Na rzeczy - Kobieta

Mitomania - czym jest i jakie są jej przyczyny?

2018-10-17 17:55:20

Mitomania to określenie dotyczące tzw. patologicznych kłamców. Termin ten pojawił się w psychologii za sprawą Antona Delbrüecka w 1891 roku. Zaburzenie to bardzo często jest bagatelizowane, jednak staje się ono uciążliwe nie tylko dla osoby nim dotkniętej, lecz także dla jej bliskich. Zobacz, czym charakteryzuje się mitomania i jakie są jej przyczyny.

Zobacz, czym charakteryzuje się patologiczna potrzeba kłamania.

Czym dokładnie jest mitomania?

Mitomania to zaburzenie psychiczne polegające na patologicznej potrzebie kłamania przez daną osobę. W przeciwieństwie do zwykłego kłamstwa, które uwarunkowane jest jakimś celem (na przykład wymyślenie historii, która odsunie od nas podejrzenie o to, że stłukliśmy wazon czy szklankę), kłamstwo mitomana nie ma żadnej konkretnej przyczyny. Osoba cierpiąca na to zaburzenie nie jest w stanie oddzielić życia realnego od swoich wymyślonych fantazji. Najczęściej jej historie przedstawiają ją oraz jej życie w jak najlepszym świetle. Zdarza się, że chora osoba uważa siebie za bohatera lub ofiarę.

Mitoman jest najczęściej osobą z zaburzeniami emocjonalnymi. Patologiczni kłamcy pragną znaleźć się w centrum zainteresowania lub chcą skrzywdzić i upokorzyć inną osobę w akcie zemsty.

Przyczyny mitomanii

Mitomania może mieć charakter wrodzony. Jest ona charakterystyczna dla osób ze skłonnościami psychopatycznymi i histeryczną osobowością. Bardzo często jest także zaburzeniem nabytym w okresie dojrzewania. Czynnikami w tym przypadku mogą być na przykład alkoholizm jednego bądź obojga rodziców lub maltretowanie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Skłonności do mitomani mogą dotyczyć również osób, które doznały wypadku bezpośrednio zagrażającemu ich życiu lub zostały osierocone. Czasami zdarza się, że na zaburzenie to chorują osoby cierpiące na choroby układu nerwowego, takie jak padaczka.

Mitomania może mieć również charakter przejściowy, lecz najczęściej spotykana jest ona u dzieci. W takim przypadku jest ona uwarunkowana chęcią przeżywania bajkowych, niesamowitych przygód. Ten rodzaj zaburzenia staje się naturalnym etapem dojrzewania.

Leczenie mitomanii

Leczenie mitomanii polega głównie na psychoterapii, podczas której pacjent musi zdać sobie sprawę ze swojego zaburzenia i być go w pełni świadomym. Ponadto leczenie to ma na celu odkrycie czynników, które mogły wywołać zaburzenie. Leczona osoba poddawana jest na przykład treningom behawioralnym, które pozwalają zmienić jej zachowanie. W przypadku osób pozostających w związkach bardzo często korzysta się również z terapii dla par.

Życie mitomana i jego bliskich nie jest proste, jednak bardzo często zdarza się, że nawet oni przez długi czas nie zdają sobie sprawy z tego, że są ciągle okłamywani. Skutkami patologicznego kłamstwa są między innymi rozpad związków czy problemy zawodowe. Zobacz, po czym poznacz, że ktoś cię oszukuje!

PO

fot. www.pixabay.com

źródło: www.poradnikzdrowie.pl

Słowa kluczowe: mitomania, patologiczne kłamstwo, zaburzenia psychiczne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.
Sean O'Pry - model, który zawojował świat [ZDJĘCIA]

Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.

dziewczyna z muzyką
Ruch #selfcare i mindfullness - postaw na siebie! Kraków

Co tak naprawdę oznacza pielęgnacja ciała i ducha?

Zobacz, ktÃłra pozycja snu jest najlepsza dla naszego organizmu.
Jaka pozycja snu jest najlepsza?

Zobacz, która pozycja snu jest najlepsza dla naszego organizmu!

Polecamy
Karnawałowe szaleństwo coraz bliżej
Karnawałowe szaleństwo coraz bliżej

Karnawał to doskonały czas na organizację imprez tematycznych, na których możemy popisać się swoją kreatywnością w wyborze kostiumów.

Plakaty rosyjskiego operatora - seksistowskie?
Plakaty rosyjskiego operatora - seksistowskie?

Rosyjska sieć telefonii komórkowej, MegaFon, wypuściła na rynek kontrowersyjną kampanię reklamową.

Ostatnio dodane
Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.
Sean O'Pry - model, który zawojował świat [ZDJĘCIA]

Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.

dziewczyna z muzyką
Ruch #selfcare i mindfullness - postaw na siebie! Kraków

Co tak naprawdę oznacza pielęgnacja ciała i ducha?

GaleriaŁucznik.pl
Galeria Łucznik W ofercie GaleriaŁucznik.pl: maszyny do szycia, maszyny do szycia tradycyjne, maszyny do szycia elektroniczne. Dodatkowe akcesoria takie jak overlocki, cały zestaw narzędzi i dodatków oraz przybory do szycia ręcznego. Dodatkowo na GaleriaŁucznik.pl znajdziesz Sprzęt AGD.