Zdrowie - Kobieta

WWO - co należy o nich wiedzieć?

2019-08-19 10:50:30

Wrażliwość, podobnie jak nieśmiałość, jest bardzo często romatyzowana, tymczasem może stanowić niemały problem w życiu codziennym dla osób ją odczuwających. Uczuciowe osoby o ponadprzeciętnej empatii przeżywają wszystko znacznie bardziej i silniej reagują na bodźce zewnętrzne, przez co są odbierane przez społeczeństwo raczej w kontekście negatywnych cech, takich jak jak słabość czy nieracjonalność.

Wrażliwa kobieta

Kto to WWO?

WWO, czyli Wysoko Wrażliwa Osoba (ang. HSP - Highly Sensitive Person), wyróżnia się na tle innych zwiększoną reaktywnością części mózgu odpowiedzialnej za regulację emocji. Dzięki temu intensywnie doświadcza cudzych uczuć, ma bardziej wrażliwe zmysły oraz dostrzega więcej niż przeciętni ludzie. Bardzo szybko sama wprowadza się w stan nadmiernego przeżywania i odbiera znacznie więcej impulsów od świata, przez co bywa przytłoczona, a nawet może mieć stany depresyjne. 

Cecha ta jest uwarunkowana genetycznie. Nie ma więc na nią wpływu środowisko, traumy z dzieciństwa czy nasz charakter. Nie możemy także w żaden sposób pokonać trudności z nią związanych. Jedynym rozwiązaniem w przypadku bycia WWO jest akceptacja i wykorzystywanie możliwości, jakie nam daje zwiększona wrażliwość.

Wysoko Wrażliwa Osoba - zachowanie

WWO znacznie częściej niż inni odczuwa stres, lęk i przytłoczenie życiem, które nierzadko zajada. Głód może wywoływać u niej złość i dekoncentrować ją. Poza tym nieustannie martwi się o innych, współodczuwa ich emocje i jest wrażliwa na ich zmiany nastroju. Po spotkaniach z ludźmi potrzebuje czasu w samotności, a w dzieciństwie mogła być wycofana. Wbrew pozorom WWO nie należy do grona introwertyków, lecz zamyka się w sobie, by nie musieć wychodzić poza swoje granice komfortu. Oprócz tego często płacze, łatwo się rozprasza i jest bardzo wrażliwa na ból, nawet jeśli mowa o zastrzyku czy ukąszeniu owada.

Należenia do grupy tych osób nie należy jednak postrzegać tylko negatywnie, bowiem dzięki ponadprzeciętnej wrażliwości, taka osoba jest kreatywna, wyczulona na szczegóły, a co za tym idzie - bardzo sumiennia. Dokładnie realizuje powierzone jej zadania, a każdą sytuację dogłębnie analizuje, przez co jej działania są odpowiedzialne. Z pewnością więc doceniają ją pracodawcy, a także rodzina i przyjaciele, dla których empatia WWO jest niezwykle cenna. 

Jak radzić sobie z nadmierną wrażliwością?

Najlepszym sposobem minimalizowania niekorzystnych skutków bycia WWO jest dobra organizacja. Wysoko Wrażliwa Osoba powinna mieszkać w spokojnym, dającym jej poczucie bezpieczeństwa miejscu, a w swoim codziennym planie dnia znaleźć miejsce na odpoczynek w postaci spaceru lub medytacji. Poza tym musi pamiętać o dużej roli snu. Nawet jeśli ma problemy z zasypianiem, WWO powinna leżeć z zamkniętymi oczami, gdyż 80% bodźców odbierany właśnie za pomocą wzroku. Natężenie odczuwania ich można także ograniczyć poprzez skupianie się na pojedynczych zadaniach do zrealizowania oraz unikanie hałasu i otwartej przestrzeni.

Bycie Osobą Wysoko Wrażliwą z pewnością nie jest łatwe, jednak odpowiednio wykorzystane może stać się naszym atutem, na przykład w pracy oraz budowaniu relacji z innymi ludźmi. Jeśli mamy wątpliwości, czy należy do grona WWO lub nie możemy poradzić sobie z tą przypadłością, pomocna może okazać się wizyta u psychoterapeuty. 

DD

fot. pexels.com

źródło: focus.pl, psychologgia-plus.pl

Słowa kluczowe: Uczucia, Osoby Wysoko Wrażliwe, Highly sensitive people, Psychologia, Zdrowie psychiczne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Refleksoterapia stóp - na czym polega i jakie przynosi efekty?

Terapia stref odruchowych stopy może wspomóc nasz organizm w poprawnym funkcjonowaniu.

hemoroidy
Czy hemoroidy mogą pojawić się w młodym wieku?

U kogo mogą wystąpić powiększone hemoroidy i jak sobie z nimi radzić?

Rumień(ce) zimą
Masz rumieńce zimą? Sprawdź czy to normalne i zdrowe

Obserwujesz zmianę koloru skóry na rękach i twarzy? Sprawdź czy to jest groźne dla zdrowia.

Polecamy
XXVI edycja akcji Żółty Tydzień
XXVI edycja akcji Żółty Tydzień

Warto skorzystać ze szczepień w ramach akcji Żółty Tydzień, którą adresujemy w tym roku zwłaszcza do osób planujących zabiegi medyczne, które zwykle wiążą się z ryzykiem naruszenia ciągłości skóry.

Dlaczego stringi nie zawsze są zdrowe
Dlaczego stringi nie zawsze są zdrowe

Wprawdzie pochwa nie kicha i choruje nieco inaczej niż gardło, ale należy o nią w czasie obniżonej odporności dbać

Ostatnio dodane
Refleksoterapia stóp - na czym polega i jakie przynosi efekty?

Terapia stref odruchowych stopy może wspomóc nasz organizm w poprawnym funkcjonowaniu.

hemoroidy
Czy hemoroidy mogą pojawić się w młodym wieku?

U kogo mogą wystąpić powiększone hemoroidy i jak sobie z nimi radzić?