Zdrowie - Kobieta

Umysł ścisły a umysł humanistyczny - jak ten podział ma się do rzeczywistości?

2023-04-01 15:52:11

Wrodzone zdolności ludzi zaczynają się objawiać już na etapie wczesnoszkolnym. Można je określić na podstawie tego, czym dziecko najbardziej się interesuje i co sprawia mu najmniej i najwięcej trudności. W zależności od tego, czy jest się lepszym w przedmiotach humanistycznych, czy ścisłych, wrzucanym się jest do jednego z tych worków. Jednak świat nie jest czarno-biały i to samo tyczy się tego podziału. Każdy może posiadać szereg umiejętności z różnych dziedzin, choć u niektórych jedne mogą przewyższać inne. Na czym polegają różnicę między umysłem ścisłym a humanistycznym?

Zobacz również: Praktyki studenckie - czym się kierować przy ich wyborze?

umysł ścisły a umysł humanistyczny

Umysł ścisły a umysł humanistyczny - lewa vs. prawa półkula

Umysły ścisłe kojarzone są z takimi naukami jak matematyka, logika, fizyka, biologia, chemia czy ekonomia. Ich myślenie charakteryzuje się strukturalnością, schematyzmem i precyzją. Przypisuje się im większą logiczność, analityczność oraz racjonalność, za które odpowiada lewa półkula.  

Humanizm to z kolei grupa nauk, których przedmiotem jest człowiek i jego wytwory, jak socjologia, politologia, filologia, religioznawstwo, prawo, dziennikarstwo itd. Osoby uzdolnione w tych dziedzinach są bardziej prawopółkulowi, co charakteryzuje się myśleniem abstrakcyjnym, radzeniem sobie lepiej z rzeczami odnoszącymi się do wyobraźni niż logiki oraz rozumieniem wielopoziomowych zależności. Tacy ludzie posiadają większą inteligencję językową, co pozwala im na szybsze uczenie się języków i głębsze rozumienie tekstów, np. historycznych.

Jak ten podział ma się do rzeczywistości?

Chociaż obie półkule mózgu odpowiadają za co innego, to każdy z ludzi posiada przecież i obu ich używa. Jednym jednak ujmowanie świata może przychodzić łatwiej za pomocą słów, a innym za pomocą liczb. Gdy komuś idzie gorzej w przedmiotach ścisłych, mówi się, że pewnie jest humanistą, i na odwrót. Ale nikt nie jest w 100% ani tym, ani tym - każdy może mieć w sobie szereg umiejętności z różnych dziedzin, jednak w innym natężeniu. Większość osób rodzi się z predyspozycjami do obu kierunków z niedużym ukierunkowaniem na jeden z nich. Nauka do dziś nie jest w stanie wyjaśnić, co tak naprawdę warunkuje talenty ludzi - może to być pomieszanie genetyki, uwarunkowań po przodkach, ale także wychowaniem i systemem edukacji.

O ile można mówić o pewnych wrodzonych lub rozwiniętych podczas życia zdolnościach, jak kreatywność, myślenie matematyczne czy logiczne, poetyckość, umiejętność opisywania zjawisk itd., które kierują kogoś bardziej w stronę nauk humanistycznych lub ścisłych, to ten podział nie uwzględnia cech charakteru, osobowości i ogólnej złożoności ludzi. 

MS

fot. pixabay

źródło: wiecjestem.us.edu.pl

Słowa kluczowe: umysł ścisły, umysł humanistyczny, mózg, zdolności
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
ćwiczenia
Jak wrócić na siłownie po świętach? - praktyczne porady

Oto kilka sposobów na zmotywowanie się do działania.

Wytrzymywanie bÃłlu to bardzo zły pomysł
Wytrzymywanie bólu to bardzo zły pomysł

Jakie konsekwencje ma nieleczenie bólu?

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.