Zdrowie - Kobieta

Śmiejmy się nie tylko w prima aprilis

2007-03-31 20:06:40

 Zgodnie z dawnym zwyczajem prima aprilis, czyli pierwszy kwietnia, jest dniem wzajemnego wprowadzania się w błąd, oszukiwania i nabierania dla żartu. „Prima aprilis - uważaj, bo się pomylisz!", głosi stare porzekadło.

Nie dziwi więc nikogo, że jest to dzień, w którym możemy spotkać się z niekontrolowanymi, spontanicznymi wybuchami śmiechu. Na dodatek prima aprilis tuż, tuż... Spróbujmy więc rozebrać śmiech na części pierwsze.

Śmiech zamiast witamin
Śmiech powstaje w centralnym układzie nerwowym. Jest spontaniczną, automatyczną reakcją układu nerwowego na sytuację, w jakiej się znajdujemy, a nie zamierzoną strategią. Wydawać by się mogło, że śmiech to niewiele znaczący odruch. Nic z tych rzeczy - według wielu badań, za niewinnym z pozoru uśmiechem kryje się potężne narzędzie poprawy naszego zdrowia.

Gdy jesteśmy weseli, aktywność prawej i lewej półkuli mózgowej jest lepiej skoordynowana. Neurofizjolodzy dowodzą, że brak takiej koordynacji to czynnik prowadzący do depresji.

Oprócz świetnego wpływu na psychikę, śmiech działa też bardzo dobrze na układ oddechowy i serce. Zwykle człowiek oddycha bardzo płytko i tylko górną częścią płuc. Wdycha zatem jedynie niewielką ilość powietrza, co powoduje słabe dotlenienie organizmu. Tymczasem śmiejąc się, podczas jednego wdechu pobiera aż 1,5 litra. Dzięki czemu w krótkim czasie znacznie poprawia się koncentracja, sprawność i refleks.

Serce jak dzwon i końskie zdrowie? Śmiech to załatwi
Śmiech poprawia też krwiobieg, przyspiesza bicie serca i krążenie krwi. Dzięki temu organizm otrzymuje więcej tlenu. Intensywny śmiech prowadzi do nagłego wzrostu ciśnienia krwi i przekrwienia naczyń. To właśnie z tego powodu twarze roześmianych ludzi robią się czerwone, niekiedy wręcz mieniące się pięknym purpurowym odcieniem.

Jakby tego było mało, śmiech pobudza też nasz układ odpornościowy, hamując wydzielanie hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu. Zwiększa natomiast poziom endorfin - tzw. hormonów szczęścia. Zatem śmiech jako lek na stres wydaje się idealnym rozwiązaniem.

Śmiech to zdrowie
Terapia śmiechem jest przedmiotem eksperymentów na całym świecie. Szczery i właściwie dawkowany - ma właściwości terapeutyczne. W niektórych szpitalach zatrudnia się klaunów, którzy mają za zadanie rozśmieszać pacjentów. Śmiech nic nie kosztuje, a do tego okazuje się jeszcze bardzo skuteczny w wielu aspektach naszego życia.

Na koniec mała ciekawostka. Jeśli chcecie zadbać o zdrowie tak swoje, jak i znajomych i solidnie ich rozśmieszyć - nic trudnego. Amerykański naukowiec, Igor Krishtafovich, stworzył wzór na ludzki śmiech. Dzięki niemu można sprawdzić, czy nasz żart jest godny uśmiechniętej twarzy, czy też nie.

Wzór: HE= PI x C/T + BM
I
- zaangażowanie osobiste
C - podświadomość żartu
T - czas opowiadania żartu (jego długość)
BM - nastrój/ podłoże żartu
HE -efekt humorystyczny

Nie pozostaje więc nic innego, jak zdrowo się pośmiać. I to nie tylko pierwszego kwietnia.

Katarzyna Stec
(katarzyna.stec@dlastudenta.pl)

fot. Diana Kordowina

źródło:
www.sadurski.com,
www.hotnews.pl


Słowa kluczowe: śmiech prima aprilis zdrowie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

warzywa i owoce z witaminą D
Jakie owoce mają najwięcej witaminy D?

Sprawdź, czy owoce i inne produkty spożywcze mogą być dobrym źródłem witaminy D!

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Senne koszmary - co znaczą? Czy moÅźna je leczyć?
Senne koszmary - co znaczą? Czy można je leczyć?

Zobacz, co może oznaczać częste miewanie koszmarów sennych.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.