Niezbędnik - Kobieta

Jakie kwiaty cebulowe sadzić wiosną?

Sadzenie kwiatów

2018-03-23 13:50:48

Część roślin cebulowych źle znosi przymrozki. W związku z tym nie mogą na zimę pozostawać w gruncie, ponieważ niskie temperatury by je zniszczyły. Sadzić należy je zatem wiosną, w kwietniu lub maju, a niektóre gatunki dopiero w czerwcu. Kwiaty cebulowe, które zaczniemy uprawiać teraz, będą wspaniałą ozdobą naszego ogrodu przez całe lato, aż do jesieni.

mieczyki

Jak przygotować rabaty pod uprawę wiosennych roślin cebulowych?

Prace ogrodowe prowadzone wczesną wiosną, kiedy słońce zaczyna grzać, a przyroda zaczyna budzić się do życia, należą chyba do najprzyjemniejszych. Sadzenie roślin, które niebawem zakwitną bogactwem kolorów, z pewnością każdemu ogrodnikowi dostarczy ogromnej satysfakcji. Zanim jednak umieścimy cebulki, kłącza, czy bulwy w ziemi, musimy ją odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie chwastów, spulchnienie i wyrównanie podłoża. Większość roślin cebulowych potrzebuje niezbyt zwięzłej gleby o odczynie zasadowym, żyznej, bogatej w próchnicę. Przed rozpoczęciem sadzenia, warto wymieszać ziemię z odkwaszonym torfem i dodać do niej kompostu. Aby zapewnić roślinom prawidłowy wzrost i obfite kwitnienie, w przyszłości warto także zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne.

Jakie gatunki wybrać?

Pierwsze rośliny cebulowe możemy wysadzać do gruntu już w połowie kwietnia. Najwcześniej możemy umieścić w gruncie cebule lilii. Najodpowiedniejsze dla nich będą stanowiska słoneczne. Cebulki powinny się znaleźć na głębokości około 10-15 cm. Dorosłe rośliny osiągają wysokość około 110 cm. Kwitną od lipca do sierpnia, wydzielając intensywny zapach.

Kolejną grupą wiosennych roślin cebulowych, które cieszą się dużą popularnością wśród ogrodników, ze względu na swoje walory estetyczne, są mieczyki. Swoje miejsce powinny znaleźć na słonecznych rabatach. Cebule mieczyków najlepiej umieszczać na głębokości około 10 cm w odległości około 20 cm od siebie. Uprawiając mieczyki warto pamiętać o tym, że bardzo szybko zużywają one zapasy pokarmowe zawarte w cebulach, dlatego aby były okazałe i kwitły intensywnie, trzeba zadbać o ich regularne podlewanie i nawożenie. Wtedy będziemy mieć pewność, że ich wysokość przekroczy 100 cm, a ich przepiękne kwiaty będą zdobić nasz ogród, w zależności od gatunku, od lipca do września. Największy wybór cebulek mieczyków do zakupu przez Internet jest tutaj https://sklep-nasiona.pl/cebulki-mieczykow/ 

Do grupy wiosennych roślin cebulowych należą także dalie. Wielu ogrodników po nie sięga ze względu na okazałe, kuliste kwiaty o niezwykłych barwach. Najlepiej będą rosły wsadzone na głębokość ok. 10 cm, na rabatach słonecznych. W zależności od odmiany osiągają wysokość ok 1 metra.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Komponując rabatę, nieco czasu powinniśmy poświęcić przede wszystkim na odpowiedni dobór gatunków. Wybierzmy rośliny pasujące do siebie, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i terminami kwitnienia. Najlepiej tak, aby kiedy jedne przekwitną pojawiały się następne, ożywiając nasz ogród przez cały sezon. Warto zwrócić uwagę także na źródło i jakość cebul, które zamierzamy wykorzystać do sadzenia. Aby mieś pewność, że wyrosną z nich dorodne rośliny, najlepiej kupić je w profesjonalnym sklepie ogrodniczym, gdzie będziemy mogli liczyć także na poradę eksperta. 

Artykuł Zewnętrzny

Słowa kluczowe: kwiaty cebulowe, kwiaty, sadzenie kwiatów, wiosna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
zasiłek opiekuńczy do 29 listoapda zasady
Kto dostanie zasiłek opiekuńczy do 29 listopada 2020?

Sprawdź, kto może starać się o zasiłek opiekuńczy podczas pandemii COVID-19.

wypiekanie
Czym się różnią poszczególne naczynia do zapiekania?

Planujesz zrobić ciasteczka? Chleb? Zapiekankę? Będziesz potrzebować naczynia do zapiekania. Sprawdź, jak je wybrać!

pomysły na prezent dla przyjaciÃłłki
5 oryginalnych pomysłów na prezent dla przyjaciółki

Warto kierować się swoją wiedzą, ale również i mieć praktyczne podejście do tematu.

Polecamy
Zasiłek opiekuńczy na dziecko po 25 maja - dla kogo i do kiedy?

Pieniądze dla rodziców, którzy nie mogą wysłać dzieci do szkoły.

Bullet Journal dla początkujących - jak zacząć planować?

Kalendarz, pamiętnik i planer w jednym? Zacznij swoją przygodę z BuJo, by efektywnie organizować swój czas.

Ostatnio dodane
zasiłek opiekuńczy do 29 listoapda zasady
Kto dostanie zasiłek opiekuńczy do 29 listopada 2020?

Sprawdź, kto może starać się o zasiłek opiekuńczy podczas pandemii COVID-19.

wypiekanie
Czym się różnią poszczególne naczynia do zapiekania?

Planujesz zrobić ciasteczka? Chleb? Zapiekankę? Będziesz potrzebować naczynia do zapiekania. Sprawdź, jak je wybrać!

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?