Spisane z życia - Kobieta

Ślub i wesele w plenerze - jak to zrobić w warunkach pandemii?

2021-05-19 11:18:37

Ślub i wesele w plenerze to świetne rozwiązanie, nie tylko w warunkach pandemii. Już sama ceremonia pod gołym niebem to marzenie bardzo wielu par! A nawet najpiękniejsza sala może mieć problem z dorównaniem urokiem klimatowi, który można osiągnąć, organizując przyjęcie pod chmurką. - Ostateczny efekt zależy - wbrew pozorom - nie tylko od pogody, ale i od umiejętnego wykorzystania dostępnej przestrzeni i zadbania o wszelkie dogodności dla pary i weselników - podpowiada ekspertka - Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Ślub i wesele w plenerze

Ślub cywilny w plenerze

W celu rezerwacji daty ślubu i ustalenia miejsca, należy udać się do USC w lokalizacji, w obrębie której para planuje zawrzeć związek małżeński. Nie obowiązuje tu rejonizacja, także – jako wielbiciele mazurskich jezior – możecie bez przeszkód wziąć ślub cywilny w plenerze na brzegu jednego z nich. Możliwe jest też wzięcie ślubu w parku, przydomowym ogrodzie lub na terenach zielonych pałacu, restauracji itd.

Niezbędnym elementem składnia podania o możliwość wzięcia ślubu poza murami USC, jest wniosek zaadresowany do kierownika urzędu, w którym trzeba podać proponowany termin uroczystości, jej lokalizację oraz uzasadnienie prośby. Na jakiej podstawie urząd wyda pozwolenie na ślub w wybranej przez Was lokalizacji? W świetle przepisów ślub musi odbyć się w miejscu, które nie zakłóca powagi ceremonii i zapewnia bezpieczeństwo wszystkich uczestników.

Na spotkanie z urzędnikiem należy zabrać dowody osobiste i skrócone akty urodzenia. Urzędnicy na czas ślubu często wymagają odpowiedniego miejsca do podpisania dokumentów – stołu, krzeseł dla siebie, pary młodej i świadków oraz umieszczenia w widocznym miejscu godła (warunek konieczny) – ustalcie to z osobą, która będzie Wam udzielać ślubu, odpowiednio wcześniej.

- Jeżeli para chciałaby wypowiedzieć własne słowa przysięgi, będzie to możliwe po zakończeniu ceremonii z udziałem urzędnika stanu cywilnego. Coraz częściej też zdarza się, że urzędnicy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom narzeczonych i zgadzają się, a nawet sami proponują, aby własne słowa dopowiedzieć tuż po przysiędze określonej przez ustawodawcę - podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko.

Ślub kościelny… poza kościołem?

Warto tu wspomnieć, że ślub kościelny to nazwa potoczna, właściwa to – ślub konkordatowy – jeśli mówimy o Kościele katolickim i ceremonii, która skutkuje zawarciem przez kobietę i mężczyznę związku małżeńskiego w świetle polskiego prawa.

Organizacja ślubu kościelnego poza obiektem sakralnym jest rzadko możliwa – według przepisów Prawa kanonicznego: „Małżeństwo pomiędzy katolikami lub pomiędzy stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza” (Kan. 1118, §1), ale również: „Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu” (Kan. 1118, §3).

Sporą szansę na otrzymanie zgody na ślub poza kościołem lub kaplicą mają pary, które wybiorą miejsca, w rozumieniu duchownych Kościoła katolickiego, uświęcone: oddaloną od głównych dróg wiejską kapliczkę, przykościelny ogród, itd.  Szczegóły należy ustalać z proboszczem parafii, w której będziecie brać ślub, ponieważ każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Jak zorganizować wesele w plenerze?

Na początek, należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

•          Na jakim terenie odbędzie się ceremonia i przyjęcie?

•          Jakie elementy przyjęcia będą konieczne do zorganizowania we własnym zakresie? Na przykład: pozwolenia, dostęp do prądu, toalety, rozwiązania awaryjne na wypadek pogorszenia się pogody?

•          Czy przyjęcie ma być luźnym party, czy nadal być utrzymane w konwencji tradycyjnego wesela? Dotyczy to nie tylko muzyki, doboru menu, ale i dopasowania odpowiednich mebli, które staną na świeżym powietrzu lub pod namiotami.

•          Czy ceremonia zaślubin odbędzie się w tym samym miejscu (cywilny w plenerze), czy w kościele.

Co się przyda na wesele w plenerze?

Z wypożyczalni:

•          Namioty lub wiaty

•          Oświetlenie, nagłośnienie

•          Dostęp do prądu – agregat lub przedłużacze, aby móc czerpać prąd z pobliskiego budynku

•          Ogrzewacze

•          Meble – stoły, krzesła na czas posiłków, ale i coś do zorganizowania stref relaksu – pufy, leżaki, itp.

•          Zastawa stołowa – chyba, że zamawiacie usługę cateringową, wtedy firma dostarcza całość w komplecie

•          Ogrzewacze na wypadek niższej niż spodziewana temperatury

•          Wiatraki do podwieszenia w namiotach, aby powietrze nie stało „jak słup”

•          Wystarczająca liczba koszy na śmieci – także na terenie, gdzie goście mogą spacerować

•          Toalety – aktualnie można wynająć nawet bardzo eleganckie mobilne łazienki, z kilkoma kabinami, umywalkami z blatem i dużymi lustrami. Wskazane jest także zatrudnienie osoby dbającej na bieżąco o czystość kabin, umywalek i aby podłoga nie była śliska. Takimi sprawami nie powinniście martwić się ani Wy, ani świadkowie, ani – tym bardziej – rodzice.

Do kupienia:

•          Polarowe koce dla gości na wypadek chłodu – mogą stanowić miły upominek, jeśli przewiążecie je tasiemką z karteczką z podziękowaniem

•          Wachlarze – na upalny dzień w sam raz! To także może być upominek w podziękowaniu za przybycie

•          Wszystko, co odgoni komary (repelenty w spreju i atomizerze, specjalne świece przeciw owadom, ewentualnie moskitiery przy wejściach do namiotów)

•          Parasole przeciwdeszczowe, a zarazem… przeciwsłoneczne – w kolorze lub wielobarwne poradzą sobie w obu sytuacjach. Czarnych i białych na ten dzień nie polecamy

Ślub i wesele w plenerze

Jak wybrać miejsce?

Możliwości co do rodzaju i lokalizacji miejsca na sam ślub jest wiele. Zanim jednak zaczniecie wykorzystywać swoją wyobraźnię, weźcie pod uwagę ograniczenia jakie stawia prawo. W ustawie znajdujemy wymóg co do miejsca: „(…) zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński”.

O to, jakie miejsca w ostatnich sezonach pary wybierały na swój ślub marzeń pod chmurką, zapytano ekspertkę - Karolinę Dokić-Pietuszko. - Często były to tereny zielone przy rodzinnym lub nawet wynajętym specjalnie na ten dzień domu, jak i przy restauracjach, hotelach, galeriach, domach kultury, budynkach administracyjnych w ogródkach działkowych. Co jeszcze? Mostek nad strumieniem lub stawem, altana, pełne roślin patio, oranżeria, ale i  ascetycznie zaaranżowane miejsce pod wielkim drzewem.  Wiele restauracji, pałacyków, hoteli i obiektów stricte weselnych ma w ofercie ciekawie zaaranżowaną przestrzeń właśnie z myślą o ślubach w plenerze. Do tego dochodzą wyremontowane budynki po fabrykach, starych zakładach, cegielniach, a nawet garażach!

Dekoracje na ślub w plenerze

W przypadku ślubu i wesela w plenerze, jeden problem związany z dekoracjami macie z głowy – tło. Przecież to właśnie z powodu otoczenia przyrody pary wybierają śluby pod gołym niebem! I tu polecamy dokładnie przemyśleć, co zrobić, aby nie zepsuć tego, co dała temu miejscu natura lub… ogrodnicy. Zbyt wiele dekoracji wprowadzi chaos i całość będzie wyglądać jarmarcznie. Najdyskretniej, a jednocześnie efektownie, przyozdobicie teren – w dzień lampionami, wstążeczkami, kryształkami, łapaczami snów; wieczorem – światełkami, zdecydowanie o ciepłej barwie!

Co warto udekorować? Na pewno drogę do miejsca przysięgi. Czy będzie to czerwony, biały czy zielony dywan i kokardy lub bukieciki (dobrane do stylu ślubu) na krzesłach gości? A może wykorzystana kostka brukowa jako alejka, wzdłuż której postawicie lampiony (ślub boho), wazy z różami (ślub glamour) lub wiaderka pełne polnych kwiatów (ślub rustykalny), efekt ma szanse być wspaniały. Przestrzeń służącą za tło ceremonii może stanowić zarówno zastany krzew róży, brzozowy gaik, jak i trawy pampasowe (także w donicach, jeśli to właśnie na takiej ozdobie Wam zależy).  Miejsca dla gości na czas ceremonii nie muszą być wcale tradycyjnymi krzesłami – ciekawie wyglądają ławy, pufy, czy drewniane skrzynki z poduszkami.

Jedzenie na weselu w plenerze

Będzie to zależne na pewno od stylu i charakteru wesela, a także czasu jego trwania. Wśród imprez plenerowych coraz większy odsetek stanowią przyjęcia do godziny 2:00, czy północy. Ma to przełożenie na liczbę i rodzaj dań.

Jeśli planujecie imprezę bardzo elegancką czy typowo „zasiadaną” i bez większych planów na plenerowe lub wręcz piknikowe zabawy, tradycyjne zupy i gorące dania plus przystawki sprawdzą się wyśmienicie. Obiekty organizujące wesela plenerowe mają pełne zaplecze gastronomiczne, więc i innych opcji na pewno nie zabraknie – zgodnie z Waszym gustem. Wiele firm cateringowych dysponuje teraz doskonałym wyposażeniem, które pozwala na podanie dań restauracyjnych nawet w polowych warunkach.

Dobrym pomysłem może być też wynajęcie profesjonalnego grilla, na przykład gazowego – najlepiej z kucharzem, który się w takich potrawach specjalizuje.

Ile kosztuje wesele w plenerze?

W obiektach, które organizują wesela na swoich terenach zielonych czy patio, cena za talerzyk będzie bliska tej, którą zapłacilibyśmy za organizację przyjęcia we wnętrzach. Minimum to około 150 zł, uśredniona stawka to 180 zł. Cena zależy nie tylko od lokalizacji i regionu, ale i od rodzaju menu, liczby gości, czasu trwania imprezy, a więc i liczby oraz rodzaju posiłków i napojów. Przyjęcia trwające około 5 godzin są sporo tańsze, i w przypadku wesel plenerowych nie jest to rzadki wybór wśród par.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy decydujecie się wynająć teren i ewentualne budynki przyległe (toalety, pokój dla pary, schronienie w razie deszczu), a posiłki i napoje organizujecie we własnym zakresie, czyli – najczęściej – wynajmując firmę cateringową lub zamawiając sam catering.

I tu możliwe są dwa sposoby wyceny – albo za osobę (od 40 zł) albo za paterę (ciast, kanapek, sałatek, przekąsek). Patera wystarczy dla średnio 5 osób, więc przy weselu dla 80 gości, to koszt od 800 zł za same ciasta albo porcyjki finger food.

Do tego dochodzi koszt ciepłych posiłków i gorących napojów. Praktyki w kwestii obu są dwie – obsługa kelnerska albo wyspy w formie bufetów do samodzielnej obsługi, ewentualnie z kelnerem do asysty w razie potrzeby.

- Kiedy organizujemy wesele plenerowe przy obiekcie, który takowe usługi świadczy, w cenie talerzykowego jest już wynajem stołów, krzeseł, obrusów, zastawy, sztućców i szkła, a także namiotów. I znowu – jeśli chcecie wynająć samą przestrzeń na swoje przyjęcie, potrzebować będziecie dostarczenia i rozstawienia powyższych - wyjaśnia ekspertka z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Decydując się na organizację wesela w plenerze warto rozważyć różne opcje, ze względu na koszty, ale i faktyczną atrakcyjność danej lokalizacji właśnie dla Was. Wesele plenerowe może być poprzedzone fantastyczną przygodą związaną z przygotowaniami dekoracji, aranżowaniem ciekawej przestrzeni z zaangażowaniem przyjaciół i rodziny. Czasem jednak lepiej przyjść „na gotowe”, angażując do tego dekoratorów, specjalistów od aranżacji przyjęć. Te najbardziej rozchwytywane firmy dekoratorskie radzą sobie z każdą przestrzenią i z każdą niedogodnością.

ip

fot. CardiganBrothers, materiały prasowe

Słowa kluczowe: Ślub cywilny w plenerze, organizacja, poradnik, wytyczne, śluby w 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
flaga Hiszpanii
Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Sprawdź, dlaczego warto się podjąć nauki hiszpańskiego.

złamane serce
Porady na nieodwzajemnioną miłość - jak sobie radzić?

Jak wyleczyć nieszczęśliwie zakochane serce?

Pierwsza randka - krok po kroku

Sposoby na udaną randkę!

Polecamy
Naya Rivera nie żyje. Ciało gwiazdy "Glee" znaleziono w jeziorze

Aktorka najprawdopodobniej utonęła podczas ratowania syna.

Odzyskaj czas
3 praktyczne sposoby jak znaleźć godzinę dziennie na realizację marzeń i zawodowych celów

Żyjemy w stresie i absolutnie nie zmieniamy niczego w życiu na lepsze - jedynie o tym fantazjujemy. Znacie to, prawda?

Ostatnio dodane
flaga Hiszpanii
Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Sprawdź, dlaczego warto się podjąć nauki hiszpańskiego.

złamane serce
Porady na nieodwzajemnioną miłość - jak sobie radzić?

Jak wyleczyć nieszczęśliwie zakochane serce?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?