Na rzeczy - Kobieta

Sinice w morzu - czym są i co powodują?

2018-08-10 09:45:57

Co roku możemy być świadkami sytuacji, w których kąpieliska nad Bałtykiem są zamykane ze względu na pojawienie się sinic. Wiele ludzi ignoruje ten zakaz, nie zwracając uwagi na konsekwencje, jakie niesie ze sobą kontakt z tego typu bakterią. W poniższym artykule możecie przeczytać o tym, czym są sinice w morzu oraz co mogą wywoływać.

Zobacz, jakie są konsekwencje kontaktu z sinicami!

Sinice w wodzie – co to jest?

Sinice to rośliny, które są tzw. organizmami samożywnymi. Mogą one przypominać kolonie nici, kojarzącymi się z glonami. Ich pojawienie się w wodzie ustalane jest przez sanepid, ale można je zaobserwować również samodzielnie. Najczęściej zakwit sinic odznacza się zielonym zabarwieniem cieczy i nieprzyjemnym zapachem.

Sinica nad morzem – jak powstaje?

Sinice nad polskim morzem i na innych kąpieliskach pojawiają się najczęściej w sytuacji, gdy przez wiele dni pogoda jest bardzo słoneczna, bezwietrzna i z wysoką temperaturą powietrza. Brak przepływu wody sprawia, że powstaje zakwit w okolicach brzegu.

Zakaz kąpieli

Gdy na kąpielisku zostaje wprowadzony zakaz kąpieli, czerwona flaga jest wywieszana przy stanowisku ratowników. Dlaczego nie można wtedy wchodzić do wody? Między innymi dlatego, że kontakt z sinicami wywołuje niekorzystne dla organizmu człowieka dolegliwości. Dodatkowo, wejście do wody w tej sytuacji jest karane często wysoką grzywną.

Sinica – choroba i dolegliwości związane z kontaktem

Gdy sinice zakwitną na kąpieliskach, wprowadza się zakazy wchodzenia do wody, które pilnowane są przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wiele osób ignoruje czerwoną flagę nad stanowiskiem WOPR-u, nie zwracając uwagi na konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z kontaktu ze wspomnianą bakterią. Sam dotyk zakwitniętej cieczy prawdopodobnie wywoła bóle mięśni, stawów oraz wysypkę. Jeśli przez przypadek napijemy się takiej wody, czekają nas gorsze dolegliwości – m.in. wymioty, biegunka, gorączka, łzawienie oczu oraz bóle brzucha.

PW

Fot. Pixabay.com

promocje TUI

Słowa kluczowe: sinica w wodzie, sinica choroba, sinica leczenie, sinica nad morzem
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czy biżuteria to dobry prezent dla faceta?

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup biżuterii dla niego.

Filmoterapia - co to jest i jak może pomóc?

Czy kino może mieć na nas zbawienny wpływ?

Kilka pomysłów na tanie hobby

Zastanawiasz się czy zająć się czymś nowym, ale boisz się wydatków związanych z zainteresowaniami? Zapewniamy, że darmowe albo tanie hobby może być równie ciekawe i rozwijające.

Polecamy
Zobacz propozycję na wyjątkowe spędzenie Dnia Chłopaka.
Pomysły na Dzień Chłopaka. Zobacz, co robić w parach!

Zobacz propozycje na wyjątkowe spędzenie Dnia Chłopaka!

okulary korekcyjne
Okulary korekcyjne - czy to dobry wybór?

Sprawdź, co można zrobić, aby czerpać satysfakcję ze swojej codziennej pracy, oglądania telewizji czy sprawdzania prasy!

Ostatnio dodane
Czy biżuteria to dobry prezent dla faceta?

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup biżuterii dla niego.

Filmoterapia - co to jest i jak może pomóc?

Czy kino może mieć na nas zbawienny wpływ?

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?