Spisane z życia - Kobieta

Czym i dla kogo jest minimalizm?

Zalety nowej filozofii życia

2021-08-25 01:06:16

Nieustannie jesteśmy kuszeni promocjami i wyprzedażami w galeriach i na billboardach. Reklamy próbują nam wmówić, że potrzebujemy jakiejś rzeczy do tego, by czuć się szczęśliwym. Nie da się ukryć, łatwo jest wpaść w spiralę konsumpcjonizmu. Pytanie, czy da się z tym walczyć, a jeśli jak to w jaki sposób? Odpowiadamy — lekarstwem jest  minimalizm.

Dowiedz się również: Jak zorganizować swoją szafę na jesień >>

Czym jest minimalizm? Czy pusty stół to już to?

Czym jest minimalizm i jak go wprowadzić do swojego życia?

Minimalizm to idea, której głównym założeniem jest pozbycie się zbędnych rzeczy, np. ubrań, kosmetyków i gadżetów. Nie chodzi tu jednak tylko o dobra materialne, ale również relacje czy zwyczaje, które nie wnoszą żadnej wartości do naszego życia. Wszystko po to, aby stać się wyzwolonym człowiekiem, doceniającym to, co już posiada, a nie goniącym ciągle za nowymi uciechami.

Dla kogo jest minimalistyczny styl życia i na czym tak dokładnie polega?

Czy minimalizm to tylko kupowanie małej ilości rzeczy? Absolutnie nie! Żeby żyć w zgodzie z minimalizmem, nie musimy mieszkać w domu z pustymi ścianami i półkami. Filozofia minimalizmu nie polega na tym, aby mieć w szafie tylko dwie pary butów. Jest spora grupa ludzi, którzy wyznają bardziej ortodoksyjną wersję tej ideologii, narzucając sobie określone limity. Nie oznacza to, że dla każdego takie rozwiązanie będzie dobre.

Nie warto popadać w skrajności. Jeśli ktoś boryka się z problemem zakupoholizmu i gromadzenia rzeczy, nie można oczekiwać, że z dnia na dzień rzuci to wszystko i będzie żył prawie jak mnich. Każdy powinien dostosować ideę minimalizmu pod swój styl życia i potrzeby. Kluczem jest tutaj dokonywanie świadomych wyborów i ustalenie swoich priorytetów.

Początki przygody z minimalizmem, czyli czemu warto zrobić porządek w mieszkaniu

Pierwszym i dość istotnym ruchem, jaki powinno się wykonać, jest uporządkowanie rzeczy w swoim mieszkaniu. Najlepiej zrobić to kategoriami, zbierając w jedno miejsce poszczególne przedmioty. Dzięki temu zabiegowi łatwiej będzie zauważyć, co konkretnie i w jakiej ilości posiadamy. Nawet jeśli niczego z danej grupy nie zdecydujemy się wyrzucić, to przynajmniej dowiemy się, że nie ma potrzeby kupowania kolejnej tego typu rzeczy.

To, czy dany przedmiot powinien u nas zostać, zależy m.in. tego, jakie emocje w nas wzbudza. Czemu warto, żeby pozostał z nami? Jeśli są to pozytywne odczucia np. sentyment, to zostawmy kubek  lub figurkę, która przywołuje miłe wspomnienia. Kolejną kwestią jest praktyczność. Czy faktycznie korzystamy z tej rzeczy? Czy przeleżała ostatni rok na dnie szafy lub strychu? Nie ma się co oszukiwać, po tak długim czasie, raczej niewiele zmieni się w tym przypadku.

Czym jest minimalizm? Czy to tylko puste wieszaki?

Posprzątaj w swojej głowie — korzyści z minimalizmu

Obecnie problemem może być nie tylko nadmiar dóbr materialnych, lecz również treści i bodźców, jakie do nas trafiają. Masa informacji, mniej lub bardziej istotnych, wylewa się do nas z ekranu. Pamiętajmy, że to my decydujemy, które z nich do siebie dopuścimy.

Przeznaczmy nasz wolny czas na spotkanie z rodziną, znajomymi, rozwijanie swoich pasji czy odpoczynek. Czy warto poświęcać go na bezrefleksyjne przewijanie zdjęć w social mediach, w obawie, że coś ważnego może nas ominąć? Owszem może, o ile nie pohamujemy się z ciągłym scrollowaniem.

Oprócz aktualizacji polubionych profili i kont wypiszmy się z newsletterów, których nie czytamy, a zwłaszcza tych, które popychają nas do kompulsywnych zakupów. Warto też odciąć się od ludzi, którzy tylko zajmują nasz czas i szargają nerwy, nie wnosząc nic w zamian.

Przemyślane zakupy podstawą minimalizmu i ulgą dla portfela

Kiedy już zweryfikujemy, co mamy w swoim domu, łatwiej będzie określić, czego nam brakuje. Przed zakupami spiszmy listę potrzebnych rzeczy. Róbmy to najlepiej na bieżąco, kiedy tylko wpadniemy na pomysł, że chcielibyśmy coś mieć. Odłóżmy kupno tych przedmiotów na jakiś czas i wróćmy wtedy do listy, weryfikując, czy nadal uważamy je za niezbędne.

Jeśli chcemy w swojej szafie tylko ubrań, które znalazły się tam, bo nam się podobają, a nie dlatego, że były „fajne jak na tę cenę”, róbmy selekcję w koszyku. Łatwiej jest to zrobić on-line. Kiedy już dodamy do niego, to co wydaje się nam odpowiadać i uzbiera się tego więcej, niż planowaliśmy, postawmy sobie za cel, że redukujemy ilość rzeczy do kilku sztuk. Najlepiej, jeśli nie kupimy ich tego samego dnia, a odczekamy do kolejnego, sprawdzając w ten sposób, czy przykładowe buty lub spodnie nadal nam się podobają i czy wciąż jesteśmy w stanie za nie tyle zapłacić. W przypadku, kiedy coś jest na promocji, zadajmy sobie pytanie, czy bylibyśmy w stanie dać za ten przedmiot tyle, ile pierwotnie on kosztował.

Nie odkładaj niczego na specjalne okazje — czemu warto nosić nowe rzeczy

Jednym z powodów, dla których gromadzimy rzeczy, jest kategoryzowanie ich na codzienne i od święta. Bardzo często mamy po kilka kompletów talerzy, pościeli, ubrań czy butów, które różnią się ceną i jakością. Te lepsze i droższe zostawiamy zazwyczaj na specjalne okazje. Stąd zazwyczaj chodzimy po domu w starych, rozciągniętych dresach, a dopiero na wielkie wyjście ze znajomymi stroimy się w nową sukienkę. Podobnie codziennie pijemy kawę lub herbatę z wyszczerbionego kubka, a ten nieskazitelny wyciągamy tylko, jak przyjdą goście.

Dla kogo jest minimalizm?

Jeśli uznalibyśmy, że każdy dzień jest wyjątkowy i codziennie zasługujemy na to co najlepsze, nie musielibyśmy posiadać aż tylu przedmiotów. Dodatkowo czulibyśmy się bez przerwy ważni i zaopiekowani niż tylko raz na ruski rok. To również jedno z założeń minimalizmu, aby celebrować każdy moment, nawet w ciągu zwyczajnego dnia. Jednak łatwiej to uczynić, kiedy otaczają nas cieszące oko rzeczy. Pozwólmy sobie na przyjemność z ich użytkowania, a nie posiadania.

Korzyści, jakie daje filozofia minimalizmu

Pierwszą widoczną i odczuwalną różnicą, jaką niesie ze sobą minimalizm, jest uporządkowanie przestrzeni. Wielu osobom jest wtedy łatwiej skupić się na pracy, czy pobudzić swoją kreatywność. Eliminuje to również problem wiecznego bałaganu. Porządki w domu osoby, która zaprzyjaźniła się z ideą minimalizmu, przebiegają znacznie sprawniej i przyjemniej. Podobnie jak przeprowadzki, bo ograniczona ilość przedmiotów pozwala na przeniesienie się w dowolne miejsce praktycznie za jednym zamachem, bez konieczności wynajmowania firmy do pomocy.

Zaletą takiego sposobu życia jest również uwolnienie się od strachu przed utratą wielu kosztownych rzeczy, w przypadku ewentualnej kradzieży. Osoby wyznające ideę minimalizmu są też mniej podatne na wpływy innych ludzi i reklam, przez co dokonują bardziej świadomych wyborów. Potrafią się też skupić na tym, co naprawdę ważne, tu i teraz ciesząc się każdą chwilą. Warto więc znaleźć w sobie siłę i motywację do zmiany, bo minimalizm wiąże się nie tylko z pewnymi wyrzeczeniami, ale też masą korzyści, jakie za sobą niesie.

Sprawdź także: Po co nam biustonosz i czy nie lepiej z niego zrezygnować? >>

Magdalena Łyszczek

fot. Engin_Akyurt, Leopold Böttcher, Free-Photos z Pixbay

Źródła: focus.pl, chociazby.pl

Słowa kluczowe: czym jest minimalzm, dla kogo jest minimalizm
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Fresh ‘n Rebel Bold X
Jak "przetrwać" do wiosny? 5 sposobów jak produktywnie wykorzystać ten czas

Pierwsze miesiące roku mają swoje plusy i nie trzeba ich traktować jak zło konieczne.

Blue Monday - jak przeÅźyć najbardziej ponury dzień w roku
Blue Monday - jak przeżyć najbardziej ponury dzień w roku?

Dlaczego tak nazwano trzeci poniedziałek stycznia?

Polecamy
prezent dla emeryta
Przejście na emeryturę. Jaki prezent dla rodzica kupić?

W wielu domach ten dzień jest szczególnie celebrowany. Emeryt dostaje prezenty, a rodzina spotyka się, aby powspominać minione lata. Co kupić mamie lub tacie z okazji przejścia na emeryturę?

zabieg w Piwnym Spa
Voucher do Piwnego Spa w Krakowie - idealny prezent dla mężczyzny Kraków

Szukasz pomysłu na prezent dla partnera? Podaruj bliskiemu Ci mężczyźnie Voucher do Piwnego Spa w Krakowie!

Ostatnio dodane
Fresh ‘n Rebel Bold X
Jak "przetrwać" do wiosny? 5 sposobów jak produktywnie wykorzystać ten czas

Pierwsze miesiące roku mają swoje plusy i nie trzeba ich traktować jak zło konieczne.