Zdrowie - Kobieta

Walka ze zbędnymi kilogramami? NATURAlnie!

2006-05-31 00:00:00
 Zła przemiana materii oraz skłonności do zaparć to dolegliwości, które w znacznym stopniu utrudniają skuteczną walkę ze zbędnymi kilogramami. Często stają się także przyczyną konieczności jej rozpoczęcia. Na rynku farmaceutycznym dostępna jest obecnie cała gama środków wspomagających odchudzanie i usprawniających trawienie, jednakże stosowanie owych chemicznych suplementów może doprowadzić do niekorzystnych zmian w organizmie. Wspomagany farmakologicznie organizm rozleniwia się, uzależnia i w konsekwencji procesy trawienne i wydalnicze zostają zaburzone.

Cóż jednak robić, jeśli tkanka tłuszczowa opiera się nawet najbardziej rygorystycznej diecie, a na dodatek organizm spowalnia pewne procesy fizjologiczne i nie jest w stanie sprawnie wydalić zalegających w nim szkodliwych toksyn? Warto wtedy zwrócić się ku naturze, bo to właśnie na jej łonie możemy odnaleźć najskuteczniejsze i najzdrowsze wspomagacze diety – zioła. Wszystkie z nich działają korzystnie na układ pokarmowy – pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i żółci, ograniczają zaburzenia żołądkowe i wzdęcia, pomagają usuwać z organizmu zalegające w nim szkodliwe pozostałości i tym samym przyspieszają przemianę materii. Ale to tylko początek listy dobroczynnych właściwości ziół, jednakże wszystkich nie sposób tutaj wymienić.

Oto krótki przewodnik po ziołach, które wspomagają odchudzanie i regulują przemianę materii:
- Kruszyna – odwar z kory tego krzewu zwiększa wytwarzanie żółci i pobudza funkcje jelita grubego, działając przeczyszczająco. Zarówno kruszyny, jak i innych ziół o podobnym działaniu (np. senesu) nie wolno stosować w nadmiarze, ponieważ może doprowadzić to do odwodnienia i pozbycia się z organizmu cennych składników mineralnych.
- Mięta – wspomaga wydzielanie żółci, a także działa rozkurczowo, zwłaszcza przy zaburzeniach żołądkowych spowodowanych nerwami.
- Skrzyp polny – zawarta w nim krzemionka łatwo rozpuszcza się w wodzie i wchłania w przewodzie pokarmowym, poprawiając przemianę materii i działając moczopędnie.
- Pokrzywa zwyczajna – wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych substancji i nadmiaru wody dzięki działaniu moczopędnemu.
- Krwawnik – zawiera substancje garbnikowe oraz goryczkowe likwidujące wzdęcia.
- Zielony owies – oczyszcza organizm i pomaga w usunięciu nadmiaru tłuszczu z ud, pośladków i bioder (tam w tkance podskórnej i łącznej gromadzą się produkty uboczne przemiany materii).
- Lubczyk – pobudza system trawienny, redukuje nadmierną fermentację jelitową, przez co łagodzi bóle brzucha, wzdęcia oraz niestrawności.
- Zielona herbata – zawarte w niej flawonoidy, ketechiny i kofeina, wspomagają przemianę materii, przyspieszając tempo spalania tłuszczu.

Stosując kurację ziołową należy pamiętać o dwóch bardzo istotnych sprawach. Po pierwsze, zioła mogą jedynie wspomóc dietę odchudzającą, same bowiem nie są w stanie wygrać ze zbędnymi kilogramami. Po drugie i ostatnie, preparaty ziołowe nie dla wszystkich są odpowiednie, każdy może mieć pewne przeciwwskazania, np. alergię.

Monika Śliwa
(dlastudentki@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: odchudzanie dieta sylwetka zdrowie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • uwaga na zioła [0]
    farmaceutka
    2006-06-12 09:55:43
    szczególnie senes i kruszyna mają takie właściwości, że przy regularnym ich stosowaniu jelita się "rozleniwiają" i potem nie chcą normalnie funkcjonować. nie polecam - chyba że jako jednorazowe środki na przeczyszczenie.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Choroba Hashimoto, a niedoczynność tarczycy. Czy to jest to samo?

Na to pytanie opowiada dr n. med. Katarzyna Kocbuch, dziekan Wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Dieta paleo - na czym polega?

Powrót do epoki kamiennej - dlaczego paleo jest nazywana dietą człowieka pierwotnego? Dowiedz się, jak odżywiali się twoi przodkowie i weź z nich przykład.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?