Trendy - Kobieta

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną

2006-02-11 00:00:00
 

Rozmowa kwalifikacyjna jest kolejnym etapem postępowania rekrutacyjnego. Jest zorganizowana w celu bliższego zapoznania się z naszą osobą, samo zaproszenie na spotkanie oznacza, że pracodawca jest zainteresowany naszą osobą i że spełniamy warunki do przyjęcia danego stanowiska. Trzeba jednak sobie zdawać sprawę z faktu, że firma to nie tylko instytucja, ale przede wszystkim.

Osoby budujące całą strukturę. Każde przedsiębiorstwo zanim rozpocznie swoją działalność musi określić swoją docelową klientelę, a według niej musi zbudować własny wizerunek. Wizerunek uświadamia ludziom, czym firma zajmuje się i jakie można wiązać z nią nadzieje. Pracownicy ich zachowanie, ubiór to właśnie cześć tego wizerunku. Spotkanie rekrutacyjne ma nie tylko na celu rozpatrzenie naszych referencji, ale również sprawdzeniem naszego dostosowania do przedsiębiorstwa. Dlatego obierając pracę, naukę w konkretnym zawodzie należy brać pod uwagę nie tylko wykonywane czynności na danym stanowisku, ale wszystko, co się z nim łączy. Trzeba zdać sobie sprawę czy che się dopasować do typowego dla tej branży wizerunku pracownika. Kandydat powinien już pod względem ubioru dopasować się do zwyczajów branży, w której pragnie pracować udowadniając tym samym swoje zainteresowanie i kwalifikacje.

Bardzo ogólnie firmy można podzielić na tradycyjne i nowoczesne. Tradycyjnymi są te, które bazuję na swoim doświadczeniu, tradycji i na tym budują swoje zaufanie. Do nich należą: banki, kancelarie adwokackie, firmy ubezpieczeniowe, biura zajmujące się księgowością. Natomiast przedsiębiorstwa nowoczesne to te, których wyróżnikiem jest postępowość, podążenie zgodnie z trendami, myślenie alternatywne. Do nich należą: agencje reklamowe, salony fryzjerskie, awangardowe domy mody, nowoczesne lokale.

TRADYCYJNE:
Firmy tego typu opierają się na zaufaniu i solidarności, dlatego W tych zawodach podlegającym im obowiązują poważne i konserwatywne ubiory. Istotne jest, aby ubrania stanowiły dobrze pasujące do siebie zestawy. W tego typu pracy należy unikać zarówno ekstrawagancji oraz zbytniej postępowości, ubranie nie powinny rzucać się w oczy a co się z tym wiąże nie powinny być również staromodne. Zestawy należy wybierać ostrożnie tak, aby był skromny, ale skrojony z duchem czasu. Również niema potrzeby rezygnacji z kobiecego ubioru, ale powinien być on wypośrodkowany, wykorzystany z pewną dozą ostrożności, bez zbytniej ostentacji. Dopuszczalne są również kolorowe ubrania, ale stosowane jedynie do bluzek i dodatków, natomiast dla kostiumów zarezerwowane są barwy stonowane. Eleganckie, poważne ubiory kojarzą się z profesjonalizmem, dlatego niezbędne są w zawodach opierających się na bezpośrednim kontakcie z klientem takich jak przedstawiciel handlowy, pracownik biura podróży, pracownik recepcji.

 


NOWOCZESNE:
Do nich należą:
np. sklepy odzieżowe- podczas rozmowy wybierane są osoby, których ubranie współgra ze stylem marki.
Nowoczesne lokale chętnie przyjmują personel, który współgra z wizerunkiem klienteli .
W zawodach, w których istotna jest kreatywność ubranie nasze powinno również o tym świadczyć, dlatego ważne jest, aby ubranie nasze nie było banalne.
Salony fryzjerskie, styliści, makijażystki- powinni reprezentować swój indywidualizm.

INNE
Jeśli ktoś szuka zatrudnienia w przemyśle spożywczym, powinien przede wszystkim zadbać o higienę i świeżość swego wyglądu. Dotyczy to także kucharzy, kelnerów i wszystkich innych pracowników gastronomii.

Ubiegając się o posadę w rzemieślniczych gałęziach gospodarki, należy wybrać ubranie porządne, ale jednak zbliżone do potrzeb zawodu. Styl sportowo-miejski. Garnitur na tę okazję byłby zbyt „overdressed”.

STANOWISKA KIEROWNICZE
Kandydaci starający się o posadę kierowniczą powinny sprawiać wrażenie osób zdecydowanych, pewnych siebie, odważnych –niebojących się wyzwań. Aby osiągnąć ten efekt w ubiorze ważny jest minimalizm, dyskrecja w dodatkach i biżuterii, nie polecam wzorzystych ubrań a ponadto bezwzględnie należy unikać „brudnych” kolorów: brązów beżów, najlepsze są kolory granat czerń biel i w niewielkich ilościach czerwień (kojarzy się z agresją). Przy staraniu się o posadę kierowniczą należy unikać wszystkiego, co wygląda na przesadę i odwraca uwagę od kwalifikacji do pracy.

Kobiety powinny wybrać strój raczej skromny i powinien być zbliżony charakterystycznego w danym miejscu pracy.

Ubranie powinno stanowić o precyzji, więc pamiętaj, aby było dość nowe, świeżo wyprane, wyprasowane, niezniszczone, co się tyczy również w dużej mierze obuwia.

ZŁOTE ŚRODKI:
- Należy ubierać się zgodnie ze swoją figurą a nie modą.
- Ubrania powinny być w miarę nowe: nie sprane kolory, nie wytarte, fason nie powinien znacząco odbiegać od mody.

  TRADYCJA
KOLORY Czerń, biel, granat, czerwień; beż, brązy oraz wszelkie przytłumione barwy podszyte brązem, bielą, szarością. Brązy muszą unika osoby ubiegające się o stanowiska kierownicze oraz przedstawiciele handlowi.
DESEŃ Krata, prążki. Unikać: kwiatów, groszków.
MATERIAŁ Bawełna, tweed, jedwab, wełna oraz inne naturalne wysokiej jakości.
SPODNIE Proste, na kantl spodnium, spodnie z mankietami.
ODZIENIE WIERZCHNIE Unikać kurtek, płaszcze/marynarki o kasycznym kroju.
GÓRA Koszule, kardigany, kamizelki. Unikać głębokich dekoltów.
SPÓDNICE Długość do kolan lub troszke za. Unikać należy spódnic mini a także spódnic maxi do kostek.
BUTY Niezbyt wysoki obcas, zakryte palce.
FRYZURA Włosy związane.
BIŻUTERIA Klasyczna, dodatki używane z dużym umiarem, kolczyki raczej w małych rozmiarach.
DODATKI Apaszka, szale, krawat u mężczyzn.


Magdalena Niedźwiecka
(dlastudentki@dlastudenta.pl)


 

Słowa kluczowe: ubiór rozmowa kwalifikacyjna moda
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • ... [0]
    mrs E
    2006-08-10 16:31:54
    proponowałabym, przed wstawieniem artykułu na stronę, skopiować go do worda, to wszystkie błędy ortograficzne zostaną podkreślone. Składnia i interpunkcja tez kiepsko...
Zobacz także
Najlepsze sneakersy na wiosnę
Najlepsze sneakersy na wiosnę

Wygodne obuwie to podstawa, bez względu na to, czy poruszamy się w obrębie własnej działki, czy też udajemy się na piesze wędrówki czy spacer po mieście.

wiosenne zakupy i promocje
Ceny spadają! Zaszalej podczas Szaleństwa Zakupów

Powoli żegnamy się z zimą, a to oznacza, że czas na… wiosenne zakupy.

wiosenna sukienka
Wiosenne trendy 2020. Sprawdź, co będzie się nosić

Pięć produktów, dzięki którym będziecie królować na ulicach miast!

Polecamy
BazArt, czyli ciuch za ciuch
BazArt, czyli ciuch za ciuch Kraków

Jak bez pieniędzy odświeżyć własną garderobę lub zmienić styl dowiedzą się ci, którzy 10 sierpnia przyjdą do MOCAK-u Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Przygotuj mieszkanie na Święta
Przygotuj mieszkanie na Święta

W tym sezonie wyróżniają się tradycyjna czerwień w kontrastowym zestawieniu z bielą oraz klasyczny blask złota i srebra.

Ostatnio dodane
Najlepsze sneakersy na wiosnę
Najlepsze sneakersy na wiosnę

Wygodne obuwie to podstawa, bez względu na to, czy poruszamy się w obrębie własnej działki, czy też udajemy się na piesze wędrówki czy spacer po mieście.

wiosenne zakupy i promocje
Ceny spadają! Zaszalej podczas Szaleństwa Zakupów

Powoli żegnamy się z zimą, a to oznacza, że czas na… wiosenne zakupy.