Niezbędnik - Kobieta

Kosiniakowe 2020 - kto może liczyć na świadczenie?

2019-12-12 13:35:06

Początek rodzicielstwa jest wymagający nie tylko pod względem psychicznym, ale również finansowym. Czasem zdarza się, że jesteśmy w sytuacji, kiedy nie starcza nam środków na wszystkie najpotrzebniejsze produkty dla dziecka. Najczęściej dzieje się to z powodu braku możliwości pobrania pieniędzy z zasiłku macierzyńskiego. W tej sytuacji pojawia się jednak rozwiązanie dla rodziców, którzy spodziewają się dziecka, ale nie mogą liczyć na urlop rodzicielski. Zobacz, kto może liczyć na świadczenie - kosiniakowe 2020!

Rodzina

Kto może liczyć na kosiniakowe 2020? 

Kosiniakowe to inaczej świadczenie rodzicielskie - ma ono za zadanie wspomóc osoby, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński. Z takiej pomocy mogą korzystać również studenci, rolnicy, osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych oraz bezrobotni. Tzw. kosiniakowe funkcjonuje już od 2016 roku i zawdzięcza swoją nazwę Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi - byłemu ministrowi pracy. To dzięki jego inicjatywie powstała ta zapomoga pieniężna.

Ile wyniesie kosiniakowe 2020? 

Przyznawana kwota nie ulegnie zmianie w 2020 roku i w dalszym ciągu będzie to 1000 złotych miesięcznie. Jeżeli chodzi o czas, w jakim będziemy mogli liczyć na zapomogę, jest to zależne od liczby dzieci. W przypadku urodzenia jednego potomka są to - 52 tygodnie, przy dwóch – 65 tygodni, przy trzech – 67 tygodni, przy czterech – 69 tygodni, przy pięciu lub więcej z jednego porodu – 71 tygodni.

Jak ubiegać się o kosiniakowe 2020?

Jeżeli chcemy skorzystać z "kosiniakowego", to w pierwszym kroku powinniśmy wypełnić odpowiedni wniosek o tzw. ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego. Następnie trzeba zożyć go w lokalnej instytucji, która zajmuje się tego typu zapomogami, czyli np. do MOPS-u.

Zdecydowanie szybszym i wygodniejszym sposobem będzie jednak złożenie wniosku przez Internet. Aby to zrobić, należy skorzystać z profilu zaufanego i tzw. elektronicznego podpisu. Dokumenty, jakie przydadzą się w tym przypadku to dowód osobisty, akt urodzenia, inne "papiery", które niezbędne są do ustalenia prawa do opieki nad dzieckiem.

Limit czasu na zgłoszenie

Aby dostać wszystkie pieniądze z „kosiniakowego”, trzeba wiedzieć, że należy zgłosić zapotrzebowanie na otrzymywanie tego świadczenia w przeciągu 3 miesięcy od urodzenia dziecka. Nie później, ponieważ wnioskujący nie otrzyma pieniędzy z rekompensatą za poprzednie miesiące, a uzyska je tylko od momentu złożenia wniosku.

Zobacz też, ile wyniesie zasiłek dla bezrobotnych w 2020 roku >>

MAD

źródła: bebiklub.pl, mamotoja.pl, interviewme.pl

fot. pixabay.com

 

Początek rodzicielstwa jest wymagający nie tylko pd względem psychicznym, ale również finansowym. Czasem zdarza się, że jesteśmy w sytuacji kiedy nie starcza nam na wszystkie najpotrzebniejsze produkty dla dziecka z powodu swojego statusu czy braku możliwości pobrania pieniędzy z zasiłku macierzyńskiego. Nie martw się! Skorzystaj ze świadczenia rodzicielskiego!

 

Co to jest Kosiniakowe i kto z niego korzysta?

Kosiniakowe to inaczej świadczenie rodzicielskie, które ma za zadanie wspomóc rodziców jakim nie przysługuje zasiłek macierzyński. Przysługuje tym matkom, które urodziły dziecko, ale nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego bądź uposażenia.

 

Z takiej pomocy mogą korzystać również studenci, rolnicy, osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych oraz bezrobotne. Tzw. Kosiniakowe funkcjonuje już od 2016 roku i zawdzięcza swoją nazwę Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi. Swojego czasu, pełnił on funkcję ministra pracy i właśnie z jego inicjatywy powstała ta zapomoga pieniężna.

 

Jaka będzie kwota świadczenia na rok 2020 oraz na jaki okres jest przyznawana?

Przyznawana kwota pieniężna kosiniakowego nie ulegnie zmianie i w dalszym ciągu będzie to 1000 złotych miesięcznie. Jeżeli chodzi o czas w jakim będziemy mogli liczyć na zapomogę, jest to zależne od ilości dzieci. W przypadku urodzenia jednego dziecka - 52 tygodnie, dwojga dzieci – 65 tygodni, trojga dzieci – 67 tygodni, czworga dzieci – 69 tygodni, pięciorga lub więcej dzieci przy jednym porodzie – 71 tygodni.

 

Jak ubiegać się o świadczenie, gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty będą potrzebne?

Jeżeli chcemy skorzystać ze świadczenia, to co powinniśmy wykonać w pierwszym kroku to wypełnić odpowiedni wniosek o tzw. ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego. Następnie złożyć go w odpowiedniej, lokalnej instytucji, która zajmuje się tego typu świadczeniami czyli np. do MOPS-u.

 

Jednak zdecydowanie najszybszym i najwygodniejszym sposobem jest złożenie go przez internet. Aby to zrobić należy skorzystać z profilu zaufanego i tzw. elektronicznego podpisu. Dokumenty jakie przydadzą się w wykonaniu formalności to dowód osobisty, akt urodzenia dziecka, inne dokumenty, które niezbędne są do ustalenia prawa do opieki nad dzieckiem – wymóg konieczny w przypadku rodzin zastępczych oraz opiekunów faktycznych.

 

To co musisz wiedzieć!

Aby dostać pieniądze z „kosiniakowego” trzeba wiedzieć, że należy zgłosić się w przeciągu 3 miesięcy od urodzenia dziecka! Nie później, ponieważ wnioskujący nie otrzyma pieniędzy z rekompensatą za poprzednie miesiące, a uzyska je tylko za czas od momentu złożenia wniosku.

Słowa kluczowe: Ile wyniesie kosiniakowe 2020, kto może liczyć na kosiniakowe 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wypiekanie
Czym się różnią poszczególne naczynia do zapiekania?

Planujesz zrobić ciasteczka? Chleb? Zapiekankę? Będziesz potrzebować naczynia do zapiekania. Sprawdź, jak je wybrać!

pomysły na prezent dla przyjaciÃłłki
5 oryginalnych pomysłów na prezent dla przyjaciółki

Warto kierować się swoją wiedzą, ale również i mieć praktyczne podejście do tematu.

Spis promocji w jednym miejscu
Sposób na tanie zakupy

Dowiedz się, jak oszczędzać podczas wypraw do sklepów!

Polecamy
polskie pieniadze
Zasiłek rodzinny 2020 - ile wyniesie świadczenie?

Wszystko co musisz wiedzieć o zasiłku rodzinnym na rok 2020.

Niezniszczalne rośliny - kwiaty doniczkowe dla początkujących

Poznaj rośliny doniczkowe, które są łatwe w utrzymaniu i odporne na zaniedbania, a przy tym wyglądają efektownie.

Polecamy
Ostatnio dodane
wypiekanie
Czym się różnią poszczególne naczynia do zapiekania?

Planujesz zrobić ciasteczka? Chleb? Zapiekankę? Będziesz potrzebować naczynia do zapiekania. Sprawdź, jak je wybrać!

pomysły na prezent dla przyjaciÃłłki
5 oryginalnych pomysłów na prezent dla przyjaciółki

Warto kierować się swoją wiedzą, ale również i mieć praktyczne podejście do tematu.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?