Niezbędnik - Kobieta

Świąteczne dylematy - jaką choinkę wybrać?

2018-11-28 19:28:16

Na kilka tygodni przed świętami wiele osób rozpoczyna planowanie prezentów, kreacji, dekoracji stołu, a także ubranie choinki. Wybór drzewka bożonarodzeniowego to dylemat, o który co roku ludzie się spierają. W końcu jest to część świąt, która stanowi tradycję i jest symbolem, dodającym tej okoliczności ciepła i radości w domowej atmosferze. W poniższym artykule przedstawiamy, jaką choinkę wybrać

Świąteczne dylematy - jaką choinkę wybrać

Wybór choinki czeka każdego, kto obchodzi święta Bożego Narodzenia w swoim domu. W ten ważny dla nas czas chcemy, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Choinka oraz jej dekorowanie to bardzo piękna bożonarodzeniowa tradycja. Oprócz funkcji symbolicznej, stanowi ona też wyjątkową ozdobę naszego mieszkania.

W związku z "zakupowym szałem", pakowaniem prezentów, gorączkowymi porządkami, przyrządzaniem potraw, planowaniem rozmieszczenia gości, dań na stole i wieloma innymi kwestiami, może nie starczyć nam czasu na zastanowienie się nad wyborem choinki. Warto zadbać o ten element. W końcu to drzewko bożonarodzeniowe nadaje wyjątkowego nastroju oraz magii okresowi świątecznemu. Choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, wiele od niego zależy.

Odwieczny problem - żywa czy sztuczna?

Wszystko ma swoje wady i zalety, tyczy się to również choinki na święta. Zacznijmy od tej wykonanej z tworzywa sztucznego. Po pierwsze, nadaje się ona dla osób, które cenią sobie walory praktyczne. Sztuczne drzewko nie gubi igieł i pozwala zachować czystość podłogi. Po drugie, takie drzewko spełnia wymogi estetyczne, ponieważ jest gęste i ma równomiernie ułożone pędy. Kolejną zaletą jest także jej wielorazowość. Sztuczne choinki są trwałe i mogą posłużyć nam przez wiele lat, dzięki czemu nie musimy co rok kupować nowej. To kwestia praktyczna, ale też ekonomiczna.

Warto pamiętać, że kupując sztuczną choinkę, nie przyczyniamy się do corocznej wycinki drzew, ponieważ rozkłada się ona przez kilkaset lat. Z drugiej strony jednak do jej produkcji używa się chemikaliów, co powoduje zanieczyszczenie powietrza i wody. Przy tworzeniu lub utylizacji sztucznej choinki emitowanych jest bardzo wiele substancji toksycznych. Nie jest to więc ekologiczna perspektywa.

Żywa choinka dodaje uroku oraz wprowadza magiczną atmosferę, bardzo ważną w czasie świąt. Choć jej zakup wiąże się z opadaniem igieł i ciągłym zamiataniem podłogi, nadaje ona mieszkaniu unikalnego, naturalnego zapachu, którego nie zastąpi żaden sztuczny materiał. Oprócz tego, żywe drzewko jest surowcem odnawialnym. Taką choinkę można po Bożym Narodzeniu posadzić na swojej działce lub w ogródku.

Rodzaj choinki

Najbardziej popularne na święta są trzy rodzaje drzew iglastych. Do swoich domów możemy wybrać świerk, jodłę lub sosnę. Czym kierować sie przy wyborze?

Świerk - to drzewo wrażliwe na temperaturę. Świerk pospolity to najtańsze drzewko, jednak jego igły są bardzo kłujące i najprędzej opadają. Jego zapach jest jednak bardzo intensywny i ma właściwości relaksujące. Inną odmianą jest świerk srebrny, zwany kłującym, który jest żywotniejszy od pospolitego.

Sosna pospolita -  to kolejna z możliwości wyboru choinki. Choć bardzo często można ją spotkać w polskich lasach, rzadko widzi się ją w domach na święta. Ten gatunek charakteryzuje się dużymi rozmiarami i posiada bardzo obszerne gałęzie. Wyróżnia się również intensywnym, żywicznym zapachem.

Jodła kaukaska - to bardzo okazałe drzewo, które pochodzi z Dani. Jego igły nie kłują i wykazują się niebywałą trwałością - potrafią wytrzymać nawet do 6 tygodni. To droższa opcja niż zakup świerku czy sosny, jednak wygląd i wytrzymałość jodły rekompensują jej cenę.

Warto pamiętać

Gdy postanowimy nabyć żywe drzewko, pamiętajmy o jego świeżości. Najlepiej zakupić je tuż przed Wigilią oraz wstawić je do mieszkania możliwie jak najpóźniej. Zadbajmy też o korzystne warunki, aby choinka zachowała swój urok. Wysoka temperatura źle wpływa na wygląd, dlatego najlepiej ustawić ją daleko od grzejnika bądź kominka. Upewnijmy się również, czy choinki handlarza pochodzą z legalnego źródła. Zdarza się, że niektóre osoby nabywają je inną drogą. Drzewka mogą okazać się kradzione i wycinane z miejsc nieprzeznaczonych do tego. Sprzedawca jest zobowiązany do pokazania nam dokumentu udowadniającego ich legalne nabycie.

AW

źródło: wymarzonyogrod.pl, dom.pl, swiatwkwiatach.pl

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: choinka, Święta Bożego Narodzenia, zakupy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wypiekanie
Czym się różnią poszczególne naczynia do zapiekania?

Planujesz zrobić ciasteczka? Chleb? Zapiekankę? Będziesz potrzebować naczynia do zapiekania. Sprawdź, jak je wybrać!

pomysły na prezent dla przyjaciÃłłki
5 oryginalnych pomysłów na prezent dla przyjaciółki

Warto kierować się swoją wiedzą, ale również i mieć praktyczne podejście do tematu.

Spis promocji w jednym miejscu
Sposób na tanie zakupy

Dowiedz się, jak oszczędzać podczas wypraw do sklepów!

Polecamy
Self storage moÅźe być rozwiązaniem na przechowanie wakacyjnych pamiątek.
Co zrobić z nadmiarem wakacyjnych pamiątek?

Self storage może być rozwiązaniem na przechowanie wakacyjnych pamiątek.

Self storage moÅźe być dobrym rozwiązaniem na przechowanie przetworÃłw.
Gdzie można przechowywać przetwory?

Self storage może być dobrym rozwiązaniem na przechowanie przetworów.

Polecamy
Ostatnio dodane
wypiekanie
Czym się różnią poszczególne naczynia do zapiekania?

Planujesz zrobić ciasteczka? Chleb? Zapiekankę? Będziesz potrzebować naczynia do zapiekania. Sprawdź, jak je wybrać!

pomysły na prezent dla przyjaciÃłłki
5 oryginalnych pomysłów na prezent dla przyjaciółki

Warto kierować się swoją wiedzą, ale również i mieć praktyczne podejście do tematu.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?