Niezbędnik - Kobieta

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

2023-11-06 11:09:41

Planujesz podróże po Europie? Nie zapomnij o ubezpieczeniu! Chociaż nikt z nas nie planuje przykrych wypadków podczas wyjazdów, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogą nas spotkać. Dlatego już na etapie planowania, warto zastanowić się, co można zrobić, dla siebie i swojego zdrowia, aby uniknąć późniejszych komplikacji.

Zobacz też: 5 miejsc na świecie, które warto odwiedzić choć raz w życiu

EKUZCzym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), to jest to dokument wydawany obywatelom krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Szwajcarii. EKUZ umożliwia osobom podróżującym po tych krajach dostęp do opieki zdrowotnej na takich samych warunkach jak obywatele danego kraju. Karta ta jest wydawana bezpłatnie i zapewnia ochronę w sytuacjach nagłych i nieplanowanych, takich jak wizyty u lekarza, hospitalizacja czy leczenie w przypadku choroby, czy wypadku.

Na jakiej zasadzie działa karta EKUZ?

Karta EKUZ umożliwia uzyskanie opieki medycznej w publicznych placówkach służby zdrowia w krajach, które uczestniczą w programie EKUZ, na takich samych warunkach, jak obywatele tych krajów. Oznacza to, że pacjent nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z leczeniem, zgodnie z przepisami danego kraju.

Dodatkowo karta EKUZ jest szczególnie przydatna w przypadku nieoczekiwanych sytuacji zdrowotnych, takich jak wypadki czy nagłe zachorowania. Dzięki niej pacjent może skorzystać z opieki medycznej w ramach systemu publicznego, a koszty pokrywa kraj, w którym korzysta z usług medycznych.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Oto kilka istotnych kroków, które pozwolą Ci wyrobić karte EKUZ.

  1. Uzyskaj informacje: Zanim przejdziesz do wnioskowania o Kartę EKUZ, zalecam skontaktowanie się z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) w swoim regionie lub odwiedzenie ich oficjalnej strony internetowej. Tam znajdziesz najnowsze informacje dotyczące procedury wnioskowania i możliwość sprawdzenia, czy kwalifikujesz się do otrzymania EKUZ.
  2. Wypełnij wniosek: Możesz wypełnić wniosek o wydanie Karty EKUZ.
  3. Przygotuj dokumenty: W zależności od Twojej sytuacji, możesz być poproszony o dostarczenie dokumentów potwierdzających Twoje ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. To mogą być na przykład skrócone kopie ważnych dokumentów ubezpieczeniowych, lub dokument potwierdzający status studneta.
  4. Wnioskuj o Kartę EKUZ: Złożenie wniosku może się różnić w zależności od regionu Polski, więc warto skonsultować się z lokalnym oddziałem NFZ lub sprawdzić instrukcje na oficjalnej stronie NFZ. Może to być proces online lub wizyta w oddziale NFZ.
  5. Odbierz Kartę EKUZ: Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta jest ważna przez określony okres czasu, więc zawsze sprawdzaj jej datę ważności i upewnij się, że masz ją przy sobie podczas podróży po krajach, które uczestniczą w programie EKUZ.

ip/BS

fot. Pexels

Słowa kluczowe: karta EKUZ, czym jest, jak ją wyrobić, co robi
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
ekuz
Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Dlaczego warto wyrobić sobie kartę EKUZ przed wyjazdem do innego kraju?

świąteczne dekoracje choinkowe
Jak udekorować choinkę?

W tym artykule odkryjemy, jak ją udekorować, by była wyjątkowa i pełna blasku!

Co robić w dzień, kiedy nie masz energii?
Co robić w dzień, kiedy nie masz energii?

Zobacz, co możesz robić w dzień, kiedy masz gorsze samopoczucie.

Polecamy
Jaki płaszcz wybrać? Modne kurtki damskie na zimę

Sprawdź, jakie są najnowsze trendy na tegoroczną zimę.

Zobacz, jak otworzyć mocno zakręcony słoik!
Skuteczne sposoby na otwarcie słoika

Zobacz, jak otworzyć mocno zakręcony słoik!

Polecamy
Ostatnio dodane
ekuz
Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Dlaczego warto wyrobić sobie kartę EKUZ przed wyjazdem do innego kraju?

świąteczne dekoracje choinkowe
Jak udekorować choinkę?

W tym artykule odkryjemy, jak ją udekorować, by była wyjątkowa i pełna blasku!

Popularne