Na rzeczy - Kobieta

Zalety pisania listów

2020-03-28 10:56:12

Epistolografia nie jest już tak w modzie, jak kiedyś. Co prawda wracamy do tendencji z "tamtych lat", nosząc spodnie z wysokim stanem, ale zaniedbujemy tradycje dziadków, te z dziada pradziada. Warto o nie dbać, bo można poczuć ducha czasu i lepiej zrozumieć mentalność swoich bliskich. Istniejąca technologia bardzo ułatwia nam życie. Pokazała, że pisanie listów jest zbyt długim procesem dla ludzi postępowych. Czy tworzenie analogowych wiadomości zostało tylko dla miłośników tradycji?

Ręczne pisanie listów

Zobacz też: najlepsze filmy z motywem pisania listów>>

Jeszcze dwadzieścia lat temu…

Zapach papieru, ciemny kolor atramentu pióra. Szelest jego końcówki na kartce... Nasze skupienie, pochylona sylwetka, poświęcony czas. Czy ktoś jeszcze pamięta? Zaczynało się formą grzecznością, zapytaniem co słychać, czy wszyscy zdrowi. Litery jakoś się kształtowały. Pióro zgrabnie sunęło po kartce, zostawiając gryzmoły lub pismo na miarę ozdobnej kaligrafii. Miało ono swój niepowtarzalny charakter.

Dlaczego ludzie pisali listy?

Wiele wspaniałych historii zapisanych jest na kartkach papieru. Często są to jakieś miłosne wyznania, relacjonowanie wydarzeń oraz opisy przeżyć pełne niesamowitych przygód. Nierzadko ktoś kogoś pocieszał lub dawał porady. Po kilkudziesięciu latach można otworzyć sobie pudełko z listami i powspominać. O własnej młodości, przeżyciach czy dokonaniach. Papier jest pamiątką ulotnych chwil, tego, co się kiedyś wydarzyło. On nie tylko wchłonął atrament, ale też emocje.

Pisanie było nieodłącznym elementem życia. Nasi rodzice i dziadkowie wysyłali do siebie analogowe wiadomości, zapisując nieraz po kilka stron. Dla nich pisanie było czymś oczywistym i naturalnym, bo tak się komunikowali, gdy ktoś mieszkał za daleko.

Teraz wystarczy wysłać krótkiego esemesa. Większość ludzi przyzwyczaiła się do tego, że pisze wiadomość nie dłużej niż kilka minut i prawie od razu dostaje odpowiedź zwrotną. Pokolenie iGenów (roczniki po 1995 roku) może już nie rozumieć istoty epistolografii, ale dla poprzednich pokoleń będzie ona niezwykle ważnym łącznikiem w utrudnionej niegdyś komunikacji.

Czy to tylko wspomnienia?

Pisanie i wysyłanie listów stanowiło przecież formę komunikacji, umacniało więzi między piszącymi. Uczyło cierpliwości i dyscypliny, bo wysyłany papier musiał jakoś wyglądać, na odpowiedź trzeba było poczekać. Ważną kwestią jest też fakt, że ludzie, pisząc do siebie, stosowali odpowiednie formy grzecznościowe, przez co okazywali sobie wzajemny szacunek.

Nieraz na analogową wiadomość czekało się z utęsknieniem. Ludzie biegli z pracy do domu, by dowiedzieć się, czy dostali już list. Towarzyszyła temu ekscytacja, bo czytanie czyiś słów stanowiło wyjątkowe uczucie, jedyne w swoim rodzaju. Dlatego tak często ludzie zachowywali listy na pamiątkę.

List jako źródło informacji

Sztuka pisania listów stanowi epicentrum dla wspomnień. Jest nacechowana emocjonalnie dla czytającego, stanowi wieczną pamiątkę, przekazuje obyczaje, ponieważ wiele z nich może przekazywać informacje o danym kraju czy narodowości. Często w muzeach przechowywane są ręczne zapiski, świadczące o zawieranych sojuszach między państwami, czy prywatna korespondencja, przedstawiająca nam bliżej sylwetkę historycznej postaci. Nie była to więc tylko komunikacja między członkami rodziny czy bliskimi.

Wszystko to na skrawku papieru, ważniejsze lub mniej istotne informacje w kopercie najlepiej z ładnym znaczkiem. Chodziło o poświęcony czas i kultywowaną tradycję pisania listów. Myśli utrwalone na papierze zawsze mają swojego adresata. Od niego zależy, co z nimi zrobi - czy zatrzyma, czy spali.

Miło dostać list od kogoś bliskiego. Oznacza to, że postarał się, by stworzyć wyjątkową wiadomość. A my, ludzie, czasem potrzebujemy poczuć się wyjątkowo.

PJ

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: listy, analogowe wiadomości, czy ludzie nadal piszą listy?
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Agnieszka [0]
    Agnieszka
    2020-04-03 17:30:23
    Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnieszka96
Zobacz także
5 powodów, dla których warto czekać na jesień

Poznaj powody, dla których można lubić jesień i dowiedz się, w jaki sposób można produktywnie wykorzystać ten czas.

baleriny damskie
Jak rozciągnąć baleriny?

Chodzenie w zbyt ciasnych butach może być prawdziwą udręką, a nawet prowadzić do problemów zdrowotnych.

DIY w Polsce a pandemia
W trakcie pandemii wzrosła popularność DIY wśród Polaków

Kursy online i robótki ręczne okazały się remedium na presję i stres.

Polecamy
Kilka pomysłów na tanie hobby

Zastanawiasz się czy zająć się czymś nowym, ale boisz się wydatków związanych z zainteresowaniami? Zapewniamy, że darmowe albo tanie hobby może być równie ciekawe i rozwijające.

Zobacz propozycję na wyjątkowe spędzenie Dnia Chłopaka.
Pomysły na Dzień Chłopaka. Zobacz, co robić w parach!

Zobacz propozycje na wyjątkowe spędzenie Dnia Chłopaka!

Polecamy
Ostatnio dodane
5 powodów, dla których warto czekać na jesień

Poznaj powody, dla których można lubić jesień i dowiedz się, w jaki sposób można produktywnie wykorzystać ten czas.

baleriny damskie
Jak rozciągnąć baleriny?

Chodzenie w zbyt ciasnych butach może być prawdziwą udręką, a nawet prowadzić do problemów zdrowotnych.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?