Zdrowie - Kobieta

Rekompozycja sylwetki - najważniejsze informacje i suplementy

2022-08-01 11:44:57

Walka o lepszą sylwetkę to długotrwały, czasochłonny i niezwykle trudny proces. Wymaga on nie tylko zmiany diety i uprawiania regularnej aktywności fizycznej, ale także nieustannej motywacji i tworzenia planu, który pozwoli nam zrealizować cel.  Bardzo często początkujący miłośnicy sportu chcą nie tylko zrzucić zbędną tkankę tłuszczową, ale i zbudować tkankę mięśniową. Wizja tak szerokiego działania wydaje się być bardzo trudna – bo czy da się jednocześnie chudnąć i rozbudowywać mięśnie?

rekompozycja

Czym jest rekompozycja?

Definicja i pojęcie rekompozycji powstało z myślą o pacjentach i zawodnikach, którzy chcą jednocześnie pozbyć się tkanki tłuszczowej i rozbudować masę mięśniową. Najczęściej zachodzi ona w przypadku osób z nadwagą/otyłością, wśród początkujących miłośników sportu i wśród sportowców, którzy wracają do aktywności po dłuższej przerwie. 

Spalanie tłuszczu i jednocześnie budowanie mięśni jest złożonym i możliwym procesem. Jego powodzenie zależy od wielu czynników, a tempo i stopień uzależniony jest od m.in. wieku, poziomu wytrenowania, schorzeń współtowarzyszących, ilości tłuszczu i płci. Statystycznie szybciej i efektywniej proces ten przebiega u osób początkujących, niż u osób zaawansowanych i doświadczonych.

Jak przebiega rekompozycja?

To zależy. Proces rekompozycji jest bardzo złożony i trudno jednoznacznie przewidzieć jego powodzenie. By do niego doszło konieczne jest zarówno trzymanie deficytu kalorycznego, jak i prowadzenie skrupulatnego i doskonale zaplanowanego treningu siłowego. Bardzo często w przypadku tego pierwszego warunku potrzebna jest pomoc dietetyka, a w przypadku drugiego – wsparcie trenera personalnego. 

Warto zaznaczyć, że przebieg rekompozycji ma charakter skokowy. Oznacza to, że w zależności od treningów i diety zdarzają się miesiące, które przynoszą duży spadek masy ciała, podczas gdy inne przyczyniają się do zbudowania większej tkanki mięśniowej. Dlaczego tak się dzieje?

Nasz organizm nie działa pod schemat i matematyczne wyliczenia. Gdy trzymamy deficyt kaloryczny redukujemy tkankę tłuszczową. Gdy zwiększamy obciążenie na treningu siłowym – wpływamy na masę mięśniową. Oba te elementy muszą się uzupełniać, tak aby dieta pomimo obniżonej kaloryczności ułatwiała budowanie mięśni i spalanie tłuszczu. Jeśli więc w diecie brakuje np. białka, budowanie masy mięśniowej zachodzi wolniej. Z kolei, jeśli zwiększamy ilość węglowodanów i kalorii – redukcja tkanki tłuszczowej jest trudniejsza. 

Dlatego też tak ważne jest poznanie możliwości swojego organizmu – tj. sprawdzenie zapotrzebowania kalorycznego i wytrzymałości. Warto także przeanalizować swoją dietę, upewniając się, że nie brakuje w niej tłuszczy – które są m.in. niezbędne do rozpuszczania witamin – oraz pełnowartościowych produktów zbożowych

Co najważniejsze – zachowaj cierpliwość. Tylko powolne i regularne dążenie do celu pozwoli Ci osiągnąć cel. 

Suplementy a rekompozycja

Aby ułatwić sobie proces rekompozycji, sięgnij po suplementy i dodatkowe substancje. W tej roli doskonale sprawdzą się np.:

  • Termogeniki – a więc substancje wpływające na temperaturę ciała, a tym samym na tempo metabolizmu i proces spalania tkanki tłuszczowej. Fat burnery dostarczają również energii do działania, przez co treningi są intensywniejsze i bardziej efektywne, 
  • Odżywki białkowe – mają na celu uzupełnić braki białka w diecie, ułatwiając tym samym budowanie tkanki mięśniowej. Ostatecznie białko jest elementem budulcowym naszych tkanek, w tym oczywiście tkanki mięśniowej czy łącznej. Jeśli nie spożywamy go w wystarczającej ilości – zbudowanie masy jest znacznie trudniejsze. Pamiętać również należy, że wysiłek fizyczny uszkadza włókna mięśniowe, które następnie muszą zostać odbudowane. Proces ten nadszarpuje „zmagazynowane” białko, które trzeba regularnie uzupełniać dietą lub dodatkową suplementacją. 

Skuteczne i sprawdzone suplementy, które zwiększą efektywność Twojej rekompozycji oferuje sklep Gym Sanctuary - odwiedź stronę www: https://gymsanctuary.com/

Artykuł Partnera

fot. unsplash

Słowa kluczowe: Suplementy, dieta, rekompozycja, Czym jest rekompozycja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
lato
Pielęgnacja skóry latem. Co warto mieć w swojej kosmetyczce?

Które kosmetyki przydadzą nam się latem?

rekompozycja
Rekompozycja sylwetki - najważniejsze informacje i suplementy

Czy da się jednocześnie chudnąć i rozbudowywać mięśnie?

bÃłl brzucha przed okresem
Przyczyny bólu brzucha przed okresem

Można go łagodzić domowymi sposobami!

Polecamy
Jazda na wrotkach - retro alternatywa dla biegania

Powraca moda na wrotki - dlaczego warto jej ulec?

KtÃłre z podstawowych substancji w nazej kuchni jest najbardzie szkodliwa
Biała śmierć - czym jest i co powoduje?

Każdy z nas ma "białą śmierć" w swojej kuchni. Dowiedz się, co kryje się pod tą tajemniczą nazwą!

Polecamy
Ostatnio dodane
lato
Pielęgnacja skóry latem. Co warto mieć w swojej kosmetyczce?

Które kosmetyki przydadzą nam się latem?

rekompozycja
Rekompozycja sylwetki - najważniejsze informacje i suplementy

Czy da się jednocześnie chudnąć i rozbudowywać mięśnie?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?