Spisane z życia - Kobieta

Święto Smoczych Łodzi - Chiny i festiwal, który ma ponad 2 tys. lat

2020-06-25 08:44:14

5. dnia, 5. miesiąca chińskiego kalendarza księżycowego odbywa się Święto Smoczych Łodzi. Jest to do Chińczyków tradycyjne i ważne święto, które trwa 3 dni. Obchodzone jest od ponad 2 tys. lat i w 2009 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to okres wolny od pracy, podczas którego celebruje się zdrowie. Jakie tradycje i zwyczaje mu towarzyszą? Przekonajmy się!

Zobacz też: Hua Shan - niesamowity szlak górski w Chinach.

Smocza Łódź, Festiwal Smoczych Łodzi

Festiwal Smoczych Łodzi 2020

W tym roku Święto Smoczych Łodzi rozpoczęło się 25 czerwca. Warto dodać, że ta data zmienia się każdego roku. W zeszłym roku wystartowało 7, natomiast w przyszłym rozpocznie się 17 czerwca. Wspomniana we wstępie data wywodząca się z Chińskiego kalendarza, może w naszym systemie wypadać od 25 maja do 24 lipca.

Tradycja wywodzi się z Okresu Walczących Królestw (480-221 r. p.n.e.), kiedy to poeta Qu Yuan popełnił samobójstwo, rzucając się do rzeki Miluo. Miał to być akt rozpaczy i sprzeciwu przeciw chaosowi, jaki ogarnął Chiny w tamtym czasie, któremu był przeciwny, przez co został wygnany. Wedle podań, miejscowi rybacy ruszyli na poszukiwania jego ciała i wrzucali do rzeki ryż, aby odciągnąć ryby od jego zwłok. To właśnie te wydarzenia miały zapoczątkować tą długą i piękną tradycję.

Wyświetl ten post na Instagramie.

My first #dragonboatfestival in HK.

Post udostępniony przez Andrew Baker (@andrew_baker1224) Cze 25, 2020 o 12:31 PDT

Święto Smoczych Łodzi w chinach - tradycje i zwyczaje

Podczas tego święta odbywają się liczne specyficzne aktywności. Jedną z najbardziej charakterystycznych są wyścigi wioślarskie, w których udział biorą właśnie smocze łodzie. Warto dodać, że te regaty odbywają się dziś już na całym świecie. W Polsce szczególną popularnością cieszą się we Włocławku.

Jak przystało na porządne świętno, nie mogło też tutaj zabraknąć tradycyjnych potraw! Najbardziej charakterystyczne dla tego wydarzenia są przygotowane ze szczególną starannością Zongzi. Jest to coś, co przypomina pierogi, tylko że robi się je z lepkiego różu i owija liśćmi bambusa. Nadzienia są przeróżne, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Przy okazji Festiwalu Smoczych Łodzi, ważna jest celebracja zdrowia. Chińczycy z tej okazji wieszają przy drzwiach różne rośliny, takie jak Bylica pospolita czy Tatarak zwyczajny. Oprócz swoich właściwości antygrzybicznych i antybakteryjnych odstraszają też niektóre owady, a wedle tradycji - mają odganiać choroby.

Poniżej możecie zobaczyć apetyczne Zongzi.

KSK

fot. lyingmonkey z Pixabay.

Źródła: chinahighlights.com; xinhuanet.com; wikipedia.org

Słowa kluczowe: Duanwu Festival, Festiwal, Smocze Łodzie, Tradycja, Chiny, Zwyczaje, Historia, Informacje, Jedzenie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
rita ora
Rita Ora i Takia Waititi wzięli ślub. Co wiadomo o tej ceremonii?

Czy para zaprosi inne gwiazdy na swoje wesele?

Fresh 'n Rebel powerbank
Jak uniknąć wielu uciążliwych sytuacji na wakacjach?

Nietypowe gniazdko elektryczne w hotelu, pół dnia z nosem w nawigacji na telefonie, długa, męcząca podróż dzieckiem - jak tego uniknąć?

Polecamy
aktywność dziecka w domu
Jak spędzać wspólny czas z dzieckiem? Kilka propozycji od psychologa

Zobaczcie kilka propozycji na zorganizowanie czasu małemu dziecku w domu.

Ślub z dystansem
Ślub i wesele jako projekt. Jak podejść do tego z dystansem?

Sprawdźcie, jak nie ulec ślubnemu szaleństwu i nie wydawać fortuny na wesele.

Polecamy
Ostatnio dodane
rita ora
Rita Ora i Takia Waititi wzięli ślub. Co wiadomo o tej ceremonii?

Czy para zaprosi inne gwiazdy na swoje wesele?

Fresh 'n Rebel powerbank
Jak uniknąć wielu uciążliwych sytuacji na wakacjach?

Nietypowe gniazdko elektryczne w hotelu, pół dnia z nosem w nawigacji na telefonie, długa, męcząca podróż dzieckiem - jak tego uniknąć?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?