Niezbędnik - Kobieta

Zasiłek rodzinny 2020 - ile wyniesie świadczenie?

2019-12-16 14:35:19

Jak wiemy, programów pomocy potrzebującym jest sporo. Świeżo upieczeni rodzice mogą liczyć na kosiniakowe, a także na becikowe. Inną formą wsparcia finansowego, które może zaoferować Państwo, jest jeszcze zasiłek rodzinny. Jednak nie każdy może się o niego ubiegać, a to z powodu kryteriów, jakie są do spełnienia. Zobacz, co trzeba zrobić, żeby otrzymać zasiłek rodzinny 2020!

polskie pieniadze

Ile wyniesie zasiłek rodzinny 2020?

Zasiłek ma za zadanie częściowo pokryć koszty utrzymania dziecka. Wysokość zapomogi jest zależna od wieku potomka. Dane dotyczące kwoty w zależności od skończonego wieku wyglądają następujaco:

  • do ukończenia 5. roku życia przez dziecko – 95 zł, 
  • od 5. do 18. roku życia – 124 zł, 
  • od 18. do 24. roku życia – 135 zł.

Gdzie złożyć wniosek o zasiłek rodzinny 2020? 

Wniosek składamy w Urzędzie Gminy lub w Urzędzie Miasta, gdzie wnioskodawca mieszka. W dokumencie będziemy musieli wypełnić dane osoby występującej oraz dziecka, które jest na utrzymaniu.

Kiedy złożyć wniosek o zasiłek rodzinny 2020? 

Świadczenie rodzinne wypłacane jest co miesiąc od 1 listopada do 31 października kolejnego roku. Aby uzyskać pieniądze w okresie zasiłkowym, należy zacząć składać wnioski od 1 września.

Kto może liczyć na zasiłek rodzinny 2020?

Zasiłek rodzinny przysługuje: rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka oraz osobie uczącej się. Dodatkowym wymogiem jest kryterium dochodowe nieprzekraczające danej kwoty. Miesięczny dochód rodziny na osobę lub dochód osoby uczącej się nie może wynieść więcej niż 674 zł.

Gdy kwota będzie wyższa niż przewidziana, wniosek zostanie odrzucony. Inaczej wygląda sytuacja, gdy dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, niepełnosprawności umiarkowanej lub niepełnosprawności w stopniu znacznym. W takim przypadku warunek dochodowy do uzyskania pieniędzy ze świadczenia nie może być wyższy niż 764 zł.

Zasada "złotówka za złotówkę"

Gdy przekroczymy warunek dochodowy do uzyskania świadczenia, możemy skorzystać jeszcze z tzw. zasady "złotówka za złotówkę". To znaczy, że jeżeli rodzina przekroczy w jakimś stopniu obowiązujący próg dochodowy, nie zostanie od razu pozbawiona zasiłku. W tej sytuacji wysokość świadczenia wyniesie mniej o tyle, o ile przekroczono kryterium.

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Oprócz uzyskania podstawowej kwoty z zasiłku, można liczyć również na dodatki, po których zsumowana kwota może być znacznie wyższa. Mowa o m.in.: dodatku z tytułu urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, rozpoczęcia roku szkolnego.

MAD

Źródła: oddechzycia.pl, infor.pl, gov.pl

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: kto może liczyć na zasiłek rodzinny 2020, świadczeneie rodzinne 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dodatek 300 plus na wyprawkę szkolną w 2020 r. Można już składać wniosek!

Dowiedz się, czy dostaniesz pieniądze na początek roku szkolnego dla swojego dziecka!

Czy w 2020 wyślesz dziecko na kolonie? Informacje o wakacjach dla dzieci

Jak koronawirus wpłynie na organizację wycieczek i czy można liczyć na dofinansowanie?

Polecamy
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Brak zdjęcia
Woda to podstawa

Zawartość wody w organizmie ludzkim. Zalecane normy spożycia wody dziennie. Zawartość wody w niektórych produktach spożywczych.

Ostatnio dodane
Dodatek 300 plus na wyprawkę szkolną w 2020 r. Można już składać wniosek!

Dowiedz się, czy dostaniesz pieniądze na początek roku szkolnego dla swojego dziecka!

Czy w 2020 wyślesz dziecko na kolonie? Informacje o wakacjach dla dzieci

Jak koronawirus wpłynie na organizację wycieczek i czy można liczyć na dofinansowanie?

Konkurs Ziaja