Spisane z życia - Kobieta

Tabula Rasa, czyli zaczynać od zera

2009-03-30 09:50:14
 Kontynuacja tekstu „Marsjanie atakują

Jeszcze dwa tygodnie temu byłam kimś zupełnie innym: nudną, przewidywalną i nieustannie użalającą się nad szarością swej codzienności, pilną studentką V roku Psychologii, która w analizie i dociekaniach nad ludzką mentalnością, zapomniała zrozumieć samą siebie. Jeszcze dwa tygodnie temu miałam dokładnie rozpisany swój harmonogram życia, a paradoksalnie brak w nim było tego najważniejszego – celu. Moja bezsensowna i właściwie prowadząca donikąd schematyczność przybierała groteskowe formy (byłabym w stanie zorganizować za życia własny pogrzeb, aby mieć pewność, że ceremonia przebiegnie zgodnie z planem). Nasza egzystencja jest jednak na tyle nieobliczalna, że żaden, nawet najbardziej misternie dopracowany scenariusz nie sprawi, że będzie się żyło łatwiej i szczęśliwiej. Dwa tygodnie temu zrobiłam najbardziej szaloną rzecz w swojej 24- letniej historii.

Smażyłam właśnie naleśniki, podjadając surowe ciasto, kiedy do mieszkania weszła Aśka. Już sam fakt, że „weszła” (normalnie „wlatuje” z prędkością geparda) zwiastował kłopoty. Na jej twarzy malowały się dziesiątki uczuć, ale w oczach było zdecydowanie. Usiadłam koło niej na parapecie. W tym miejscu odbyły się wszystkie najważniejsze rozmowy naszego życia: to tutaj pierwszy raz wydarłam się na nią, że zachowuje się niedojrzale (kłótnia trwała 3 minuty i zakończyła się obietnicą, że już nigdy do takiej nie dojdzie). To w tym miejscu ona opowiadała o swoich rozterkach sercowych a ja o tragedii z powodu zaliczenia kolokwium na marne 4.5. To z tego parapetu ona chciała wzbić się w górę za marzeniami, a ja ściągałam ją brutalnie na ziemię.

- Maciej chce, żebym z nim zamieszkała. Ja też chyba tego pragnę. Nie, ja to wiem na pewno – wyszeptała patrząc na czubki swoich pantofli. Co wtedy poczułam? Poza drażniącą wonią spalonej patelni, to … nic, zupełną pustkę. Jakby jej słowa nie były skierowane do mnie, choć nie było tam nikogo innego. Po chwili doznałam uczucia zazdrości, tej w najgorszej formie, płynącej prosto z bezdennego źródła egoizmu. Zamiast radości ze szczęścia jednej z najbliższych mi osób, we mnie rosła złość. Nie dlatego, że mnie opuszcza czy wystawia naszą przyjaźń na próbę, tylko z tego powodu, że ja, nawet gdybym chciała, nie miałabym dokąd i do kogo się wyprowadzić.

Nagle poczułam, że może to jest znak, szansa dla mnie, by w końcu przekonać się kim jestem, jakie mam aspiracje, do czego dążę. Ten, dla większości błahy epizod, otworzył mi oczy, pokazał, że swoje życie można zmieniać. Los wyciągnął do mnie rękę.

„ Aśka, Ty wariacie mój ukochany,

Pewnie nadal nie dowierzasz, że to jednak ja pierwsza wystawiłam swoje walizki za drzwi (przepraszam Cię za ten burdel, ale pakowałam się w pośpiechu). Nie chciałam pożegnania, po co beczeć na początku nowego życia? Obiecaj mi tylko, że zachowasz trochę godności i nie nauczysz się gotować oraz nigdy nie będziesz prała jego gaci.

Rzucam studia. Nie, nie oszalałam, no może odrobinkę. Chcę zacząć wszystko od zera. Po raz pierwszy nie mam planu i jestem szczęśliwa, jak nigdy dotąd. Niewykluczone, że obleci mnie strach i tuż za rogiem wrócę z podkulonym ogonem. Ale może uda mi się dojść gdzieś znacznie dalej, do „swojego miejsca na ziemi” (choć poszukiwania ograniczę z całego globu do obszaru Polski). Uciekam i dobrze mi z tym. Dziękuję, że jesteś. Dam sobie radę, w dowodzie mi wpisali, że jestem już duża.

Buziaki, Ola”


Ewa Kozłowska
(ewa.kozlowska@dlastudenta.pl)

Fot. Łukasz Bera
Słowa kluczowe: nowe życie, początek, ucieczka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Gratulacje [0]
    Emilia Flores
    2009-05-21 12:57:50
    Na V roku. Bałwan.
Zobacz także
Czego możemy nauczyć się od kotów?

Zobacz, czego człowiek może nauczyć się od kota!

social media
Czy bycie "super" w social mediach jest rzeczywiscie super?

Pamiętnik realnego życia czy festiwal próżności?

Polecamy
Jak się zmotywować? Walczyć dla siebie!
Jak się zmotywować? Walczyć dla siebie!

Poznajcie Kamilę - dziewczynę, która podczas niespełna rocznej diety schudła ponad 50 kg i nadal walczy.

Papużki nierozłączki
Papużki nierozłączki

Nierozłączki to gatunek szczególnie popularny wśród młodych dziewcząt, lecz nie tylko. Oto jego systematyka..

Ostatnio dodane
Czego możemy nauczyć się od kotów?

Zobacz, czego człowiek może nauczyć się od kota!

GaleriaŁucznik.pl
Galeria Łucznik W ofercie GaleriaŁucznik.pl: maszyny do szycia, maszyny do szycia tradycyjne, maszyny do szycia elektroniczne. Dodatkowe akcesoria takie jak overlocki, cały zestaw narzędzi i dodatków oraz przybory do szycia ręcznego. Dodatkowo na GaleriaŁucznik.pl znajdziesz Sprzęt AGD.