Uroda - Kobieta

Wolumetria - objętość dodaje piękna

2019-07-22 12:36:46

Wolumetria to zabieg medycyny estetycznej, który ma na celu upiększenie i odmłodzenie twarzy. Jest to mało inwazyjna metoda, która nie wymaga użycia skalpela. Zabieg polega na dodawaniu objętości w wyznaczone miejsca, przez co można w bezpieczny sposób zmienić wygląd ust, nosa, policzków czy owalu twarzy.

Medycyna estetyczna

- Dużo się mówi o wolumetrii, ale wiele osób nie do końca wie czym ona właściwie jest – podkreśla dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.To zabiegi, w których działamy objętościowo, czyli wprowadzamy w tkankę wypełniacz po to, aby nadać twarzy lub jej poszczególnym częściom oczekiwany kształt. Każde podanie kwasu hialuronowego, biostymulatora, czy tłuszczu to już zabieg wolumetryczny, nawet jeśli mamy do czynienia jedynie np. z modelowaniem ust – wyjaśnia ekspert medycyny estetycznej.

Dla osób w każdym wieku

Z zabiegu wolumetrii korzystają osoby starsze, których skóra z wiekiem stała się opadająca i wiotka, a twarz zmieniła swoje proporcje. Dr Marek Wasiluk tłumaczy, że opisuje ją zasada odwróconego trójkąta, według której w młodym wieku podstawa tego trójkąta jest u góry, zwężając się ku dołowi, a z wiekiem się on odwraca. - Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem tkanka tłuszczowa znajdująca się pod skórą zanika, zwłaszcza w okolicy skroni, pod oczami i na policzkach. To w połączeniu z przebudową kości twarzoczaszki i ich wypłaszczaniem, powoduje, że skóra nie dość, że jest coraz cieńsza, to dodatkowo traci rusztowanie. Opadając tworzy m.in. bruzdy nosowo-wargowe, lub powoduje opadanie kącików ust. Z kolei w dolnej części twarzy następuje zanik kości żuchwy, w efekcie czego pojawia się brak wyraźnie zarysowanej granicy między twarzą, a szyją i powstają tzw. chomiki – wyjaśnia lekarz.

U osób powyżej 45 roku życia, gdzie lifting wykonany laserem frakcyjnym, HIFU lub frakcyjną rf mikroigłową to za mało, zabiegi wolumetryczne są bardzo wskazane. Jest to mniej inwazyjna metoda od liftingu chirurgicznego. Powodują wypełnienie braków pod skórą, czego skutkiem jest jej uniesienie, często przy okazji i ujędrnienie, a przez to nadanie na nowo młodszego owalu twarzy.

Jednak z zabiegu wolumetrii mogą korzystać także młode osoby, których celem jest delikatne upiększenie i zlikwidowanie swoich kompleksów. Zazwyczaj kształt i rysy twarzy poprawiamy za pomocą makijażu lub decydujemy się na operację chirurgiczną. Dzięki wolumetrii możemy poprawić swoje niedoskonałości w gabinecie medycyny estetycznej, bez przechodzenia rekonwalescencji tak, jak w przypadku operacji chirurgii plastycznej. Efekt takiego zabiegu, w zależności od wykorzystanego wypełniacza, utrzymuje się od 6 miesięcy do kilku lat.

Cztery rodzaje zabiegów

1. Mini wolumetria - Zabiegi punktowe - To zabiegi proste i bezpieczne, do których przeprowadzenia używa się niewielkich ilości zwykle kwasu hialuronowego. Do tego rodzaju wolumetrii należą np. wypełnienie ust i korekta nosa. Przy tym najmniej zaawansowanym zestawie zabiegów warto podkreślić słowa specjalisty - Odróżnijmy wolumetrię od mezoterapii. Wolumetria są to zabiegi przestrzenne, aby uzyskać taki efekt nie podajemy substancji w skórę jak w mezoterapii, ale pod nią. W wolumetrii chodzi o nadanie kształtu, a nie o poprawę kondycji tkanek skóry – tłumaczy lekarz.

2. Ingerencje punktowe, które regulują asymetrię twarzy - Wykonywany kiedy twarz jest niesymetryczna. W tym wypadku podawana jest większa ilość preparatu, a zabieg trwa dłużej.

3. Zabiegi zaawansowane - Mają na celu odmłodzenie twarzy i są wykonywane najczęściej u osób powyżej 45 roku życia. Zabieg należy do trudniejszych i powinna wykonywać go osoba, która ma dużą wiedzę o zasadach bezpieczeństwa. W trakcie wykonywania tego rodzaju wolumetrii podaje się nawet kilkanaście mililitrów wypełniacza na większej części twarzy i dosyć głęboko. Tutaj nie wystarczy doskonała znajomość anatomii, ale również ogromne wyczucie i doskonała wiedza o podawanym preparacie. To zabiegi kompleksowe, takie powiedziałbym działanie 3D. Potrzeba sporo wyczucia, aby pacjentka po zabiegu nie wyglądała sztucznie, tylko najbardziej naturalnie. Jest to trudne, ponieważ twarz u każdego inaczej „opada”, skóra w inny sposób się starzeje, w innym tempie zanika tłuszcz i mięśnie. Ale to właśnie ta główna wolumetria – doprecyzowuje dr Marek Wasiluk.

4. Zabiegi upiększające - Polegają na podaniu wypełniacza na całej powierzchni twarzy (różna ilość w zależności od miejsca), tak aby ją upiększyć, a nie odmłodzić. Dr Marek Wasiluk podkreśla, że ważne jest jednak, aby to były delikatne zmiany, dające w sumie o wiele bardziej pozytywny odbiór twarzy pacjenta. - Twarz ma nadal wyglądać naturalnie, świeżo, i jakby po prostu ktoś tak wyglądał od zawsze, a nie dzięki zabiegom. Tego typu wolumetria to szereg drobnych korekt, ale sumarycznie wpływających na znaczące polepszenie rysów twarzy. Jest to najtrudniejszy rodzaj wolumetrii, wykonywany jedynie przez najbardziej doświadczonych lekarzy. Przy tym stopniu zaawansowania zabiegów wolumetrycznych istotne jest idealne wyczucie, precyzja i umiejętności przewidywana specjalisty wykonującego zabieg. To od niego zależy estetyczny efekt – wyjaśnia ekspert. Z racji trudności, jakie niesie za sobą ten typ wolumetrii, zajmuje się nią niewiele osób.

Jakich preparatów używa się przy zabiegach wolumetrycznych?

Najczęściej stosowanym preparatem do wykonywania wolumetrii jest kwas hialuronowy. Efekt użycia kwasu jest natychmiastowy, jednak utrzymuje się około 6-10 miesięcy, potem wypełniacz całkowicie się wchłania. Substancja posiada różne gęstości, a do zabiegów zaawansowanych używa się HA o największej gęstości. Pomaga to w lepszym podtrzymaniu skóry oraz sprawia, że efekt jest bardziej długotrwały.

Do wykonywaniu zabiegu używane są też biosymulatory, które dają bardziej naturalne efekty oraz stymulują organizm do wytwarzania kolagenu. Ich wadą jest to, że efektów nie widać natychmiast, jednak tkanka wypełnia się na dłużej niż w przypadku użycia kwasu hialuronowego. Dr Marek Wasiluk wymienia trzy główne biostymulatory: kwas polimlekowy (Sulptra), hydroksyapatyt wapnia (Radiesse), polikaprolakton (Ellanse).

Ostatnim rodzajem stosowanych wypełniaczy jest własny tłuszcz pacjenta. Dr Marek Wasiluk podkreśla, że zabiegi z jego wykorzystaniem należą do inwazyjnych. - Przed podaniem sam tłuszcz musi najpierw zostać pobrany z innej części ciała, co się wiąże z inwazyjną procedurą. Jeśli chodzi o efekt estetyczny, to wypełnienie tłuszczem jest chyba najbardziej nieprzewidywalną procedurą (praktycznie nie da się precyzyjnie przewidzieć, jaki będzie efekt finalny zabiegu). Wynika to z faktu, że wprowadzony tłuszcz nigdy nie przyjmuje się w 100%. Ilość podanego tłuszczu nigdy nie równa się ilości, która ostatecznie utrzyma się w tkance. U jednego pacjenta przyjmie się przykładowo 75% wstrzykniętego tłuszczu, a u drugiego już tylko połowa. Zmienność ta zależy od wielu czynników, wśród głównych wymieniając technikę pobrania, czy sam organizm pacjenta. Dlatego tłuszcz nadaje się do tworzenia rusztowania, jako wypełniacz ubytków u osób starszych, u których większe ubytki w tkance wypełnia się właśnie z jego pomocą, następnie, precyzyjnie uzupełniając je już biostymulatorem lub kwasem hialuronowym – tłumaczy właściciel Triclinium.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem wolumetrii niezbędna jest konsultacja, podczas której lekarz określa wraz z pacjentem co ma być poprawione. Po rozmowie zaznaczane są konkretne miejsca na twarzy, które powinny zostać ostrzyknięte. Dobierany jest również odpowiedni preparat. Iniekcji dokonuje się w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po wolumetrii możliwe jest pojawienie się niewielkich zaczerwienień, obrzęków i zasinień, które znikają w przeciągu pierwszych trzech dni po zabiegu. Wolumetria daje spektakularne efekty pod warunkiem jednak, że jest wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza i z wykorzystaniem preparatów wysokiej jakości.

PS/ip

fot: fotolia.com/master1305

Słowa kluczowe: medycyna estetyczna, zabieg, pielęgnacja, na czym polega
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Krem z filtrem na piasku
Fakty i mity o kremach przeciwsłonecznych

Chronią czy szkodzą? Obalamy najpopularniejsze mity o kremach z filtrem.

Naturalna pielęgnacja włosów. Twoje włosy Ci podziękują!

Przygotuj odżywcze maski, wcierki czy płukanki, wykorzystując domowe produkty. Dbanie o włosy od teraz stanie się prostsze.

Siwe włosy dziewczyna
Od czego robią się siwe włosy?

Poznaj przyczyny siwienia w młodym wieku.

Polecamy
Jak nawilÅźyć włosy po wakacjach?
Jak nawilżyć włosy po wakacjach?

Włosy po wakacjach mogą być suche, matowe i pozbawione blasku.

Sposoby na wiotką skÃłrę po ciąÅźy
Sprawdź, jak odzyskać jędrną skórę po ciąży

Poznaj sposoby na wiotką skórę po ciąży.

Ostatnio dodane
Krem z filtrem na piasku
Fakty i mity o kremach przeciwsłonecznych

Chronią czy szkodzą? Obalamy najpopularniejsze mity o kremach z filtrem.

Naturalna pielęgnacja włosów. Twoje włosy Ci podziękują!

Przygotuj odżywcze maski, wcierki czy płukanki, wykorzystując domowe produkty. Dbanie o włosy od teraz stanie się prostsze.