Zdrowie - Kobieta

Uwaga! Grzybica stóp

2007-11-18 21:04:05
 Gdybyśmy przez cały rok nosiły przewiewne sandały i klapeczki grzybica stóp by nam nie groziła. Ale niestety stopa schowana na cały dzień w szczelnym pantoflu jest szczególnie narażona na tę przykrą dolegliwość. Grzybica jest chorobą długotrwałą, nieprzyjemną i wyjątkowo zaraźliwą. Uwaga! Co piąty Polak choruje na grzybicę stóp lub paznokci.

Grzybica wywoływana jest przez grzyby chorobotwórcze, żyjące w zamkniętych, wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach, takich jak baseny, łazienki, prysznice czy sauny. Wystarczy chwila nieuwagi czy zaniedbania, by się zarazić. Dlatego korzystając z miejsc publicznych, typu łaźnia, pływalnia czy przebieralnie w klubach fitness nie zapominaj o odpowiednim obuwiu np. klapkach. Ryzyko zakażenia wzrasta po zetknięciu z przedmiotami, z których wcześniej korzystała zarażona osoba. Unikaj więc kontaktu z ręcznikami, gąbkami, pościelą, czy obuwiem innych osób. Wbrew pozorom, grzybica nie jest wynikiem braku higieny. Nadmierne stosowanie mydła o nieodpowiednim, zasadowym pH oraz długotrwałe moczenie nóg i niedokładne suszenie osłabia naturalne bariery ochronne skóry.

Schorzenie początkowo objawia się dokuczliwym swędzeniem. Potem w szparach między palcami nóg pojawiają się drobne pęcherzyki wypełnione bezbarwną cieczą. Skóra staje się zaczerwieniona, rozpulchniona, jak po długim moczeniu w wodzie, a po jakimś czasie zaczyna się łuszczyć. Zmiany takie mogą wystąpić również na podeszwie stopy, pod palcami. Skóra robi się biaława, widoczne są na niej niewielkie otworki (po pękniętych pęcherzykach). Objawom tym towarzyszy nieprzyjemny zapach.

Leczenie grzybicy powinno być dokładne i systematyczne. Przepisane przez dermatologa preparaty przeciwgrzybiczne w formie pudru, kremu czy aerozolu, powinny być stosowane do dwóch tygodni po ustąpieniu objawów. Podstawą jest także mycie stóp dwa razy dziennie i utrzymywanie suchości - zwłaszcza między palcami. Codziennie należy wkładać świeże skarpety lub rajstopy, a wewnętrzną część buta dezynfekować np. pudrem przeciwgrzybicznym.

Zdarza się, że czasem grzybica obejmuje również paznokcie stóp. Palce wtedy swędzą, a nawet bolą, co utrudnia chodzenie. Boczne części paznokcia zaczynają grubieć i odstawać. Paznokieć stopniowo robi się żółtawy, pofałdowany, szorstki, a po pewnym czasie czernieje. Leczenie jest trudne i długotrwałe. Dlatego pamiętać należy o obcinaniu krótko paznokci, noszeniu wygodnego i przewiewnego obuwia, a także bawełnianych lub wełnianych skarpet.

Jeśli zmienił się wygląd Twoich paznokci, lub gdy odczuwasz dokuczliwe swędzenie między palcami to jest już poważny problem medyczny. Najlepiej udaj się do dermatologa, gdyż grzybica jest bardzo zaraźliwa, a nie leczona atakuje rodziny, współlokatorów i inne niczemu winne osoby z otoczenia chorego.

Alicja Kielan
(alicja.kielan@dlastudenta.pl)
 
Fot. Łukasz Bera
Słowa kluczowe: stopy zdrowie grzybica stóp
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
komfortowe materace Hilding Anders
Zadbaj o swój zdrowy sen, wybierając komfortowe materace Hilding Anders

Kiedy myślisz o materacu, chcesz, żeby był wygodny. Ale czy materac może być nowoczesny? Jak najbardziej!

Szybsza perystaltyka jelita
Jak przyspieszyć perystaltykę jelit? Warszawa

Sprawdźcie, co robić i co jeść, by zachować zdrowe jelita.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?