Zdrowie - Kobieta

W jaki sposób dodać sobie energii zimą?

2022-11-21 14:09:11

Zima nie daje za wygraną. Chłodne miesiące sprzyjają spadkowi formy, podatności na infekcje, szybszemu męczeniu się oraz apatii i pogorszeniu samopoczucia. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że energię odbiera nam… niedobór żelaza. Co zatem zrobić, by poczuć się lepiej?

Zobacz też: Jak poprawić sobie samopoczucie? - praktyczne porady.

W jaki sposób dodać sobie energii zimą?Zimowa chandra

W miesiącach zimowych częściej niż w pozostałe miesiące roku dopada nas chandra oraz osłabienie. To właśnie wtedy zapadamy na infekcje, czujemy się gorzej i niechętnie ruszamy się z domu. Szacuje się, że w strefie umiarkowanej około 4% społeczeństwa dotyka tzw. depresja sezonowa, natomiast na obszarach, gdzie odnotowuje się niedobór światła słonecznego, odsetek ten może sięgać nawet 10%. Warto pamiętać o tym, by w zimowe dni być dla siebie wyrozumiałym. A z przykrymi, ale najczęściej zupełnie typowymi reakcjami organizmu, można sobie na szczęście łatwo poradzić. Zima wcale nie musi być taka zła!

Gdy niedobór żelaza odbiera energię

Zimowe osłabienie i apatia, które u siebie zauważasz, często związane jest z brakami żelaza - niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu i współodpowiedzialnego m.in. za właściwą pracę układu immunologicznego. Deficyt tego pierwiastka może prowadzić do anemii, czyli niedokrwistości.

Najczęstsza jej postać, stanowiąca ponad 80% przypadków, spowodowana jest właśnie niedoborem żelaza. Zgodnie z zaleceniami WHO niedokrwistość u ludzi dorosłych rozpoznaje się gdy zawartość hemoglobiny spada poniżej 13 g/dl u mężczyzn i 12 g/dl u kobiet (poniżej 11 g/dl u kobiet ciężarnych). Jej objawami są m.in.: zmęczenie, bóle i zawroty głowy, wrażliwość na zimno, apatia oraz obniżenie koncentracji. Osoby cierpiące na niedobór żelaza miewają także uczucia kołatania serca czy skrócenia oddechu.

Problemy urodowe? To może być niedobór żelaza

Deficyt żelaza oznacza jednak nie tylko problemy zdrowotne, niedobór tego pierwiastka ma także wpływ na naszą urodę. Objawami anemii są między innymi: blada, ziemista i wysuszona cera oraz sińce pod oczami. Na skutek niedoboru żelaza bledną również błony śluzowe wewnątrz jamy ustnej oraz spojówki. Anemia uwidacznia się także pod postacią łatwo wypadających oraz cienkich, znacznie osłabionych włosów. Charakterystyczne dla tego schorzenia są też zmiany paznokci - płytka staje się blada i krucha.

Kto powinien uważać na anemię?

Na deficyt żelaza szczególnie narażone są:

  • kobiety w ciąży i młode mamy w trakcie laktacji,
  • kobiety obficie miesiączkujące,
  • wegetarianie,
  • wszyscy, którzy cierpią na upośledzone wchłanianie żelaza.

Niedokrwistość występująca w ciąży związana jest ze wzrostem objętości krwi w organizmie kobiety ciężarnej. W tym stanie objętość osocza rośnie bardziej niż ilość erytrocytów, co skutkuje spadkiem hematokrytu. Taki stan bywa nazywany fizjologiczną niedokrwistością ciężarnych, może się jednak przerodzić w schorzenie wikłające ciążę oraz poród.

Dobowa podaż żelaza w diecie wynosi 10-20 mg, jednak zaledwie 10% ulega wchłonięciu. U wegetarian zwiększone ryzyko wystąpienia niedokrwistości to efekt eliminacji z menu mięsa i jego przetworów, ryb, nabiału i jaj, czyli produktów bogatych w łatwo przyswajalne żelazo oraz witaminę B12. Żelazo hemowe (Fe 2+) obecne w żywności pochodzenia zwierzęcego wchłania się prawie w 25%, zaś niehemowe (Fe 3+) - zaledwie w 2–5% (zatem: aż 10 razy gorzej!). Dlatego wegetarianie i weganie powinni poświęcić szczególną uwagę komponowaniu codziennego jadłospisu oraz uzupełniania niedoborów żelaza w odpowiedni sposób.

Żelazne zasady, aby dodać sobie energii

Jeśli chcesz, aby w trudnym, zimowym okresie nie zabrakło ci energii, regularnie uzupełniaj niedobory żelaza! Znaczny niedobór żelaza powinien być uzupełniany pod nadzorem lekarza i za pomocą leków, nie suplementów diety. Oto żelazne zasady przy wyborze leku - pamiętaj:

  • Wybieraj leki o przedłużonym działaniu: dzięki temu poprawiamy skuteczność terapii i minimalizujemy ryzyko działań niepożądanych;
  • Sięgajmy po leki zawierające żelazo dwuwartościowe Fe 2+ (hemowe), którego przyswajalność jest o wiele wyższa niż żelaza niehemowego Fe 3+ (trójwartościowego) występującego w roślinach;
  • Warto wybrać leki zawierające dodatkowo w składzie witaminę C, która istotnie poprawia wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym.

Dlatego, aby poczuć się lepiej w chłodne dni, wspólnie z lekarzem wybierz najlepszy lek i ciesz się zdrowiem oraz energią!

ip

fot. pexels.com/pl-pl/@pripicart/

Słowa kluczowe: anemia, niedobór żelaza, zimowa chandra, energia,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Po czym rozpoznać zakupoholizm?
Po czym rozpoznać zakupoholizm?

Sprawdź, czym objawia się zakupoholizm i jak można go leczyć.

Opcja "drzemki" w telefonie - dlaczego nie warto z niej korzystać?
Opcja "drzemki" w telefonie - dlaczego nie warto z niej korzystać?

Sprawdź, dlaczego odkładanie porannej pobudki może być szkodliwe dla zdrowia.

Polecamy
sen
Światowy Dzień Snu - jak sen i chrapanie wpływa na zdrowie Warszawa

Czy chrapanie może być groźne i ile powinno się spać?

Szybsza perystaltyka jelita
Jak przyspieszyć perystaltykę jelit? Warszawa

Sprawdźcie, co robić i co jeść, by zachować zdrowe jelita.

Polecamy
Ostatnio dodane
Po czym rozpoznać zakupoholizm?
Po czym rozpoznać zakupoholizm?

Sprawdź, czym objawia się zakupoholizm i jak można go leczyć.

Opcja "drzemki" w telefonie - dlaczego nie warto z niej korzystać?
Opcja "drzemki" w telefonie - dlaczego nie warto z niej korzystać?

Sprawdź, dlaczego odkładanie porannej pobudki może być szkodliwe dla zdrowia.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?