Zdrowie - Kobieta

Jak rozpoznać naturalny i zdrowy miód?

2014-10-30 10:43:50

Bogaty w witaminy A, B2, C, PP oraz inne mikroelementy m.in. wapń, żelazo, magnez, fosfor i cynk. Pobudza układ odpornościowy, poprawia trawienie, walczy z drobnoustrojami, hamuje rozwój grzybów, bakterii i wirusów, a dodatkowo nawilża skórę. Miód, bo o nim mowa, znany od starożytnych czasów, a stosowany w medycynie i przemyśle kosmetycznym do dziś, ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i kondycję. Jednak żeby działał, musi być naturalny, pozbawiony sztucznych składników. Jak zatem rozpoznać naturalny a zarazem zdrowy i smaczny miód?

Skąd się bierze sztuczny miód?

Sztuczny miód uzyskuje się dzięki rozkładowi cukrów złożonych na proste poprzez podgrzewanie, najczęściej, syropu ziemniaczanego. Hydroliza sacharozy następuje w środowisku kwaśnym (kwasy katalizują hydrolizę cukru) w celu przyspieszenia rozkładu. Poza tym do miodu dodaje się aromaty, barwniki i esencje smakowe. Nie dość że powstaje miód bez właściwości zdrowotnych, to jest on wręcz szkodliwy, ponieważ większość składników to substancje toksyczne i konserwanty. Nie zawiera żadnych właściwości odżywczych, a dodatkowo jest bardziej kaloryczny.

Importowany miód

Częstą praktyką jest sprowadzanie do Polski importowanego miodu z Chin, Argentyny, Kanady bądź Ukrainy. Miody sprowadzane spoza Unii Europejskiej są dużo tańsze od polskiego miodu. Kilogram miodu kosztuje ok. 6 zł, przy czym cena za nasz rodzimy miód wynosi 20-30 zł. Producenci, aby zejść z kosztów, często mieszają miód zagraniczny z krajowym. Przeważnie jednak w tej mieszance jest znikomy procent miodu polskiego. Poza tym aby zmieszać oba miody, należy podgrzać je w temperaturze wyższej niż 40 st., przez co tracą wszystkie swoje właściwości. Należy więc dokładnie czytać etykiety, ponieważ jeśli miód jest sprowadzany z zagranicy lub jest mieszanką, musi mieć napis: "mieszanka miodów niepochodzących z państw członkowskich UE" albo "mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich UE i spoza UE".

Krystalizacja miodu

Samo czytanie etykiet nie wystarczy. Warto zwracać uwagę na konsystencję miodu. Najczęstszym błędem kupujących jest niewybieranie miodu skrystalizowanego. Krąży powszechna opinia, że jest to dosypany cukier. A jest zupełnie odwrotnie! Krystalizacja jest cechą charakterystyczną naturalnego miodu i tak najłatwiej go rozpoznać. Najdłużej krystalizuje się miód akacjowy - do roku, długo trzeba też czekać na spadziowy. Miody rzepakowe czy mniszkowe krystalizują się już po kilku tygodniach.

Najpopularniejsze sposoby rozróżniania miodu naturalnego

Istnieje kilka domowych sposobów na rozpoznanie naturalnego miodu. Jednym z nich jest test na wodę. Należy wlać miód do szklanki z chłodną wodą. Naturalny miód osiądzie na dnie, natomiast sztuczny rozpuści się w wodzie lub z nią zmiesza.

Można też nabrać miód na łyżkę i powoli lać go na talerz. Naturalny miód będzie lał się jednostajnym strumieniem, a na talerzyku utworzy stożek. Sztuczny miód rozleje się na talerzu, a dodatkowo będzie kapał z łyżeczki.

Jeśli mamy w domu ołówek kopiowy albo bardzo miękki ołówek (np. B6), możemy nabrać odrobinę miodu na rękę i dotknąć go rysikiem. Sztuczny miód zabarwi się na ciemny kolor, natomiast barwa naturalnego pozostanie bez zmian.

Dobrym sposobem jest też nabranie miodu na łyżeczkę i wlanie jej ponownie do słoika. Jeśli na powierzchni zrobi się wnęka, jest to sztuczny miód.

Te sposoby poradzą sobie z odróżnieniem miodu sztucznie wytwarzanego od zbieranego przez pszczelarza. Jak się jednak obronić przed kupowaniem miodu naturalnego, dosładzanego cukrem?

- Sam do końca nie jestem w stanie rozróżnić naturalnego miodu od takiego trochę podrabianego, czyli miodu zebranego przez pszczelarza, który dodaje do niego cukier lub inwert (karma z pszenicy i z buraków cukrowych dla pszczół) – mówi pszczelarz Kazimierz. - Chcąc kupić miód naturalny pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę, to jego postać. Najlepiej aby miód był skrystalizowany, bo to jest cechą naturalną każdego miodu. Jednak krystalizacji ulega po jakimś czasie, więc nie zawsze możemy sprawdzić pochodzenie miodu w ten sposób. Poza tym skrystalizowany miód można podgrzać i znowu jest płynny, więc i ten sposób nie zawsze się sprawdza. Myślę, że po prostu najlepiej jest mieć sprawdzonego pszczelarza i od niego kupować miód. A warto, ponieważ każdy miód naturalny jest niezwykle zdrowy, tylko każdy rodzaj miodu pomaga na coś innego – dodaje pan Kazimierz.

Anna Osuch
(anna.osuch@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: jak rozpoznań naturalny miód różnice sztuczny a naturalny miód
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Walka z nałogiem palenia - jakie moÅźliwości ma pacjent?
Walka z nałogiem palenia - jakie możliwości ma pacjent?

Jak pomaga się pacjentom z uzależnieniem od palenia papierosów?

zmęczenie
Jak zwalczyć zmęczenie w trakcie dnia?

Zobacz, co zrobić, aby utrzymać odpowiedni poziom energii?

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?