Zdrowie - Kobieta

Refleksoterapia stóp - na czym polega i jakie przynosi efekty?

2020-04-10 11:24:18

Refleksoterapia to masaż leczniczy, stymulujący określone punkty (strefy) na stopach i dłoniach, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Terapia stref odruchowych stopy potrafi pomóc w uporczywych dolegliwościach ale może działać również profilaktycznie, czy też sygnalizować dolegliwości które mogą pojawić się w niedalekiej przyszłości.

Pomalowane na kolorowo stopyCzym jest Refleksoterapia?

Tam, gdzie stoją twoje stopy, zaczyna się tysiącmilowa podróż.

Napisał ponad 2000 lat temu Lao Tzu w "Tao Te Ching"

Choć zaliczana jest do metod medycyny alternatywnej, nie umniejsza to jej skuteczności. Doceniana od wieków przez uzdrowicieli starożytnej Japonii, Chin i Egiptu.

Istnieją dwie równoległe teorie wyjaśniające na czym polega refleksologia. Twórcą pierwszej z nich był doktor William Fitzgerald, a rozwinęła ją Eunice Ingham uznawana za matkę współczesnej terapii mikrosystemu. Zgodnie z nią przez ciało człowieka biegnie 10 stref podłużnych, które swoje zakończenia mają w palcach stóp i dłoni. Poprzez stymulację odpowiednich rejonów stóp otrzymujemy efekt w wielu innych miejscach zlokalizowanych w naszym ciele.

Druga z teorii czerpie z założeń medycyny Dalekiego Wschodu. Chińczycy, którzy dużą wagę przywiązują do przepływu energii, wierzą, że przez ciało człowieka biegną meridiany – kanały energetyczne dla siły życiowej Qi (chi). Jeżeli dojdzie do przerwania ciągłości lub zaburzenia jej przepływu, dany obszar staje się zagrożony dysfunkcją lub chorobą. Owe szlaki energetyczne mają swój koniec w stopach i dłoniach, stąd też stymulacja refleksów (receptorów) na nich zlokalizowanych, może przyczynić się do zniesienia blokady i wznowienia prawidłowego krążenia energii.

Jak się przygotować do zabiegu refleksoterapii?

Jedyne co musimy zrobić to zadbać o nasze stopy, aby czuć się komfortowo skorzystać z zabiegu pedicure lub wykonać pielęgnację w domu.

Jak przebiega refleksoterapia?

Terapeuta rozpoczyna od zdiagnozowania stóp, czyli oceny nie tylko wrażliwości punktów refleksogennych, ale także kształtu stopy, wyglądu i temperatury skóry oraz ruchomości poszczególnych stawów. Podczas badania receptorów wykorzystuje się technikę "spacerowania" - masażysta wyszukuje strefy reagujące na ucisk. Wrażliwość, czy wręcz bolesność danego obszaru refleksyjnego sygnalizuje, że w konkretnej części ciała występuje jakiś problem.

Czy fachowe uciskanie tego obszaru gwarantuje uleczenie? Pomyślcie o swojej pierwszej reakcji na ból. Prawdopodobnie przyciskacie rękę do bolesnego miejsca, aby w ten sposób sobie pomóc.

Jak działa refleksoterapia?

Refleksologia nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się jedynie na stwarzającym problem narządzie czy układzie, a podchodzi do problemu holistycznie, przez pryzmat funkcjonowania całego organizmu. Warto tu zaznaczyć, że ta "całość" obejmuje nie tylko ciało, lecz również psychikę i ducha.

Terapia odruchowa stóp powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują proces samoleczenia organizmu, pomaga przywrócić fizjologiczny stan równowagi.

Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów terapii?

Niekiedy wyraźna reakcja organizmu pojawia się już po pierwszym zabiegu. Należy pamiętać, że zabieg pobudza oczyszczanie organizmu z toksyn, dlatego istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia takich objawów, jak: wzmożona potliwość, uczucie ciepła, zimna lub mrowienia, zwiększona częstotliwość wydalania moczu, nadmierne pragnienie, senność, skłonność do śmiechu lub płaczu, wzmożony bądź słabszy apetyt, a nawet pogorszenie samopoczucia.

Powyższe objawy nie powinny nas niepokoić, ich wystąpienie świadczy o reakcji organizmu na ten rodzaj terapii.

Najlepsze efekty uzyskuje się stosując serię 15 zabiegów co drugi/trzeci dzień, aby zachować ciągłość terapii, a jednocześnie dać organizmowi czas na reakcję. Pomiędzy poszczególnymi seriami warto zrobić miesięczną przerwę. Czas zabiegu – 60 minut.

Refleksoterapia - przeciwwskazania

Nie stosujemy zabiegu: w przypadku występowania żylaków i choroby zakrzepowej żył, w ciąży, podczas chorób zakaźnych, przy owrzodzeniu stóp oraz w ostrych i przewlekłych infekcjach, którym towarzyszy wysoka gorączka.

Jeśli nie wiecie, czy wasz stan zdrowia pozwala na masaż stref reflektorycznych stóp – skonsultujcie się z terapeutą.

ip

fot. materiały Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych nr 2 w Gdańsku

Słowa kluczowe: Masaż leczniczy stóp, Terapia stref odruchowych, Efekty, Refleksologia, Przeciwwskazania, Medycyna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swojej pochwie
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swojej pochwie

Bardzo dużo wiemy na temat tego, jak dbać o swoje zęby, włosy, skórę czy paznokcie. A czy wiemy, jak dbać o… pochwę?

Mity o samobÃłjstwach
Mity o samobójstwach

Czy osoby, podejmujące próby samobójcze zawsze zmagają się z jakąś chorobą? Czy ukrywają chęć podjęcia próby samobójczej przed otoczeniem?

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?