Zdrowie - Kobieta

Słodycz, która nie cieszy

2007-07-18 08:37:43
 Czekoladki, ciasteczka – my, kobiety, uwielbiamy słodycze. Do kawy, na stres, na otarcie łez. Żeby jeszcze słodkości tak nie tuczyły. Nie jest więc trudno uwierzyć, że słodycz może być destrukcyjna. Szczególnie słodycz we krwi.

Jest kilka typów cukrzycy. Dwa podstawowe to typ pierwszy, zwany też młodzieńczym, który wymaga przyjmowania insuliny i typ drugi, którego leczenie najczęściej polega na odpowiedniej diecie, czasami też wiąże się z przyjmowaniem leków. Ponadto istnieje cukrzyca u kobiet w ciąży oraz inne rzadkie typy cukrzycy związane z rozmaitymi chorobami. Ale dziś będzie tylko i wyłącznie o cukrzycy typu drugiego.

W społeczeństwie ciągle żywe jest przekonanie, że na cukrzycę typu drugiego chorują wyłącznie ludzie starsi. Tak było, jeszcze do niedawna. Jednakże od pewnego czasu epidemiolodzy notują coraz więcej zachorowań na tę chorobę wśród młodych osób. Szczególnie podatne na zachorowanie są osoby, w których rodzinie występuje cukrzyca, a także otyli i chorzy na nadciśnienie tętnicze.

U zdrowego człowieka poziom cukru mierzony przed zjedzeniem jakiegokolwiek posiłku (na czczo) wynosi poniżej 110mg%. Od jakiego poziomu można mówić o cukrzycy? W zależności od źródeł wartości te wahają się od 126mg% do 160mg%. Badanie poziomu cukru we krwi można zrobić w każdym laboratorium za niewielką opłatą lub całkowicie bezpłatnie jeśli skieruje nas lekarz. Czasami lekarz może zalecić dodatkowe badania, na przykład na zawartość cukru w moczu.

Zaczęły się wakacje. Wiele z nas już zdążyło odpocząć po egzaminach i odespać zarwane noce. Zaniepokoić jednak powinno nas uczucie ciągłego zmęczenia i senność nawet po przespanej nocy. Oczywiste jest, że podczas upałów pijemy więcej. Jeśli jednak, mimo, że upały minęły nadal towarzyszy nam duże pragnienie, powinnyśmy sprawdzić poziom cukru. Naturalną konsekwencją wzmożonego pragnienia jest wydalanie dużej ilości moczu. Innymi objawami, które mogą świadczyć o cukrzycy to przewlekłe, drożdżakowe zapalenie błon śluzowych (np. pochwy lub afty w ustach). Stany zapalne dróg moczowych czy zmiany ropne na skórze. Niepokojącym objawem jest także spadek masy ciała, mimo że nie stosujemy żadnej diety i nie odchudzamy się.

Leczenie cukrzycy to przede wszystkim dieta i ruch. Dieta dla cukrzyka oparta jest na zasadach prawidłowego żywienia, jakie są zalecane dla każdego zdrowego człowieka. Polega na zmniejszeniu ilości tłuszczów a zwiększeniu spożycia błonnika, witamin i minerałów, a także węglowodanów. Istotne jest, aby zwracać uwagę na indeks glikemiczny spożywanych produktów. Im niższy indeks tym lepiej. Ważne są także ilość posiłków w ciągu dnia i ich godzinowe rozmieszczenie. Oczywiście chorzy nie są pozostawieni na pastwę własnych wyliczeń. Nad ich dietą i zdrowiem czuwa wiele osób, specjalistów. Razem z dietetykami tworzą zespół diabetologiczny, który indywidualnie pomaga każdemu choremu Dopiero kiedy dieta nie wystarcza lekarz przepisuje leki.

Wykrycie cukrzycy we wczesnym stadium, pozwala uniknąć wielu powikłań. Także leczenie wczesnego stadium jest łatwiejsze. Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej poddajmy się badaniu stężenia cukru we krwi. A jeśli alarm okaże się fałszywy, to i tak warto zmienić dietę i tryb życia. Może nas to uchronić przed cukrzycą w przyszłości.

Katarzyna Pająk
(katarzyna.pajak@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: słodycze zdrowie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
sporty zespołowe kobiety
3 korzyści z uprawiania sportów zespołowych

Korzyści płynące z aktywności fizycznej są wręcz zbawienne dla każdego organizmu.

SEN
Jak spać, żeby wypocząć? - praktyczne porady

Zobacz, co zrobić, aby ułatwić sobie zasypianie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?