Na rzeczy - Kobieta

Co zrobić z nadmiarem żywności po świętach?

2019-04-02 16:26:19

Przygotowywania wielkanocnych potraw sięgają swoją historią starych tradycji. Wraz z bogaceniem się ludzi, na stole przybywały kolejne smakołyki, a ten pod ich ciężarem uginał się coraz bardziej, aż do dzisiaj. XXI wiek staje pod znakiem zapytania jako stulecie konsumpcjonizmu, w którym ludzie kupują więcej żywności niż są w stanie faktycznie zjeść.

 Co zrobić z nadmierną ilością żywności, która zostaje po świętach? Zamiast wyrzucać można oddawać produkty do banków żywności oraz przekazywać organizacjom pomocowym na terenie całej Polski, które zajmują się wspieraniem potrzebujących.W przeprowadzonym badaniu - 25% Polek i Polaków jako główną przyczynę marnowania jedzenia w domu wskazuje zbyt duże zakupy. Każdego roku minimum 9 milionów ton żywności trafia na śmietnik, to w przeliczeniu na jednego człowieka w naszym kraju, zatrważająca ilość - setki kilogramów zmarnowanego jedzenia. Wyrzucanie produktów generuje także inne problemy. Wyprodukowanie jedzenia pociąga za sobą zużycie ogromnych ilości zasobów wody. Kolejną istotną kwestią jest wytworzenie wielu ton dwutlenku węgla. Z jednej strony budzi to niepokój na gruncie problemów środowiska, z drugiej zaś jest to katastrofalny obraz w kontraście do tego, że ponad 2 miliony ludzi w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie, a setki tysięcy ludzi nie stać na chociaż jeden ciepły posiłek w ciągu dnia.

Święta to także szczególny czas w roku, w którym możemy zaangażować się w pomoc innym przy odrobinie chęci i dobrej woli. W wielu miastach organizowane są zbiórki żywności zarówno przed świętami, ale także w ciągu całego roku. Zamiast wyrzucać produkty, których ludzie nie są w stanie przejeść, można oddać je w miejsca, gdzie takie zbiórki żywności są prowadzone, czyli różnego rodzaju schroniska, banki żywności i organizacje pomocowe, które z chęcią przyjmują darowizny, w tym warzywa, owoce, wędliny, konserwy, słodycze, mrożonki, ryże, makarony, kasze. W ten sposób choć trochę można przyczynić się do ograniczenia marnowania ogromnych ilości żywności.

NB

fot. pixabay.com

Źródło: niemarnujemy.pl

Słowa kluczowe: marnowanie żywności, zbiórki żywności, wielkanocne zakupy, wsparcie potrzebujących
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czy biżuteria to dobry prezent dla faceta?

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup biżuterii dla niego.

Filmoterapia - co to jest i jak może pomóc?

Czy kino może mieć na nas zbawienny wpływ?

Kilka pomysłów na tanie hobby

Zastanawiasz się czy zająć się czymś nowym, ale boisz się wydatków związanych z zainteresowaniami? Zapewniamy, że darmowe albo tanie hobby może być równie ciekawe i rozwijające.

Polecamy
Zobacz, czym charakteryzuje się patologiczna potrzeba kłamania.
Mitomania - czym jest i jakie są jej przyczyny?

Zobacz, czym charakteryzuje się patologiczna potrzeba kłamania!

Zobacz, jakie zasady panują w związkach poliamorycznych!
Poliamoria - czy związek z wieloma partnerami jest możliwy?

Zobacz, jakie zasady panują w związkach poliamorycznych!

Polecamy
Ostatnio dodane
Czy biżuteria to dobry prezent dla faceta?

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup biżuterii dla niego.

Filmoterapia - co to jest i jak może pomóc?

Czy kino może mieć na nas zbawienny wpływ?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?