Zdrowie - Kobieta

W pogoni za szczęściem - o podstawach medytacji

2019-10-10 13:42:12

We współczesnym świecie każdy z nas ma mnóstwo zajęć i niekończące się TO DO listy. Chcemy osiągać coraz to większe i ambitniejsze cele, chcemy się rozwijać, by nie zostać w tyle za innymi. Pragniemy być jeszcze lepsi, zarabiać jeszcze więcej, żeby… No właśnie tak właściwie, po co to wszystko chcemy osiągnąć?

Podstawy medytacjiPrawdopodobnie większość z nas przyjęła taki model życia za coś normalnego. Przyjęliśmy, że tak się żyje, na tym to wszystko polega. Chcemy być coraz lepsi, żeby mieć więcej pieniędzy. Wtedy będziemy mieć większą kontrolę oraz wygodniejsze życie i będziemy szczęśliwi.

Czy faktycznie ten styl życia sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi? Czy dwa razy większe mieszkanie sprawi, że będziemy szczęśliwsi? Czy dwa razy wyższa pensja zapewni nam poczucie bezpieczeństwa oraz komfort, o jakim marzymy?

Ślepe zaułki umysłu

W takim podejściu do życia zapominamy o najważniejszym czynniku, który ma wpływ na naszą jakość życia. Tym czynnikiem jest nasz własny umysł. To w naszym umyśle określamy cele i progi, które ponoć mają nam zapewnić szczęście. Gdy te cele zostaną zrealizowane to nagle okazuje się, że pojawiają się kolejne cele do zrealizowania. Tym samym nasza upragniona meta z napisem „SZCZĘŚCIE” znów się odsuwa. Staramy się więc jeszcze bardziej i jeszcze szybciej realizować nasze zadania. Zatracamy się w robieniu, nie zauważając, że stajemy się mniej szczęśliwi. A miało być zupełnie na odwrót.

Jak wyjść z tego błędnego koła? Jak się uwolnić z pułapki umysłu, w której większość z nas głęboko tkwi?

Umysł napędzany przez pragnienia nie jest czymś nowym. Wiele pokoleń przed nami ludzie opracowywali metody pracy nad sobą, które pomagają żyć w większym szczęściu oraz harmonii. Medytacja jest taką metodą, która pomaga nam rozpoznać ślepe zaułki naszego umysłu. Pierwszy krok to uświadomić sobie, że kręcimy się w kółko, pędząc, za co raz to czymś nowszym i posiadaniem więcej. Dopiero wtedy możemy wybrać nową lepszą drogę.

A więc jak medytować?

Metod medytacji jest wiele, co więcej powstają ciągle to nowe “lepsze” metody. Jednak tak naprawdę najważniejszym czynnikiem w medytacji nie jest metoda sama w sobie. Jest to intencja osoby, która medytuje.

Podstawą medytacji jest uczciwość, szczerość i wytrwałość w poszukiwaniu drogi, która czyni nas bardziej szczęśliwymi. To twierdzenie wydaje się dość banalne, bo przecież każdy szuka takiej drogi prawda? Okazuje się jednak, że droga do trwałego szczęścia niekoniecznie wiedzie przez same przyjemności. Wielu zainteresowanych duchową ścieżką rezygnuje z medytacji, gdy uświadamiają sobie, że medytacja to nie tylko wzniosłe i przyjemne stany.

Załóżmy jednak, że jesteś prawdziwym poszukiwaczem szczęścia. Chcesz zmierzyć się z potencjalnymi przeszkodami, które prędzej czy później pojawią się na Twojej drodze.

Jak więc zacząć medytować?

Przede wszystkim bądź dla siebie wyrozumiały i cierpliwy, bo medytacja to trening. Tak samo, jak podczas treningu na siłowni potrzebujesz zaopatrzyć się w cierpliwość i ciekawość. Efekty będą przychodzić stopniowo, ale będą coraz większe.

Teraz pora na plan działania:

1. Określ porę dnia

- poranek (wstań wcześniej niż zazwyczaj)
- wieczór (medytuj zaraz przed zaśnięciem)

2. Wybierz miejsce do medytacji
- Znajdź miejsce, w którym będzie Ci najłatwiej skupić się na sobie
- Miejsce w którym będzie stosunkowo cicho
- Miejsce które będzie Ci się kojarzyć z praktyką medytacji

3. Określ długość sesji medytacyjnej

- Zacznij od małych kroków i stopniowo je zwiększając
- Nawet kilka minut (np. 3 minuty) medytacji dziennie będą wystarczające, by stopniowo umacniać i rozwijać się w medytacji

4. Wybierz technikę medytacji
- Skupienie na oddechu (obserwacja powietrza, które wchodzi i wychodzi przez dziurki w nosie) - pomaga nam obserwować i zrozumieć nasz umysł.
- Medytacja prowadzona (możemy ich znaleźć wiele na YouTube) - łatwe, by zacząć swoją przygodę z medytacją.
- Medytacja wdzięczności i życzliwości — pomagają uniezależnić nasz poziom szczęścia od czynników zewnętrznych.

5. Praktykuj regularnie
- Praktykuj codziennie, potraktuj tą praktykę jak codzienne mycie zębów
- Medytacja to umiejętność i styl życia. Czas poświęcony na medytację zwraca się wielokrotnie. Niekoniecznie zwraca się w postaci pieniędzy, ale na pewno przynosi więcej szczęścia i harmonii w nasze życie.

Życzę Ci powodzenia na ścieżce poszukiwacza szczęścia oraz harmonii. Sam nie znalazłem piękniejszej drogi na życie niż trening i zgłębianie swojego własnego umysłu. Rezultatami tego treningu jest nie tylko nasze osobiste szczęście, ale także większa empatia do innych ludzi oraz otaczającej nas rzeczywistości. Powodzenia!

Sylwester Rogalski

Współautor bloga o medytacji https://jakmedytowac.pl

fot. Sylwester Rogalski

Słowa kluczowe: jak medytować, techniki medytacji, skutki medytacji
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
poranek
Jak wstawanie o 5 rano wpływa na jakość życia?

Jakie korzyści wynikają z wczesnej pobudki?

Medytacja, rodzaje medytacji
Medytacja i jej rodzaje

Poznaj sposoby medytacji i jej skuteczność za pomocą kilku wskazówek.

brak stanika
Moda na nienoszenie stanika

Sprawdź, kiedy można zrezygnować z noszenia stanika i dlaczego czasami lepiej tego nie robić.

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Zobacz, czym moÅźna zastapić cukier!
Najlepsze zamienniki cukru

Zobacz, czym można zastąpić cukier!

Ostatnio dodane
Medytacja, rodzaje medytacji
Medytacja i jej rodzaje

Poznaj sposoby medytacji i jej skuteczność za pomocą kilku wskazówek.

brak stanika
Moda na nienoszenie stanika

Sprawdź, kiedy można zrezygnować z noszenia stanika i dlaczego czasami lepiej tego nie robić.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?