Zdrowie - Kobieta

Woda źródłem zdrowia i urody

2006-03-15 00:00:00
 Woda jest jak powietrze, jest niezbędna do życia. Nasz organizm składa się z 70% z wody. Każdy z nas powinien spożywać dziennie co najmniej 2 litry płynów. No właśnie powinien… a w rzeczywistości tak niewiele z nas przestrzega tego „przykazania zdrowia i urody”. Nie zapominajmy, iż prawidłowy przebieg procesów życiowych jest nierozłącznie związany z określoną, niezbędną ilością wody w organizmie. Jest ona jednym z najważniejszych i najbardziej niezbędnych do życia składników naszego organizmu. Bardziej zgubny dla człowieka jest tylko brak tlenu!

Bez pokarmu człowiek może przeżyć ok. 40 dni, a brak płynów powoduje śmierć w ciągu kilku dni. Woda jest bez przerwy zużywana w naszym organizmie na procesy biochemiczne podtrzymujące życie. Utrata 10% wody jest groźna dla człowieka, a 20% pociąga za sobą śmierć. Widać zatem, iż skutki naszych złych nawyków żywieniowych mogą być naprawdę poważne, bowiem niedobór wody działa negatywnie na nasze zdrowie i urodę. Oto jakie mogą być przejawy tego niedoboru - pogorszenie koncentracji, zaburzenia pamięci, bóle głowy, kłopoty z trawieniem i sercem, ciągłe zmęczenie, brak apetytu, a nawet mogą pojawić się zaburzenia widzenia i słuchu. Utrata wody z organizmu jest szczególnie wzmożona w klimacie gorącym. Nadmierne pocenie się prowadzi do odwodnienia, a picie dużej ilości płynów pozwala zapobiec odwodnieniu oraz przegrzaniu.

Wydaje się nam, że powinniśmy pić wówczas, gdy odczuwamy pragnienie…jednak owo pragnienie nie jest precyzyjnym wskaźnikiem zapotrzebowania organizmu na „źródło urody i zdrowia”. Powinniśmy pić minimum 1,5 litra wody dziennie, w regularnych odstępach, a szczególnie ważne jest jej spożywanie przed wysiłkiem fizycznym.

Należy pić wodę mineralną, a nie napoje z dużą zawartością cukru. Bo choć napoje zawierające ok. 10% cukru są wchłaniane w żołądku prawie natychmiastowo. Te słodkie napoje poprawiają wydolność podczas wysiłku, który twa 2-3 godziny i jednocześnie stanowią węglowodanową pożywkę dla pracujących mięśni, a to oznacza, że tłuszcze nie zostają spalane jako źródło energii. Mówiąc prościej: napoje słodzone zawierają kalorie i są przyczyną zbędnych fałdek na brzuchu. Woda jest także ważnym składnikiem diet odchudzających, ponieważ działa korzystnie na przebieg procesów trawiennych, pełni funkcję oczyszczającą, usuwając z naszego ciała zbędne produkty przemiany materii.

Gdy dostarczysz za mało wody, Twoja skóra przestanie być naturalną barierą dla drobnoustrojów, przestanie być wilgotna i gładka, szybciej zacznie się starzeć. Zadaniem kosmetyków jest sprawienie, by woda wolniej parowała ze skóry. Jędrność skóry zależy od stopnia jej nawilżenia. Im więcej wody znajduje się w skórze, tym jest ona jędrniejsza. Dlatego też możemy wspomóc działanie kosmetyków nawilżających, pijąc duże ilości wody mineralnej i soków, które oprócz tak potrzebnej wody zawierają również niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry mikroelementy i witaminy.

Woda ma ogromną moc….ma dobroczynne działanie względem naszego zdrowia i życia. Podtrzymuje ludzkie życie. Jej niedobór może mieć daleko sięgające skutki. Dlatego apeluję – dbajmy o siebie i nie lekceważmy zaleceń dietetyków dotyczących ilości spożywanych płynów.

Paulina Jodłowska
(dlastudentki@dlastudenta.pl)
Słowa kluczowe: woda uroda zdrowie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Zabiegi pielęgnacyjne dla ciężarnych kobiet. Czyli jak dbać o wygląd, będąc w ciąży?

W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi liczne, często niepożądane zmiany. Dowiedz się, jak im zapobiec!

Polecamy
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swojej pochwie
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swojej pochwie

Bardzo dużo wiemy na temat tego, jak dbać o swoje zęby, włosy, skórę czy paznokcie. A czy wiemy, jak dbać o… pochwę?

Jazda na wrotkach - retro alternatywa dla biegania

Powraca moda na wrotki - dlaczego warto jej ulec?

Ostatnio dodane
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?