zależy od kondycji mózgu i nie wszyscy takowej w ciągu dnia potrzebują. Jeśli jednak nasza produktywność po południu spada oraz dopada nas zmęczenie, warto przetestować power nap, chociażby dla korzyści zdrowotnych.

DD

fot. pexels.com

źródło: cocacola.com.pl, wyborcza.pl, koneserzy.pl

Słowa kluczowe: Higiena snu, Zdrowe nawyki, Energia, Wydajność, Sen w ciągu dnia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
trening w domu
Trenuj - gdzie chcesz i kiedy chcesz Warszawa

W każdych warunkach, nawet domowych, można ćwiczyć tak, jak się lubi, dbać o kondycję, smukłą sylwetkę czy też rozładować stres.

5 zalet aerobiku w wodzie
Poznaj 5 zalet aerobiku w wodzie! Kraków

To doskonałe rozwiązanie dla osób z nadwagą, po przebytych urazach i operacjach oraz tych z nas, którzy chcą świetnie bawić się podczas ćwiczeń.

Ranne ptaszki i nocne marki
Ranny ptaszek czy nocny marek? Poznaj swój chronotyp

Dowiedz się, czy jesteś skowronkiem, czy sową.

Polecamy
Podstawy medytacji
W pogoni za szczęściem - o podstawach medytacji

Chcemy osiągać coraz to większe i ambitniejsze cele, chcemy się rozwijać, by nie zostać w tyle za innymi. No właśnie tak właściwie, po co to wszystko chcemy osiągnąć?

Ziołowe terapie dla strun głosowych, gardła i krtani - jak się leczyć naturalnie?

Poznaj fachowe porady dotyczące leczenia się w naturalny sposób!

Ostatnio dodane
trening w domu
Trenuj - gdzie chcesz i kiedy chcesz Warszawa

W każdych warunkach, nawet domowych, można ćwiczyć tak, jak się lubi, dbać o kondycję, smukłą sylwetkę czy też rozładować stres.

5 zalet aerobiku w wodzie
Poznaj 5 zalet aerobiku w wodzie! Kraków

To doskonałe rozwiązanie dla osób z nadwagą, po przebytych urazach i operacjach oraz tych z nas, którzy chcą świetnie bawić się podczas ćwiczeń.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?