Spisane z życia - Kobieta

Telefon dla dziecka na wakacje - o czym warto pamiętać?

2019-06-19 11:11:57

Samodzielny wyjazd dziecka na wakacje to stresujące wydarzenie przede wszystkim dla rodziców. Dla większości z nich naturalnym rozwiązaniem jest wyposażenie dziecka w telefon komórkowy. Niezależnie od tego, czy pociecha ma już swój telefon, czy otrzyma go dopiero na wakacje, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które pozwolą uniknąć kłopotów i niepotrzebnych wydatków.

Telefon dla dziecka na wakacje

Jak wynika z raportu sieci edukacji cyfrowej KOMET@ 80% polskich dzieci w wieku 7-14 lat posiada własny smartfon. Pierwszy telefon dzieci dostają zazwyczaj w wieku 7-8 lat. Dzisiaj w zasadzie nie wyobrażamy sobie braku możliwości kontaktu z drugą osobą. Wyjazdy na wakacje, podczas których formą kontaktu była pocztówka wysyłana z obozu lub budka telefoniczna, to odległa przeszłość. Smartfony zmieniły zachowania zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dając dziecku telefon komórkowy, należy je do tego przygotować i ustalić zasady korzystania. Dbając o swój portfel, warto też odpowiednio zabezpieczyć samo urządzenie.

Bezpiecznie w sieci

Rodzice mogą skorzystać z rozwiązań przygotowanych przez twórców systemów operacyjnych Android, iOS czy Microsoft, aby upewnić się, że dzieci nie będą miały dostępu do nieodpowiednich treści. Każdy z nich oferuje oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej. Dzięki temu rodzic może zdalnie ograniczyć dziecku czas korzystania z urządzenia, blokować niepożądane treści, czy zezwalać na nowe aplikacje instalowane na telefonie. Warto pamiętać, że poza narzędziami informatycznymi, podstawą jest rozmowa z dzieckiem i wyjaśnienie mu korzyści i zagrożeń płynących z cyfrowego świata. Oprogramowanie do kontroli jest tylko pomocnikiem rodzica.

Wakacyjne niebezpieczeństwa

Wakacyjne aktywności, niezależnie od ich formy, to spore wyzwanie dla sprzętu elektronicznego, szczególnie gdy użytkownikiem jest dziecko. Nieskrępowana fantazja, chęć zaimponowania rówieśnikom, a czasami brawura prowokują przypadkowe uszkodzenia i mogą narazić rodziców na wysokie, nieplanowane koszty. Według danych firmy Digital Care, specjalizującej się w ochronie urządzeń mobilnych, blisko 90% wszystkich przypadków naprawy telefonów jest związanych z uszkodzeniem wyświetlacza. Pozostałe 10% to uszkodzenie innych części telefonu, czyli na przykład obudowy, aparatu, a także zalania lub zatopienia urządzenia. Usunięcie tego typu uszkodzeń może przekroczyć połowę kosztu nowego telefonu i solidnie nadszarpnąć wakacyjny budżet.

- Od wielu lat obserwujemy wzrost liczby zgłoszeń w okresie wakacji. Wyjazdy, zabawy na świeżym powietrzu sprzyjają sytuacjom, które dla wielu smartfonów są tragiczne w skutkach. Często przypadkowe potrącenie, gdy robimy sobie selfie, kończy się upadkiem telefonu na ziemię i stłuczonym ekranem. Chcąc oszczędzić sobie nerwów, warto zainwestować w ochronę telefonu, unikając ponoszenia wysokich kosztów naprawy - mówi Anna Kozłowska-Pietraszko, Dyrektor Marketingu w Digital Care.

Jeżeli decydujemy się na zakup nowego urządzenia, zadbajmy o jego bezpieczeństwo i ochronę. Dobór odpowiedniej obudowy czy szkła chroniącego wyświetlacz to stosunkowo nieduży wydatek, a może uchronić telefon przed zarysowaniem i drobnym uszkodzeniem. Na rynku dostępne są także tzw. „pancerne obudowy” chroniące przed poważnymi uszkodzeniami.

Żadna folia czy obudowa nie uchroni jednak urządzenia w 100%. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest zakup usługi serwisowej lub ubezpieczenia dla smartfona. Ryzyko uszkodzenia sprzętu przez dzieci jest tak duże, że jeszcze kilka lat temu zdarzenia z udziałem najmłodszych były często wyłączane z zakresu ubezpieczenia. Na szczęście dziś operatorzy przy zakupie telefonu  oferują niezbędną ochronę nawet od uszkodzeń dokonanych przez dzieci. Miesięczny koszt ochrony urządzenia mobilnego u operatora zaczyna się już od kilku złotych miesięcznie, co w zestawieniu z potencjalnym kosztem naprawy urządzenia jest niewielkim wydatkiem. Warto o tym pamiętać zarówno dając telefon dziecku, jak i wybierając nowy model smartfona dla siebie. Niewielki miesięczny koszt ochrony zapewni spokojną głowę rodzicom, a dzieciom swobodę korzystania ze sprzętu niezależnie od okoliczności. 

ip

fot. pixabay.com/7721622

Słowa kluczowe: zakup, komórka, urlop, bezpieczeństwo
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Święto Smoczych Łodzi - Chiny i festiwal, który ma ponad 2 tys. lat

3 dni wolne od pracy pełne ciekawych tradycji.

Ślub w czasie koronawirusa
Weselne zamieszanie w czasie koronawirusa - co można w nowym reżimie sanitarnym?

Jakie decyzje zapadają, jakich rozwiązań narzeczeni szukają i jakie emocje temu towarzyszą? I co na to ustawodawca?

Dzień Dziecka w czasach koronawirusa
Dzień Dziecka w czasach koronawirusa: Co można robić?

Kilka sposobów by Dzień Dziecka był miło wspominany, mimo wciąż trwającej epidemii.

Polecamy
To nie miłość, to tylko złudzenie?!
To nie miłość, to tylko złudzenie?!

„Zasiał zamęt w mojej głowie. Był taki uroczy, czuły i kochany. Gdyby mógł, przychyliłby mi nieba. Świata poza mną nie widział. Do wczoraj”.

Dlaczego facet się na ciebie obraził?
Dlaczego facet się na ciebie obraził?

Poznaj powody, dla których mężczyźni obrażają się na swoje partnerki!

Ostatnio dodane
Święto Smoczych Łodzi - Chiny i festiwal, który ma ponad 2 tys. lat

3 dni wolne od pracy pełne ciekawych tradycji.

Ślub w czasie koronawirusa
Weselne zamieszanie w czasie koronawirusa - co można w nowym reżimie sanitarnym?

Jakie decyzje zapadają, jakich rozwiązań narzeczeni szukają i jakie emocje temu towarzyszą? I co na to ustawodawca?

Konkurs Ziaja