Zdrowie - Kobieta

Przyczyny bólu brzucha przed okresem

2022-07-20 13:15:30

Ból brzucha przed okresem jest jedną z częstszych przypadłości poprzedzających menstruację. Wynika ze zwiększonej produkcji prostaglandyn, które odpowiadają za złuszczanie się błony śluzowej macicy, czyi endometrium. Można go łagodzić domowymi sposobami.

ból brzucha przed okresem

Dlaczego brzuch boli przed okresem?

Ból brzuch przed okresem może trwać od 4 dni do tygodnia. Jest jednym z objawów zespołu przedmiesiączkowego i wynikiem zmian, które w trakcie cyklu zachodzą w organizmie kobiety w wieku rozrodczym. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, zaczynają wydzielać się prostaglandyny, które powodują złuszczanie się błony śluzowej macicy, w której nie osadziła się komórka jajowa. Aby proces mógł zajść, macica zaczyna się kurczyć i rozkurczać, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi i powoduje nieprzyjemne dolegliwości, które kobiety odczuwają w różnym natężeniu.

Jeśli ból nie utrudnia normalnego funkcjonowania i nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy dodatkowe, nie powinien wzbudzać niepokoju. Gdy jest uporczywy, powoduje znaczne pogorszenie ogólnego samopoczucia i nie ustępuje mimo zażycia leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, warto skonsultować się ze specjalistą. Więcej informacji na temat możliwych przyczyn bólu brzucha przed okresem dostępnych jest na stronie: https://www.ketonal.pl/jakie-sa-przyczyny-bolu-brzucha-przed-okresem/.

Jak łagodzić ból brzucha domowymi sposobami?

Najskuteczniejszym sposobem na złagodzenie bólu brzucha o lekkim do umiarkowanego natężeniu jest sięgnięcie po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, np. z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwbólowych), które znajdują się w większości domowych apteczek. Substancją czynną może być w ich przypadku, m.in. ketoprofen, naproksen czy ibuprofen. Niezależnie, jaki lek wybierzemy, koniecznie należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, w której zawarte są zalecenia odnośnie dawkowania, ale też przeciwwskazania do stosowania. Przy bolesnych skurczach dobrze sprawdzają się też lekki rozkurczowe, które również dostępne są bez recepty.

Jeśli czas poprzedzający menstruację wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, warto zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego na rzecz kontrolowanej aktywności. Lekki ruch również sprzyja zmniejszeniu skurczów, podobnie jak ciepłe kąpiele lub okłady, np. z wykorzystaniem poduszki elektrycznej lub termoforu. Do kąpieli można dodać też olejki eteryczne o działaniu relaksującym, co szczególnie sprawdza się wieczorem, gdyż ułatwia zasypianie. Ponieważ poza bólem, w czasie poprzedzającym krwawienie, kobieta może odczuwać też nieprzyjemne wzdęcia, warto ograniczyć ciężkostrawne posiłki na rzecz zbilansowanej diety, aby nie obciążać dodatkowo układu pokarmowego. Jeśli nie ma przeciwwskazań, poza wodą można włączyć do jadłospisu herbatki ziołowe, które poza działaniem rozkurczowym ułatwiają trawienie i w ten sposób działać kompleksowo. Jeśli jednak ból jest na tyle dokuczliwy, że utrudnia normalne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który zleci dalsze postępowanie.

Artykuł Partnera

fot. Pexels/Polina Zimmerman

Słowa kluczowe: Jak łagodzić ból brzucha, dlaczego brzuch boli przed okresem
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
lato
Pielęgnacja skóry latem. Co warto mieć w swojej kosmetyczce?

Które kosmetyki przydadzą nam się latem?

rekompozycja
Rekompozycja sylwetki - najważniejsze informacje i suplementy

Czy da się jednocześnie chudnąć i rozbudowywać mięśnie?

bÃłl brzucha przed okresem
Przyczyny bólu brzucha przed okresem

Można go łagodzić domowymi sposobami!

Polecamy
KtÃłre z podstawowych substancji w nazej kuchni jest najbardzie szkodliwa
Biała śmierć - czym jest i co powoduje?

Każdy z nas ma "białą śmierć" w swojej kuchni. Dowiedz się, co kryje się pod tą tajemniczą nazwą!

Szybsza perystaltyka jelita
Jak przyspieszyć perystaltykę jelit? Warszawa

Sprawdźcie, co robić i co jeść, by zachować zdrowe jelita.

Polecamy
Ostatnio dodane
lato
Pielęgnacja skóry latem. Co warto mieć w swojej kosmetyczce?

Które kosmetyki przydadzą nam się latem?

rekompozycja
Rekompozycja sylwetki - najważniejsze informacje i suplementy

Czy da się jednocześnie chudnąć i rozbudowywać mięśnie?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?