Felieton - Kobieta

Jak nauczyć swojego faceta sprzątać? Sprawdzony sposób

2015-07-23 10:25:43

Jeżeli w szafce już nie ma czystych kubków, a gdzieś pod stertą brudnych talerzy czai się zlew a Ty nie wiesz w co włożyć ręce to ten poradnik jest dla Ciebie. Dzięki zastosowaniu przedstawionych kroków nauczysz go sprzątać.


Stało się, mieszkacie razem. Bez względu czy to jedno mieszkanie czy pokój musisz pamiętać, że czego chłopak się nie nauczy tego mąż nie będzie umiał. Jeżeli rolki po papierze dostają nóżek tylko jeżeli je dokleisz a śmieci zaczynają wędrówkę do miejsca przeznaczenia gdy uniemożliwiają przejście przez drzwi to wiedz, że czas na zastosowanie nowych metod.


Partnerstwo


Mimo tego, że kobiety coraz częściej deklarują równy podział obowiązków, to wywiady pogłębione udowadniają, że niestety wcale tak nie jest. Większość chciałaby, żeby partnerzy więcej sprzątali, zmywali naczynia i gotowali. Mężczyźni wywiązują się tylko z drobnych lub okazjonalnych czynności takich jak wyniesienie śmieci czy wymiana żarówki. Kulturowy obraz kobiety, która jest opekunką ogniska domowego powoduje, że partnerzy często zadowoleni są ze swojej sytuacji.

Z danych CBOS pn. KOBIETY I MĘŻCZYŹNI O PODZIALE OBOWIĄZKÓW DOMOWYCH (grudzień 2006 r.) wynika, że panowie prawie w ogóle nie robią prania (czynność tę wykonuje zaledwie 4% badanych mężczyzn żyjących we wspólnym gospodarstwie z partnerką), raczej nie prasują (tylko 5% z nich tym się zajmuje), a także nie sprzątają (6%), nie gotują (7%), za to są świetni w zlecaniu usług do wykonania typu wezwanie hydraulika (59%). Radzą sobie także z wyrzucaniem śmieci i załatwianiem spraw urzędowych (w obu przypadkach robi to 32% badanych mężczyzn).

-Mieszkam z moim partnerem od pół roku. Na początku, kiedy pracował a ja studiowałam mieliśmy jasny podział obowiązków. On miał zajmować się kotem, wynosić śmieci i odkurzać 2 razy w tygodniu. Jednak trzy miesiące później znalazłam pracę i wszystkie weekendy miałam zajęte. Nie dawałam sobie rady z dwoma kierunkami studiów, pracą, gotowaniem, sprzątaniem i logistycznym układaniem listy zakupów. Mimo tego, że miałam znacznie mniej wolnego czasu to jednak nie dostałam żadnej pomocy o którą nie musiałam poprosić. Teraz są wakacje, mój chłopak nie pracuje od prawie miesiąca, jednak obowiązek gotowania i sprzątania nadal jest do mnie przypisany.


Takich historii jak ta jest znacznie więcej. Badania szwedzkich naukowców pokazują, że kobiety w związkach, w których odpowiedzialne są za większość obowiązków domowych czują się nierówne w relacji z partnerem. Tylko 10 % kobiet potwierdza, że mimo większej liczby obowiązków domowych nie czują dyskomfortu.


Stereotypy 


Współczesne kobiety oprócz obowiązków domowych pracują zawodowo i doszkalają się. Natłok obowiązków spowodowany stereotypowym podziałem powoduje przepracowanie i zmniejszoną efektywność. Gdy obie osoby pracują zawodowo lub studiują zdecydowanie a partnerka dodatkowo zajmuje się wszystkimi rzeczami oprócz remontów i drobnych napraw domowych zazwyczaj bezrefleksyjnie zgadzają się na taki układ.

Porażki anonimowej matki

Prawdopodobnie pokolenie matek naszych partnerów w większości należy do Klubu Porażek Anonimowej Matki. Mężczyźni nie tylko nie mają potrzeby sprzątać, ale też nie odczuwają takiej potrzeby. Ugotowanie trzydaniowego obiadu kończy się w większości przypadków pandemonium w promieniu 10 kilometrów i wstrzymaniem ruchu lotniczego. Mężczyźni, którzy myją wannę po użyciu, wiedza, że raz na jakiś czas trzeba umyć lodówkę i prasują koszule to rzadkość.


Matki naszych partnerów zazwyczaj wyręczały wszystkich mężczyzn w domu. Majtki magicznym sposobem lądowały w koszu na pranie, by następnie za parę dni teleportować się czyste i pachnące w szafce z bielizną. Szklanki same się myły a kurze wycierały.

Oszczędzaj gardło

Krzycząc nie tylko nabawisz się chrypki, ale też niczego nie osiągniesz. Ciekawszą opcją może być próba wmówienia, że dbanie o porządek to walka z wieloma przebrzydłymi plemionami dzikich roztoczy, które próbują zawładnąć nad całym mieszkaniem. Odkurzanie stanie się przygodą w kórej będą mogli wykazać się prawdziwą męskością.

Delegowanie zadań. Co zrobić by w końcu dojść do porozumienia?


1. Składamy oświadczenie. Od dzisiaj nasz partner nie będzie partnerem tylko z nazwy. Dzielimy się po równo nie tylko wygraną w Totolotka, ale też obowiązkami
.

2. Sporządzamy listę czynności do wykonania. Spisujemy wszystko, co robimy w ciągu miesiąca

3. Wieszamy listę w widocznym miejscu i staramy się według niej pracować.
Kiedy partner nie będzie się wywiązywał ze swojej puli obowiązków powołaj się na listę.

Jeżeli partner nie będzie się wywiązywał z obowiązków domowych to przygotuj cennik każdego z obowiązków. W momencie gdy nie będzie ich wykonywał to zwyczajnie pobieraj opłatę za zastępstwo. Nie tylko będziesz miała na nowe buty, ale też partner poczuje, że niczego nie ma za darmo.

LZ

Słowa kluczowe: jak nauczyć go sprżtać, sprzątanie, poniał obowiązków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
6 rzeczy, które faceci cenią u kobiet
6 rzeczy, które faceci cenią u kobiet

Nie tylko wygląd pociąga mężczyzn!

6 oznak, że powinnaś zakończyć wasz związek
6 oznak, że powinnaś zakończyć wasz związek

Jeżeli wasz związek stanął w miejscu i żadne z was nie chce nic zmienić, rozwiązanie jest tylko jedno.

Jak zorganizować swoją szafę na jesień?
Jak zorganizować swoją szafę na jesień?

Kilka przydatnych wskazówek.

Polecamy
Spotted, czyli ktokolwiek widział, ktokolwiek wie
Spotted, czyli ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Nowy sposób na znalezienie miłości i kolejny krok w komunikacji międzyludzkiej?

Nie zapomnij o niezapominajce
Nie zapomnij o niezapominajce

Dzień niezapominajki ustanowiony na 15. maja z inicjatywy Andrzeja Zalewskiego z EkoRadia skłania do zastanowienia nad intencją tego działania. O co w tym wszystkim chodzi?

Ostatnio dodane
6 rzeczy, które faceci cenią u kobiet
6 rzeczy, które faceci cenią u kobiet

Nie tylko wygląd pociąga mężczyzn!

6 oznak, że powinnaś zakończyć wasz związek
6 oznak, że powinnaś zakończyć wasz związek

Jeżeli wasz związek stanął w miejscu i żadne z was nie chce nic zmienić, rozwiązanie jest tylko jedno.