Zdrowie - Kobieta

Żeby ładne ząbki mieć

2007-05-20 23:46:46
 „Na piękne zęby” może wabić mężczyzn jedynie niewielki odsetek Polek. Reszta nie ma szans na wygraną w tej konkurencji, nie tylko ze względu na nieestetyczny, żółty kolor uzębienia. Największy problem to wady zgryzu, które ma ponad 80% naszego społeczeństwa.

Oczywiście, nie wszyscy mają nasilone objawy, ale osoba ze stuprocentową normą ortodontyczną to prawdziwy okaz. A rodzajów wad zgryzu jest mnóstwo.
Możemy spotkać się z przodozgryzem polegającym na tym, że dolny łuk zębowy jest wysunięty, co nadaje mężczyznom prawdziwie gangsterski wygląd. Tyłozgryz oznacza z kolei cofnięcie dolnej szczęki. O zgryzie otwartym mówimy, gdy górne i dolne siekacze nie stykają się w czasie zagryzania. Zgryz krzyżowy będący odwrotnym zachodzeniem zębów powoduje trudności w żuciu i gryzieniu. Odstępy między zębami rzucają się w oczy i nadają raczej nieatrakcyjny wygląd, podobnie zresztą jak i stłoczenie zębów.

Popraw naturę
Dla wielu nadzieję niesie leczenie ortodontyczne a szczególnie aparaty ortodontyczne, zarówno stałe jak i ruchome.

Najważniejszym elementem aparatu stałego jest zwykle stalowy łuk tworzący tor będący aktywną częścią aparatu. Mocowany jest on za pomocą specjalnych gumeczek i drucików do zamków. Zamki, przyklejane na zewnętrznej stronie zębów, mogą być metalowymi, plastikowymi lub porcelanowymi kosteczkami – wybór materiału wpływa na to, jak bardzo widoczny będzie aparat i na jego cenę. W skład aparatu wchodzą też pierścienie zakładane na zęby trzonowe.

Decydując się na aparat trzeba liczyć się z pokaźnymi wydatkami. Trzeba skonsultować się z ortodontą, zrobić wyciski szczęki, które są potrzebne dla stworzenia aparatu dopasowanego do potrzeb pacjenta (50 zł). Za jeden łuk aparatu zapłacimy, w zależności od materiału, z którego jest wykonany od 1200 do ponad 2000 zł. Do tego dochodzą koszty comiesięcznych wizyt kontrolnych, podczas których przestawia się aparat i wymienia w nim gumeczki.

Jeszcze przed rozpoczęciem właściwego leczenia ortodontycznego należy wyleczyć wszystkie zęby. W trakcie noszenia aparatu, jeżeli zajdzie taka potrzeba, można je leczyć, ale wymaga to wiele zachodu - potrzebna jest współpraca dentysty z ortodontą. Trzeba wyjąć łuk, aby umożliwić stomatologowi dostęp do chorego zęba.

Niekiedy, w przypadku, gdy mamy nadmiar masy zębowej nad masą kostną, konieczne jest wyrwanie niektórych zębów.

Zazwyczaj usuwa się najsłabsze zęby w łuku, czyli te, które były leczone kanałowo bądź mają wypełnienia – informuje Małgorzata Paśnik, ortodonta z Kielc. Niestety, jeżeli pacjent ma wszystkie zdrowe zęby, trzeba usunąć zdrowe.

W trakcie leczenia ortodontycznego należy bardzo dbać o higienę jamy ustnej. W przypadku aparatu ruchomego, trzeba myć go przed każdym włożeniem i płukać po wyjęciu. Myjemy pastą i szczoteczką do zębów. Przechowywać powinno się go w pudełku ortodontycznym, czyli takim, w którym są dziurki, umożliwiające dostęp powietrza do aparatu.

Aparat stały powoduje, że po każdym posiłku mamy zwiększoną powierzchnię przylegania pokarmu do zębów. Należy zatem myć zęby po wszystkich, nawet niewielkich, posiłkach (szczoteczka do zębów zawsze przy sobie), używać nici dentystycznej, stosować płukanie fluorem oraz, co chyba najgorsze, zrezygnować z nadmiernego spożycia węglowodanów. Koniec z pałaszowaniem słodyczy!

Przez jakiś czas po założeniu pacjenci odczuwają dyskomfort w jamie ustnej.
To jak najbardziej naturalna reakcja na ciało obce, które swoimi zamkami i elementami drucianymi drażni błonę śluzową – uspokaja pani Paśnik. Do tego dochodzi ból zębów wywołany przez siłę na nie działającą. Na szczęście, kiedy tkanki przyzwyczajają się do aparatu, objawy ustępują. Dzieje się to mniej więcej po siedmiu dniach..

Przez okres pierwszych dwóch, trzech tygodni nie wolno jeść twardych pokarmów. Należy wówczas stosować dietę półpłynną.

Niestety, w medycynie nic nie jest na sto procent. Nawet kilkuletnie noszenie aparatu nie gwarantuje boskiego uśmiechu do końca życia. Na skutek działania pamięci komórkowej może dojść do nawrotu wady. Aby temu zapobiec na noc zakłada się aparat retencyjny, który nosi się mniej więcej przez tak długi okres jak aparat stały.

Leczenie ortodontyczne, choć długotrwałe (zwykle 2-3 lata) i kosztowne, jest inwestycją ważną nie tylko dla naszego wyglądu i zdrowia, ale przede wszystkim dla dobrego samopoczucia.

Sylwia Białek
(sylwia.bialek@dlastudenta.pl)
Słowa kluczowe: zęby higiena jamy ustnej zdrowie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
UzaleÅźnienie od nikotyny a zaburzenia psychiczne
Uzależnienie od nikotyny a zaburzenia psychiczne

Jak palenie papierosów wpływa na osoby z zaburzeniami psychicznymi?

Dlaczego nadmiar orzechÃłw szkodzi
Nadmiar orzechów w diecie - dlaczego szkodzi?

Sprawdź, dlaczego nie warto przesadzać z ilością orzechów w codziennym menu.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.