Zdrowie - Kobieta

Ziołowe terapie dla strun głosowych, gardła i krtani - jak się leczyć naturalnie?

2020-01-17 10:28:52

Nadeszła zima, a wraz z nią aura sprzyjająca rozwojowi infekcji dróg oddechowych, do których dodatkowo predysponują skłonności do alergii, choroba refluksowa oraz ogrzewanie pomieszczeń czy zanieczyszczenie środowiska (SMOG!).

Prawoślaz lekarskiChoroby dróg oddechowych

Schorzenia górnych dróg oddechowych, bardzo często dotyczą nauczycieli, nie tylko medycznych szkół policealnych. Sprzyja im ciągłe nadużywanie strun głosowych oraz narażenie na kontakt z infekcjami wirusowymi przynoszonymi przez uczniów, z którymi przebywają przez wiele godzin w jednym pomieszczeniu.

Jak się leczyć?

Gdy pojawi się drapanie w gardle czy nawracająca chrypka warto zacząć od nawilżania gardła. Można użyć do tego  kilku sprawdzonych ziół, które można kupić w aptekach lub sklepach zielarskich, gdzie fachowy personel medyczny pomoże wybrać właściwe.

Jakie zioła pomagają na gardło?

Bardzo pomocne jest lniane siemię. Wybieramy całe nasiona, z których należy sporządzić macerat tzn. po opłukaniu, zalać je wodą w temperaturze pokojowej, odstawić i kilkakrotnie przemieszać a uzyskany wyciąg można popijać lub płukać nim gardło kilka razy dziennie.

Ulgę przynoszą też preparaty do ssania zawierające porost islandzki czy korzeń prawoślazu. Gardło można też płukać odwarami z liści szałwii czy koszyczków rumianku (jeżeli nie jesteśmy na nie uczuleni).

Bardzo dobre efekty przynoszą też inhalacje z ziół np. z koszyczków rumianku, u alergików zaś najbezpieczniejsze są z soli np. morskiej czy emskiej.

Dla zabieganych pomocne będą aerozole zawierające roztwory soli, wyciągi ziołowe czy witaminy A i E.

Zwalczanie kaszlu naturalnymi metodami

Jeżeli pojawi się suchy kaszel można pić odwar z ziela majeranku, syrop z korzenia prawoślazu, liścia babki lancetowatej czy kwiatu dziewanny.

Naturalnymi środkami na mokry kaszel są odwary czy syropy z tymianku, owoców anyżu oraz kwiatów czarnego bzu. Pomagają one rozrzedzić wydzielinę, ułatwiając tym samym jej usunięcie oraz łagodzą kaszel.

Przeciwwskazania i kontakt z lekarzem

Należy pamiętać, że preparaty zawierające śluzy utrudniają wchłanianie innych leków, witamin i... działają lekko przeczyszczająco, dlatego stosując je zawsze należy to mieć na uwadze. W razie jakichkolwiek niepokojących lub otrzymujących się dłużej objawów zawsze należy skontaktować się z fachowym personelem medycznym.

Artykuł napisany przez Joannę Ewich-Wasilewską, nauczycielkę w szkole medycznej - Wojewódzkim Zespole Szkół Policealnych Nr 2 w Gdańsku Al. Hallera 17 czyli w tzw. MEDYKU, gdzie odbywa się kształcenie na kierunkach: technik farmaceutyczny, opiekun medyczny, technik masażysta, higienistka stomatologiczna, opiekunka dziecięca, technik usług kosmetycznych.

ip/KSK

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Zioła lecznicze, choroby gardła dróg oddechowych, kaszel suchy mokry, czym leczyć
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
hemoroidy
Czy hemoroidy mogą pojawić się w młodym wieku?

U kogo mogą wystąpić powiększone hemoroidy i jak sobie z nimi radzić?

Rumień(ce) zimą
Masz rumieńce zimą? Sprawdź czy to normalne i zdrowe

Obserwujesz zmianę koloru skóry na rękach i twarzy? Sprawdź czy to jest groźne dla zdrowia.

Zielona czy czarna herbata - co lepiej pić?

Naukowcy zbadali sympatyków tych napojów. Jeden z nich obniża ryzyko zawału i udaru.

Polecamy
Mydło precz!
Mydło precz!

Od dziecka uczono nas, że należy się intensywnie mydlić. Od dziś mydło bojkotujemy. Bojkotujemy w zakresie higieny intymnej, oczywiście.

Dużo, więcej... kac
Dużo, więcej... kac

Większość z nas, choć raz w życiu miała do czynienia z potworkiem zwanym KACEM.

Ostatnio dodane
hemoroidy
Czy hemoroidy mogą pojawić się w młodym wieku?

U kogo mogą wystąpić powiększone hemoroidy i jak sobie z nimi radzić?

Rumień(ce) zimą
Masz rumieńce zimą? Sprawdź czy to normalne i zdrowe

Obserwujesz zmianę koloru skóry na rękach i twarzy? Sprawdź czy to jest groźne dla zdrowia.