Na rzeczy - Kobieta

W trakcie pandemii wzrosła popularność DIY wśród Polaków

2021-03-23 10:23:22

Gdy epidemia COVID-19 dotarła do Polski, chyba nikt nie spodziewał się, jaki wpływ wywrze ona na otaczającą nas rzeczywistoć. Skutki zagrożenia pandemią są mocno odczuwane również przez Polaków. W tej sytuacji, wielu ludzi zaczęło szukać sposobów, na pozbycie się stresu. Kluczowe okazało się znalezienie sobie zajęcia, które możemy wykonywać w domu. Najpewniej dlatego wzrosło zainteresowanie umiejętnościami DIY, czyli "Do It Yourself", pozwalające nie tylko kreatywnie spędzić czas, ale też samodzielnie stworzyć przydatne lub ładne przedmioty, takie jak kosmetyki, różne ozdoby czy biżuteria.

Wytwarzanie Makramy, tkanie

W skrócie:

  • Wg badania przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń, zainteresowanie Polaków koncepcją DYI wzrosło w ciągu 2020 r.
  • Głównym źródłem wiedzy na ten temat stały się kursy prowadzone online.
  • Ludzie są zainteresowani głównie samodzielnym tworzeniem naturalnych kosmetyków oraz ozdób i dzieł sztuki.
  • Nabywanie nowych umiejętności i samodoskonalenie może pomagać złamać rutynę, która obniża nasze samopoczucie, kiedy musimy dużo czasu spędzać w domu.

Więcej czasu w domu to więcej czasu na próbowanie nowych rzeczy

W sieci pojawia się na bieżąco wiele nowych pomysłów na kreatywne i aktywne spędzanie czasu. Kursy online, zarówno podnoszące kompetencje zawodowe, jak również jako forma rozrywki, stały się formą odskoczni od pandemicznej rzeczywistości. Jak pokazały wyniki badania "Czas wolny Polaków podczas koronawirusa" serwisu Prezentmarzeń, co trzeci respondent chętnie rozwija swoje zainteresowania uczestnicząc w transmisjach w mediach społecznościowych. Dla 29% optymalną formą jest korzystanie z poradników internetowych. Zdaniem 22% z sukcesem można rozwijać swoje pasje i nowe hobby w postaci kursów online.

Brak kontaktów z bliskimi i przyjaciółmi, swobodnego spędzania czasu poza domem oraz możliwości udziału w zajęciach stacjonarnych, rozwijających nasze pasje spowodował, że zaczęliśmy poszukiwać różnych kursów tematycznych online. W minionym roku, jak wynika z danych serwisu Prezentmarzeń, rosło zainteresowanie warsztatami online, rozwijającymi zdolności manualne, jak choćby kurs robienia mydła, świec czy tworzenia biżuterii. Chętnie wybierano warsztaty pozwalające wykonać samodzielnie w domu produkty do użytku codziennego, jak przykład naturalne kosmetyki. Popularnością cieszyły się także warsztaty plastyczne i artystyczne, jak na przykład malowanie żywicą, kurs makramy, fotografii czy rysunku.

– Pandemia sprawiła, że w ramach rozrywki online, realizowanej bez wychodzenia z domu, zaczęliśmy rozwijać zainteresowania, które dotychczas postrzegaliśmy jako aktywności wymagające bezpośredniego kontaktu z nauczycielem czy instruktorem. Działając zgodnie z hasłem „zrób to sam” po zdobyciu podstawowych umiejętności w trakcie warsztatu online, zaczęliśmy doskonalić swoje zdolności plastyczne, muzyczne czy praktyczne, również majsterkując. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

DYI lekarstwem na stres i domową rutynę?

Niestety, na ten moment nikt nie jest w stanie przewidzieć jak szybko wrócimy do dawnych form spędzania czasu wolnego, za którymi bardzo tęsknimy, jak potwierdziły odpowiedzi respondentów badania "Czas wolny Polaków podczas koronawirusa". Dlatego kluczowa dla kondycji psychicznej staje się umiejętność organizowania sobie czasu wolnego w domu, który możemy realizować w myśl hasła DIY, czyli "Do It Yourself".

Jednym z ważnych elementów zadbania o kondycję psychiczną jest ciągłe samodoskonalenie się. W sytuacji przedłużającej się pandemii, powinniśmy szukać nowych zajęć i dziedzin wiedzy, które pomogą nam zagospodarować czas spędzany w domu. Możemy także zainspirować bliską nam osobę, podarowując jej voucher na realizację warsztatu tematycznego czy kursu online, który pozwoli jej na przykład stworzyć własnoręcznie wykonaną biżuterię czy kosmetyki, a towarzyszące temu doświadczenie dostarczy wiele radości.

Czas wolny spędzany w myśl zasady DIY zyskuje na wartości w czasie przedłużającej się pandemii. Zdobywamy nowe umiejętności, rozwijamy zainteresowania, ale przede wszystkim staramy się w ten sposób znaleźć odskocznię od otaczającej nas trudnej rzeczywistości.

*W materiale prasowym wykorzystano wyniki badania "Czas wolny Polaków podczas koronawirusa" zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń w 2020 roku.

ip/KSK

fot. materiały prasowe Prezentmarzeń

Słowa kluczowe: Do It Yourself w Polsce, Kursy online, Czas wolny Polaków podczas koronawirusa 2020 Prezentmarzeń
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
markizy balkonowe
Jak osłonić balkon? Przygotuj przestrzeń na lato

Przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sposobów!

5 powodów, dla których warto czekać na jesień

Poznaj powody, dla których można lubić jesień i dowiedz się, w jaki sposób można produktywnie wykorzystać ten czas.

baleriny damskie
Jak rozciągnąć baleriny?

Chodzenie w zbyt ciasnych butach może być prawdziwą udręką, a nawet prowadzić do problemów zdrowotnych.

Polecamy
Honorowe oddawanie krwi w trakcie pandemii. Dlaczego jest tak ważne?

Zapotrzebowanie na krew zamiast maleć, cały czas rośnie.

Zobacz, na co warto zwrÃłcić uwagę przy zakupie karniszy!
Jak właściwie dobrać karnisze? Warszawa

Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie karnisza!

Polecamy
Ostatnio dodane
markizy balkonowe
Jak osłonić balkon? Przygotuj przestrzeń na lato

Przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sposobów!

5 powodów, dla których warto czekać na jesień

Poznaj powody, dla których można lubić jesień i dowiedz się, w jaki sposób można produktywnie wykorzystać ten czas.

Popularne