Na rzeczy - Kobieta

Rzym na weekend

2017-10-10 10:27:58

Mówi się, że życia nie starczy, aby poznać w pełni Rzym. Weekend w zupełności jednak wystarczy, aby zwiedzić najważniejsze i najciekawsze zabytki Wiecznego Miasta.

Rzym na weekend

Stolica Włoch jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów weekendowych miast (tu między innymi możesz sprawdzić oferty ciekawych wycieczek: www.fostertravel.pl/wycieczki/wlochy/lacjum/rzym/). Na taki stan rzeczy oprócz w miarę niskich cen (m.in. tanie loty), składa się przede wszystkim ogrom zabytków jak: Forum Romanum, Koloseum, Zatybrze czy Watykan.

Forum Romanum
Był najstarszym placem w Rzymie położonym u stóp Kapitolu oraz Palatynu. Miejsce to stanowiło kiedyś kolebkę m.in. politycznego, religijnego oraz handlowego centrum życia miasta. Dzięki pracom wykopaliskowym, odnaleziono tutaj pozostałości takich obiektów jak: Kuria (budynek, w którym odbywały się posiedzenia Senatu), Rosta (mównica), świątynie Saturna, Boskiego Juliusza, Wenus i Romy.

Kapitol
Pod względem historycznym jest to najważniejsze wzgórze Rzymu. W czasach antycznych Kapitol był centrum religijnym. Umiejscowione były tutaj główne miejsca kultu (m.in. świątynia Jowisza Feretriusa, którą wedle podań założył sam Romulus). W świątyniach na wzgórzu przechowywano księgi sybillińskie. Składane również były w tym miejscu ofiary, przez nowo wybranych konsulów i wodzów - mające zapewnić im powodzenie w działaniach publicznych.
Na Kapitol prowadzą od strony piazza Venezia imponujące schody, zwane Cordonata. Zostały one zaprojektowane przez Michała Anioła Buonarottiego. W centrum placu umieszczona została kopia majestycznego pomnika Marka Aureliusza. Oryginał, który pochodzi z II w. został przeniesiony do wnętrz Muzeów Kapitolińskich, mieszczących się w bocznych pałacach. Działanie takie spowodowane było zagrożeniem, jakim są zanieczyszczenia atmosferyczne.
Warto odwiedzić to miejsce porą nocną - widok rozciągający się w stronę Forum Romanum jest bajeczny.

Palatyn
To jedno z siedmiu wzgórz, na których zbudowany został Rzym. W miejscu tym odnalezione zostały najstarsze ślady archeologiczne (Roma quadrata). Według legendy to właśnie tutaj wilczyca miała wykarmić Remusa i Romulusa. Za czasów świetności miejsce to było jednym z najbardziej prestiżowych - swoje pałace budowali cesarze, mieściła się rezydencja Cycerona. Ponadto znajdowały się świątynie (m.in. Wiktorii, Apollina).
Obecnie Palatyn pełni rolę parku, w którym można obejrzeć pozostałości dawnych czasów.

Koloseum
Amfiteatr Flawiuszów jest chyba najbardziej rozpoznawalną budowlą Rzymu. Obiekt imponuje rozmiarami - obwód wynosi 524 m, a wysokość niemal 50 m. Amfiteatr mógł pomieścić 50 tysięcy osób. Odbywały się w tym miejscu walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta, a także pokazy bitew morskich (nie ma na to jednak jednoznacznych dowodów). Obiekt to także miejsce męczeństwa chrześcijan. Pod areną przysypaną piaskiem, mieścił się dwukondygnacyjny system pomieszczeń oraz tuneli, wraz z mechanizmami, które umożliwiały wpuszczanie i wypuszczanie gladiatorów oraz zwierząt.

Zatybrze
Należy do najstarszych nadbrzeżnych dzielnic Rzymu. Niegdyś była to dzielnica biedoty. Obecnie miejsce stało się modną oraz artystyczną częścią miasta. Będąc tutaj warto odwiedzić m.in. kościół S. Cecillii - powstały na ruinach domu, w którym prawdopodobnie mieszkała święta. Na uwagę zasługuje również Piazza di S. Maria in Trastevere - serce dzielnicy, przy którym wznosi się jeden z najstarszych kościołów w Rzymie, założony przez papieża Kaliksta (Basilica di Santa Maria in Trastevere).

Watykan
Jest najmniejszym państwem na świecie - pod względem powierzchni oraz pod względem liczby mieszkańców. Watykan głównie kojarzy się z siedzibą papieża. Zakątek ten skrywa wiele ciekawych informacji m.in. w Watykanie pije się najwięcej wina na świecie, znajdują się najkrótsze tory na świecie (wybudowane w czasie pontyfikatu Piusa XI), odwiedza to miejsce najwięcej turystów na świecie. Ponadto Stolica Apostolska ma własną monetę i jest najbardziej zmilitaryzowanym krajem na świecie - Gwardia Szwajcarska czuwająca przy papieżu, formalnie istnieje od XVI w. (22 stycznia 1506 roku papież Juliusz II sprowadził do Watykanu 150 szwajcarskich najemników).
Na pewno nie da się obejrzeć podczas weekendu wszystkich ciekawych miejsc w Rzymie, ale można tak zaplanować trasę wycieczkową, by zwiedzić najciekawsze z nich.

Artykuł Zewnętrzny

Słowa kluczowe: wycieczka do Włoch, tanie bilety, bilety Rzym, bilety lotnicze do Rzymu, Watykan, Koloseum
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Filmoterapia - co to jest i jak może pomóc?

Czy kino może mieć na nas zbawienny wpływ?

Kilka pomysłów na tanie hobby

Zastanawiasz się czy zająć się czymś nowym, ale boisz się wydatków związanych z zainteresowaniami? Zapewniamy, że darmowe albo tanie hobby może być równie ciekawe i rozwijające.

opiekunka osÃłb starszych za granicą
Bezpieczny wyjazd jako opiekunka osób starszych Białystok

Czy w trakcie pandemii praca poza granicami kraju jest bezpieczna?

Polecamy
Najpotężniejsze gwiazdy świata
Najpotężniejsze gwiazdy świata

Jest już doroczna lista "Forbesa" najpotężniejszych gwiazd świata.

Natalia Siwiec w brazylijskim "Playboyu"
Natalia Siwiec w brazylijskim "Playboyu"

Natalia Siwiec pojawiła się na okładce brazylijskiego "Playboya". Polka znalazła się również na liście "najgorętszych ciał na świecie".

Ostatnio dodane
Filmoterapia - co to jest i jak może pomóc?

Czy kino może mieć na nas zbawienny wpływ?

Kilka pomysłów na tanie hobby

Zastanawiasz się czy zająć się czymś nowym, ale boisz się wydatków związanych z zainteresowaniami? Zapewniamy, że darmowe albo tanie hobby może być równie ciekawe i rozwijające.