Zdrowie - Kobieta

Ziołowe terapie dla strun głosowych, gardła i krtani - jak się leczyć naturalnie?

2020-01-17 10:28:52

Nadeszła zima, a wraz z nią aura sprzyjająca rozwojowi infekcji dróg oddechowych, do których dodatkowo predysponują skłonności do alergii, choroba refluksowa oraz ogrzewanie pomieszczeń czy zanieczyszczenie środowiska (SMOG!).

Prawoślaz lekarskiChoroby dróg oddechowych

Schorzenia górnych dróg oddechowych, bardzo często dotyczą nauczycieli, nie tylko medycznych szkół policealnych. Sprzyja im ciągłe nadużywanie strun głosowych oraz narażenie na kontakt z infekcjami wirusowymi przynoszonymi przez uczniów, z którymi przebywają przez wiele godzin w jednym pomieszczeniu.

Jak się leczyć?

Gdy pojawi się drapanie w gardle czy nawracająca chrypka warto zacząć od nawilżania gardła. Można użyć do tego  kilku sprawdzonych ziół, które można kupić w aptekach lub sklepach zielarskich, gdzie fachowy personel medyczny pomoże wybrać właściwe.

Jakie zioła pomagają na gardło?

Bardzo pomocne jest lniane siemię. Wybieramy całe nasiona, z których należy sporządzić macerat tzn. po opłukaniu, zalać je wodą w temperaturze pokojowej, odstawić i kilkakrotnie przemieszać a uzyskany wyciąg można popijać lub płukać nim gardło kilka razy dziennie.

Ulgę przynoszą też preparaty do ssania zawierające porost islandzki czy korzeń prawoślazu. Gardło można też płukać odwarami z liści szałwii czy koszyczków rumianku (jeżeli nie jesteśmy na nie uczuleni).

Bardzo dobre efekty przynoszą też inhalacje z ziół np. z koszyczków rumianku, u alergików zaś najbezpieczniejsze są z soli np. morskiej czy emskiej.

Dla zabieganych pomocne będą aerozole zawierające roztwory soli, wyciągi ziołowe czy witaminy A i E.

Zwalczanie kaszlu naturalnymi metodami

Jeżeli pojawi się suchy kaszel można pić odwar z ziela majeranku, syrop z korzenia prawoślazu, liścia babki lancetowatej czy kwiatu dziewanny.

Naturalnymi środkami na mokry kaszel są odwary czy syropy z tymianku, owoców anyżu oraz kwiatów czarnego bzu. Pomagają one rozrzedzić wydzielinę, ułatwiając tym samym jej usunięcie oraz łagodzą kaszel.

Przeciwwskazania i kontakt z lekarzem

Należy pamiętać, że preparaty zawierające śluzy utrudniają wchłanianie innych leków, witamin i... działają lekko przeczyszczająco, dlatego stosując je zawsze należy to mieć na uwadze. W razie jakichkolwiek niepokojących lub otrzymujących się dłużej objawów zawsze należy skontaktować się z fachowym personelem medycznym.

Artykuł napisany przez Joannę Ewich-Wasilewską, nauczycielkę w szkole medycznej - Wojewódzkim Zespole Szkół Policealnych Nr 2 w Gdańsku Al. Hallera 17 czyli w tzw. MEDYKU, gdzie odbywa się kształcenie na kierunkach: technik farmaceutyczny, opiekun medyczny, technik masażysta, higienistka stomatologiczna, opiekunka dziecięca, technik usług kosmetycznych.

ip/KSK

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Zioła lecznicze, choroby gardła dróg oddechowych, kaszel suchy mokry, czym leczyć
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
trening w domu
Trenuj - gdzie chcesz i kiedy chcesz Warszawa

W każdych warunkach, nawet domowych, można ćwiczyć tak, jak się lubi, dbać o kondycję, smukłą sylwetkę czy też rozładować stres.

5 zalet aerobiku w wodzie
Poznaj 5 zalet aerobiku w wodzie! Kraków

To doskonałe rozwiązanie dla osób z nadwagą, po przebytych urazach i operacjach oraz tych z nas, którzy chcą świetnie bawić się podczas ćwiczeń.

Ranne ptaszki i nocne marki
Ranny ptaszek czy nocny marek? Poznaj swój chronotyp

Dowiedz się, czy jesteś skowronkiem, czy sową.

Polecamy
WWO - co należy o nich wiedzieć?

Stanowią aż 15-20% populacji. Dowiedz się, kim są.

Jazda na wrotkach - retro alternatywa dla biegania

Powraca moda na wrotki - dlaczego warto jej ulec?

Ostatnio dodane
trening w domu
Trenuj - gdzie chcesz i kiedy chcesz Warszawa

W każdych warunkach, nawet domowych, można ćwiczyć tak, jak się lubi, dbać o kondycję, smukłą sylwetkę czy też rozładować stres.

5 zalet aerobiku w wodzie
Poznaj 5 zalet aerobiku w wodzie! Kraków

To doskonałe rozwiązanie dla osób z nadwagą, po przebytych urazach i operacjach oraz tych z nas, którzy chcą świetnie bawić się podczas ćwiczeń.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?