Zdrowie - Kobieta

Skuteczne sposoby na nadpotliwość latem

2019-06-25 14:37:41

Wysokie temperatury na zewnątrz pobudzają twoje gruczoły potowe do pracy. Oddają one ciepło otoczeniu, pozostawiając mokre plamy na ubraniach. Zaczynasz czuć na sobie oceniające spojrzenia innych osób i nie wiesz, jak wybrnąć z tej niezręcznej sytuacji. Brzmi znajomo? Nadpotliwość to dość przykry problem, który nasila się szczególnie latem. Nie tylko Tmusisz z nim się zmagać, ale właśnie Ty możesz dowiedzieć się, jak skutecznie zminimalizować jego skutki, z przykrym zapachem na czele. Poznaj skuteczne sposoby, jak radzić sobie z nadpotliwością latem.

Pot

Dlaczego się pocimy?

Stres, upał, wysiłek fizyczny, brak odpowiedniej higieny, choroba, niewłaściwa dieta - powodów może być wiele. Każdy organizm jest inaczej uwarunkowany, a aktywność gruczołów ma charakter indywidualny. Podczas gdy jedni będą tracić tylko pół litra potu w ciągu godziny, inni wypocą ich nawet kilka. Wpływ na tę różnicę może mieć dieta, płeć, stan emocjonalny, a nawet wiek. Bez względu na okoliczności, proces pocenia zachodzi u każdego człowieka, nieprzerwanie przez całe życie. Mamy na całym ciele aż 2-3 miliony gruczołów potowych. To właśnie dzięki nim utrzymujemy odpowiednią temperaturę ciała i pH skóry, a także pozbywamy się z organizmu szkodliwych substancji (takich jak amoniak) oraz elektrolitów. 

Co wybrać: antyperspirant czy dezodorant? 

Dawniej radzono sobie z poceniem naturalnymi sposobami. Na Dalekim Wschodzie używano kryształów aluminium, a w Rosji octu winnego. Oprócz tego ludzie pili różne zioła i ocet jabłkowy oraz nakładali pod pachami domowej roboty talk. Współcześnie najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z potem jest oczywiście stosowanie kosmetyków, a tych na rynku dostępne są tysiące, w najróżniejszych postaciach (sztyfty, kulki, chusteczki, spraye, kryształy, żele pod prysznic). Wybór dobrego antyperspirantu lub dezodorantu to jeden z głównych kroków w walce z nadpotliwością. Bardzo często nazwy te stosowane są zamienne, tymczasem kryją za sobą produkty o różnym działaniu. 

Dezodorant jedynie zapewnia ładny zapach i maskuje nieprzyjemną woń. Odpowiada za to alkohol etylowy, który niszczy bakterie na skórze, ale nie hamuje wydzielania potu. Jego działanie jest krótkotrwałe, a więc środek ten sprawdzi się u osób niemających większych problemów z potliwością.

Antyperspirant z kolei zawiera związki chemiczne ograniczające pocenie. Pod wpływem ciepła oraz wilgoci aktywują się, zwężając pory aż do momentu zmycia ich podczas kąpieli. Działanie produktu może utrzymywać się nawet do trzech dób, dlatego stosuje się go rzadziej niż dezodorant. To właśnie on jest polecany osobom z problemem nadmiernej potliwości.

Zarówno jeden jak i drugi środek zawiera środki chemiczne, które mogą wywoływać podrażnienia lub alergie. Warto więc uważnie czytać ich składy. Szczególnie polecane są kosmetyki bez alkoholu i związków zapachowych, z dodatkiem d-pantenolu, witamin lub wyciągiem z aloesu, który działa pielęgnacyjnie oraz łagodząco. Dodatkowo w sprzedaży dostępne są naturalne kosmetyki, bazujące na składnikach roślinnych. Niestety ich działanie jest mniej skuteczne.

Jak radzić sobie z nadpotliwością w gorące dni?

Zamiast od razu sięgać po leki, zacznij od przyrządzania naparów ziołowych. Świetnie sprawdzi się szałwia (działa odkażająco i normalizuje proces pocenia), skrzyp (ogranicza ilość płynów usuwanych przez skórę) oraz pokrzywa (redukuje nieprzyjemny zapach). Wśród wykorzystywanych surowców zielarskich do walki z nadpotliwością wymienia się także miętę pieprzową, liście brzozy oraz korę dębu.

A jeśli mimo stosowania różnych środków nadal męczysz się z problemem, warto zastosować się do kilku rad, które mogą zwiększyć komfort twojego życia. Przede wszystkim pamiętaj o kluczowej roli higieny. Regularnie bierz prysznic i używaj do mycia żeli zmniejszających pocenie. Często zmieniaj ubrania. Postaw przy tym na naturalne tkaniny, na przykład len oraz bawełnę, gdyż poliester czy wiskoza nie przepuszczają tak dobrze powietrza i będą potęgować problem. 

Zwróć także uwagę na swój jadłospis. Zagrożenie stanowią ostre przyprawy, zarówno ciepłe (kawa, mocna herbata) jak i zimne napoje (sok lub woda z lodem, shake). W każdym przypadku dochodzi do podwyższenia temperatury ciała. Z kolei na zapach potu ma wpływ spożywanie zbyt dużej ilości produktów bogatych w białko, a także czosnek, por i cebula.

Wśród osób z nadpotliwością krąży przekonanie, że ograniczenie przyjmowanych płynów może pomóc w walce z problemem. Tymczasem ilość wypitej wody nie ma żadnego związku z wypoconymi litrami. Co więcej, w czasie upałów ludzie powinni pić jej jeszcze więcej, aby uniknąć odwodnienia. Dobrym wyborem będzie także sok pomidorowy. Potas w nim zawarty pomoże wyrównać poziom elektrolitów.

DD

fot. pixabay.com

źródło: portal.abczdrowie.pl, wapteka.pl

Słowa kluczowe: Poradnik, Wakacje, Zapobieganie, Problem
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10 powodÃłw, dla ktÃłrych powinieneś ruszać się kaÅźdego dnia
10 powodów, dla których powinieneś ruszać się każdego dnia

Zobacz, jakie korzyści może przynieść nawet umiarkowana aktywność.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Po czym rozpoznać zakupoholizm?
Po czym rozpoznać zakupoholizm?

Sprawdź, czym objawia się zakupoholizm i jak można go leczyć.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swojej pochwie
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swojej pochwie

Bardzo dużo wiemy na temat tego, jak dbać o swoje zęby, włosy, skórę czy paznokcie. A czy wiemy, jak dbać o… pochwę?

Polecamy
Ostatnio dodane
10 powodÃłw, dla ktÃłrych powinieneś ruszać się kaÅźdego dnia
10 powodów, dla których powinieneś ruszać się każdego dnia

Zobacz, jakie korzyści może przynieść nawet umiarkowana aktywność.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?