Spisane z życia - Kobieta

Czym są i jak rozwinąć umiejętności interpersonalne?

2023-01-18 08:54:06

Relacje z innymi ludźmi są nieuniknione w naszym życiu. Praca, szkoła, czy też zwykłe zajęcia na fitnessie wymagają od nas komunikacji z innymi. Umiejętności interpersonalne są zdolnościami społecznymi potrzebnych nam do utrzymania pozytywnych relacji. Jak możemy je rozwijać?

Zobacz też: W jakich zawodach niezbędna jest odporność na stres?

rozmowaCzym są umiejętności interpersonalne?

Umiejętności interpersonalne są związane z cechami charakteru i typem osobowości. Pomagają nam one funkcjonować wśród ludzi i często są czymś, na co zwracają uwagę rekruterzy w momencie, kiedy staramy się o nową pracę. Ponieważ do tego typu zdolności zaliczamy m.in. budowanie relacji, mediacje, zarządzanie zespołem, rozwiązywanie konfliktów, czy też współpraca z innymi są one szalenie ważne, biorąc pod uwagę rynek pracy. Warto zauważyć, że umiejętności interpersonalne nie skupiają się tylko na mówieniu, ale również uważnym słuchaniu. Łatwiej nam będzie zbudować zaufanie drugiej osoby, wiedząc, że czuje się ona wysłuchana i zauważona w ten sposób.

Jak rozwinąć umiejętności interpersonalne?

Nie każdej osoba czuje się komfortowo podczas kontaktu z innymi osobami. Warto wtedy zastanowić się nad tym, co tak dokładnie jest dla nas problemem. Często praca pod presją czasu bądź ciągłe zmienianie środowiska, czy też problem z wyrażaniem swojej opinii mogą stanowić dla wielu osób wyzwanie. Znalezienie jednak powodu, który sprawia nam dyskomfort, jest pierwszym krokiem, aby móc zacząć pracować nad lepszą komunikacją.

Praca nad umiejętnościami interpersonalnymi nie musi się jednak wiązać na początku z bezpośrednim kontaktem z innymi. Chcąc nauczyć się lub rozwinąć niektóre zdolności możemy sięgnąć po lekturę stworzoną przez specjalistów w tej dziedzinie. Warto również zauważyć, że istnieje wiele kanałów na YouTube, które również dzielą się tego typu wiedzą w atrakcyjny dla widza sposób. Umiejętności miękkie warto jednak później przećwiczyć w praktyce, która jest kluczowa, abyśmy się czuli pewniej w przyszłych sytuacjach.

BS

fot.Pexels

Źródło: ofeminin.pl

Słowa kluczowe: umiejętności interpersonalne, kariera, rozwój osobisty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
podrÃłÅźe
Jak dobrze zaplanować budżet podróży do innego kraju?

Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wyjazdu za granicę.

Hobby – co to jest
Hobby - co to jest? Jak je znaleźć i czy warto je mieć?

Hobby to doskonały sposób na dodanie odrobiny radości i życia do swojego dnia.

tłusty czwartek
Kiedy wypada tłusty czwartek w 2023 roku?

Zobacz, jakie przysmaki można zjeść tego dnia w cukierniach.

Polecamy
samotna randka
Masturdating - nowa moda na randkę z samym sobą

Czy randki są zarezerwowane tylko dla par?

marry me
Historie najdziwniejszych zaręczyn z całego świata

Pomysłów na zapytanie się swojej drugiej połówki o to, czy chciałaby wyjść za mąż, jest wiele. Oto lista najdziwniejszych zaręczyn!

Ostatnio dodane
podrÃłÅźe
Jak dobrze zaplanować budżet podróży do innego kraju?

Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wyjazdu za granicę.

Hobby – co to jest
Hobby - co to jest? Jak je znaleźć i czy warto je mieć?

Hobby to doskonały sposób na dodanie odrobiny radości i życia do swojego dnia.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?