Zdrowie - Kobieta

Te witaminy sa dobre dla twoich oczu

2014-12-12 16:20:08

Jeśli zastanowilibyśmy się przez chwilę nad swoimi oczami, to moglibyśmy dojść do wniosku, że nawet kiedy my mamy przerwę w pracy, to one i tak pracują. Oczy odpoczywają tylko, gdy śpimy. Choć i to nie jest do końca prawdą, bo podczas snu, gałka oczna także wykonuje drobne ruchy. Mrugamy średnio 17 razy w ciągu 1 minuty, 14 280 razy w ciągu dnia i 5 200 000 razy w ciągu roku. Takie liczby robią wrażenie, dlatego ważne jest, aby odpowiednio o nie zadbać.

Niestety większość dnia spędzamy przed telewizorem, laptopem albo ekranem smartfona. Przebywamy w sztucznie oświetlanych pomieszczeniach, przez miasto przechodzimy przez „kłęby” dymu i innych zanieczyszczeń. To wszystko niekorzystnie wpływa na oczy i osłabia nasz wzrok, bowiem przyczynia się do powstania w naszym organizmie tzw. wolnych rodników. Są one szczególnie niebezpieczne dla siatkówki i nerwu wzrokowego. Ich struktury nerwowe nie mają zdolności regeneracyjnych, więc wywołane szkody są nieodwracalne.

Aby prawidłowo zadbać o nasze oczy, najlepiej byłoby unikać wymienionych sytuacji i więcej czasu poświęcać na odpoczynek. Jest to jednak trudne do zrealizowania, a czasami wręcz niemożliwe. Dlatego powinniśmy dostarczyć sobie jak największą ilość antyoksydantów, czyli tzw. przeciwutleniaczy. Są to minerały, witaminy i inne związki organiczne, które mają zdolność usuwania wolnych rodników. Część z nich organizm potrafi wytworzyć samemu, większą ich ilość musimy jednak dostarczyć z pożywieniem.

Co więc jeść, aby długo cieszyć się dobrym wzrokiem i „nie chodzić spać z kurami”?

Szczególnie ważna jest witamina A, zwłaszcza spożywana wraz z beta-karotenem, który pomaga w jej przyswajaniu. Jest on też magazynowany i stopniowo, w miarę potrzeb, przekształcany w witaminę. Ta witamina przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pręcików i czopków, czyli fotoreceptorów tęczówki. Jej niedobór powoduje przysłowiowe zasypianie z kurami, gdyż prowadzi do tzw. ślepoty zmierzchowej. Jeśli nie uzupełnimy tych braków może dojść nawet do całkowitego zwyrodnienia siatkówki i całkowitej utraty widzenia. W przewlekłych niedoborach można też nabawić się zespołu suchego oka, owrzodzenia czy blizn rogówki. Najbogatszym źródłem witaminy A jest drobiowa i wieprzowa wątróbka, margaryna, ser żółty, oraz wyjątkowo cenne (bo dodatkowo z zawartym beta-karotenem) marchewki i morele.

Równie ważna jest witamina E. Umożliwia właściwy rozwój siatkówki, zapobiega rozkładowi witaminy A w oku oraz, tak jak beta-karoten, ułatwia jej przyswajanie. Chroni oczy przed chorobami takimi jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej Witamina E jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy, a znajdziemy ją w olejach roślinnych, tranie, orzechach, jajkach, szpinaku i brokułach.

Kolejnym cennym antyoksydantem jest witamina C. Jest niezbędna w procesie syntezy włókien kolagenowych, a także chroni przed zaćmą,  polepsza odżywianie soczewek i stymuluje wytwarzanie łez, które naturalnie nawilżają oczy. Jej niedobór może prowadzić do kruchości naczyń spojówki i krwotoków podspojówkowych. Obfitują w nią przede wszystkim owoce cytrusowe, dzika róża, czarna porzeczka, papryka i kiszonki.

Równie ważne są także wszystkie witaminy z grupy B. Ich niedobór nasze oczy przypłacą bólem, pieczeniem i swędzeniem, nadwrażliwością na jasne światło oraz zwyrodnieniem rogówki. Aby dostarczyć organizmowi tych witamin warto jeść pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, drożdże, jajka, orzechy, mięso, oleje roślinne, i ryby.

Dla wzorku istotna jest także luteina. To hormon, który osłania przed uszkodzeniemnaczynia włosowate siatkówki oka oraz fotoreceptory. Chroni przed tzw. urazem fototoksycznym, czyli uszkodzeniami przez mocne światło. Występuje głównie w szpinaku, kabaczkach i  rabarbarze.

Oprócz wymienionych witamin, nie możemy także zapomnieć o jagodach. Te małe czarne owoce zostały uznane za istne złoto w profilaktyce chorób oczu. Z owoców i liści wyodrębniono ogromne ilości leczniczych związków chroniących  przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Są to przede wszystkim polifenole (barwniki nadające owocom kolor). Regenerują one enzymy uszkadzane przez przeciwutleniacze, tym samym neutralizując ich nadmiar. Przeciwdziałają rozwojowi jaskry i zaćmy. Podobne działanie wykazują także borówki amerykańskie.

Niewiele potrzeba, aby przynajmniej dietą pomóc swoim oczom. A im wcześniej zatroszczymy się o nasze oczy, tym większa szansa, że przez długie lata będziemy się cieszyć dobrym wzrokiem i już jako babcia czy dziadek będziemy mogli czytać naszym wnukom bez użycia okularów.

Katarzyna Pruś
fot.commons.wikimedia.org

Dla suchych i zmęcznych oczu ukojeniem będą nawilżające krople do oczu Bepanthen.


Słowa kluczowe: wzrok, witaminy, luteina, zaćma, jaskra
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Dieta owsiankowa - w czym tkwi sekret jej sukcesu?

Poznaj fakty, korzyści i zagrożenia wynikające z jej stosowania.

Podstawy medytacji
W pogoni za szczęściem - o podstawach medytacji

Chcemy osiągać coraz to większe i ambitniejsze cele, chcemy się rozwijać, by nie zostać w tyle za innymi. No właśnie tak właściwie, po co to wszystko chcemy osiągnąć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?