Zdrowie - Kobieta

Rak szyjki macicy - profilaktyka i objawy

2017-10-26 10:38:16

Wiele kobiet woli nie wiedzieć, co się dzieje z ich organizmem. Mimo tego, że w mediach pojawia się mnóstwo informacji, dotyczących profilaktyki przed rakiem szyjki macicy, to nadal sporo pań nie bada się regularnie. A to właśnie w profilaktyce i obserwacji swojego organizmu znajduje się klucz do sukcesu, który może uratować życie. Jakie są objawy raka szyjki macicy? Czym jest HPV i czym jest dysplazja, która może stać się początkiem naprawdę przykrych problemów?

Rak szyjki macicy - profilaktyka i objawy

Profilaktyka przed rakiem szyjki macicy
Każda kobieta powinna bacznie obserwować swój organizm i przede wszystkim robić badania. Życie w niewiedzy nie sprawi, że choroba zniknie. Im szybciej zareagujemy i rozpoczniemy walkę, tym szybciej ją wygramy. W przypadku raka szyjki macicy niezwykle ważna jeset wczesna diagnoza i szybkie postępowanie. Dlatego robienie cytologii powinno wejść w nawyk każdej kobiety. Wykonywanie tego badania raz na pół roku sprawi, że będziemy mieć pod kontrolą swoje zdrowie. W przypadku niepoprawnej cytologii, lekarz skieruje nas na kolejne badania. Ale nie bójmy się ich! Nawet zły wynik cytologii to nie wyrok. Za raka szyjki macicy odpowiada wirus HPV, którym zarażony jest organizm. Warto więc zrobić badania, które mają stwierdzić, czy w organiźmie obecny jest wirus, który może negatywnie namieszać w naszym życiu. Najbardziej niebezpiecznymi odmianami wirusa są HPV16 oraz HPV18, dlatego w przypadku wystąpienia dysplazji, należy zadbać o to, aby dobry specjalista zajął się nami w odpowiedni sposób.

Często badania - ratunkiem przed chorobą
Częstym badaniem, które jest wykonywane w przypadku niepoprawnej cytologii jest kolposkopia. Badanie to pozwala lekarzowi wykryć przedkliniczne zmiany w przypadku raka szyjki macicy. Kolposkopia to badanie uzupełniające, mające na celu szerszemu przyjrzeniu się zmianom, które pojawiły się u pacjentki. Maszyna zwana kolposkopem pozwala na oglądanie i ocenę stanu szyjki macicy. Badanie nie należy do najprzyjemniejszych, ale nie jest bardzo bolesne. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ trwa ono około kilkunastu minut, a podczas samego badania szyjka macicy przemywana jest płynem fizjologicznym, kwasem octowym oraz płynem Lugola. Po badaniu nie jest nam potrzebne zwolnienie i możemy wrócić do normalnych czynności. W przypadku niejednoznacznego wyniku kolposkopi, lekarz zleca zazwyczaj biopsję. Należy jednak pamiętać, aby poprosić lekarza (o ile pozwala na to zdrowie) na przeprowadzenie zabiegu pod narkozą, ponieważ biopsja to niezwykle bolesne badanie. Na wyniki biopsji czeka się zazwyczaj około 3 tygodni. Po tym czasie lekarz decyduje, jak będzie wyglądało dalsze leczenie. W przypadku dysplazji typu CIN 1 bardzo często komórki przekształcają się po jakimś czasie w prawidłowe. Ta dysplazja tylko w 1% zmienia się w nowotwór złośliwy. Dysplazje CIN 2 i CIN 3 są groźniejsze i potrzebne jest leczenie poprzez np. konizację zimnym nożem lub elektroresekcję szyjki macicy, którą się wykonuje pętlą koagulacyjną. Po tego typu zabiegu należy zadbać szczególnie o higienę, odstawić na bok ćwiczenia oraz forsowanie organizmu oraz zadbać o odpowiednią dietę.

Jakie są objawy?
Przy zaawansowanym stadium choroby mogą pojawiać się pewne objawy. Po stosunku często występuje krwawienie, które jest widoczne również między menstruacjami. Dodatkowo same miesiączki przebiegają bardzo boleśnie, są obfite i trwają zdecydowanie dłużej. Zdarza się również, że kobiety chorujące na raka szyjki macicy mają problem z nerkami oraz skarżą się na ból miednicy.

Choroba nie jest wyrokiem. Pamiętajmy jednak, żeby nie bać się badań. To właśnie one mogą nam uratować życie, ale tylko w przypadku, kiedy nie będzie za późno. Jeśli więc nie badałaś się od dawna - idź do lekarza i zrób cytologię, która może uchronić cię przed rakiem szyjki macicy.

gol

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: cytologia, kolposkopia, nowotwór, CIN, HPV
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Brawo za artykuł [0]
    Paulinusiak7
    2017-10-26 18:00:50
    Tak mało ludzi sie bada.. warto uświadamiać! Ja niebawem mam kolejne badania wiec trzymajcie kciuki :)
Zobacz także
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Zabiegi pielęgnacyjne dla ciężarnych kobiet. Czyli jak dbać o wygląd, będąc w ciąży?

W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi liczne, często niepożądane zmiany. Dowiedz się, jak im zapobiec!

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Zielona czy czarna herbata - co lepiej pić?

Naukowcy zbadali sympatyków tych napojów. Jeden z nich obniża ryzyko zawału i udaru.

Ostatnio dodane
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?