Zdrowie - Kobieta

KłoPOT? Już nie!

2011-08-04 11:44:33

Gdzie wysokie temperatury, wysiłek fizyczny lub stres, tam nieodłącznie towarzyszy nam... pot. To naturalna reakcja naszego organizmu, z którą zazwyczaj możemy skutecznie walczyć z pomocą dezodorantów i antyperspirantów. Co jednak jeśli kosmetyki nie rozwiązują problemu?

Na pytania dotyczące nadpotliwości odpowiada lek. med. Piotr Wielgosz z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED.

Nadmierne pocenie się jest niezwykle krępujące. Mokre plamy na odzieży, uczucie nieświeżości i ten nieprzyjemny zapach... Dlaczego właściwie się pocimy?

Piotr Wielgosz: Przede wszystkim po to, aby nie dopuścić do przegrzania. Nasz organizm wydzielając pot utrzymuje stałą temperaturę ciała, a przy okazji pozbywa się produktów przemiany materii. Dodatkowo, wraz z wydzieliną z gruczołów łojowych, tworzy warstwę chroniącą skórę przed wysuszeniem. W ciągu jednego dnia wydzielamy średnio  od 500 do 800ml potu. Na jednym centymetrze kwadratowym naszej skóry umieszczonych jest około 200 gruczołów potowych, a w przypadku takich miejsc jak stopy, dłonie, pachy czy kark, nawet dwa razy więcej. Pracują one nieustannie, a podczas wysiłku fizycznego, przegrzania lub silnych emocji, ich działanie się nasila. Pot w znacznej mierze składa się z wody, jest bezwonny i bezbarwny. Za nieprzyjemny zapach potu, oprócz sytuacji chorobowych, odpowiadają bakterie, które wydzielany pot rozkładają.

A co w sytuacji, gdy pocimy się niezależnie od temperatury czy wykonywanych czynności i to tak intensywnie, że staje się to przeszkodą w codziennym życiu?

P.W.: W takim przypadku mamy do czynienia z hiperhydrozą, czyli inaczej nadpotliwością. Jest to dolegliwość, która polega na znacznie większym wydzielaniu potu, niż wynika to z fizjologicznych potrzeb naszego organizmu. Niski próg pobudliwości gruczołów powoduje, że reagują one nawet na niewielkie bodźce i sprawiają, że obficie się pocimy, zwykle w okolicy pach, stóp, dłoni czy czoła. Problem hiperhydrozy dotyczyć może zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a ujawnia się zazwyczaj już w dzieciństwie lub okresie dojrzewania.

Odpowiednia higiena, choć oczywiście jest podstawą, w takiej sytuacji chyba nie wystarcza?

P.W.: To prawda. Niestety w przypadku nadpotliwości typowe zabiegi higieniczne nie przynoszą zadowalających rezultatów, dlatego osoby cierpiące na nią szukają innych metod. Zwłaszcza, że wzmożone wydzielanie potu jest bardzo uciążliwe w życiu codziennym i może powodować obniżenie pewności siebie oraz problemy w kontaktach społecznych.

Jak więc radzić sobie z problemem nadpotliwości?

P.W.: Przede wszystkim musimy dowiedzieć się, co jest jej przyczyną. Za wzmożoną aktywnością gruczołów potowych mogą stać takie schorzenia, jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, gruźlica, choroby nerek, nowotwory oraz schorzenia układu nerwowego. W takim przypadku trzeba podjąć odpowiednie leczenie. Metod na zmniejszenie lub całkowitą eliminację wydzielanego potu jest kilka. Doraźnie można stosować dostępne w aptekach antyperspiranty zawierające chlorek glinu. Jednak mają one działanie tymczasowe, mogą także podrażniać skórę. Pozbyć się problemu raz na zawsze możemy jedynie usuwając gruczoły potowe: chirurgicznie, bądź za pomocą jontoforezy. Są to metody bardzo inwazyjne i obarczone ryzykiem powikłań, dlatego rzadko stosowane. Sposobem na długotrwale, skuteczne, a przy tym bezpieczne zwalczenie problemu nadpotliwości jest zastrzyk z toksyny botulinowej typu A, popularnie zwanej botoksem.

Na czym polega taki zabieg?

P.W.: Lekarz często określa obszar poddawany zabiegowi za pomocą próby Minora (miejsca nadmiernej potliwości reagują ze skrobią i z jodyną, zabarwiając się na czarno), a następnie wstrzykuje płytko w skórę niewielką ilość toksyny botulinowej. Następuje wtedy blokada zakończeń nerwowych, które odpowiedzialne są za działanie gruczołów potowych, czego skutkiem jest ustanie ich działania. Dla większości osób zabieg jest bardzo mało bolesny, a w przypadku wysokiej wrażliwości możliwe jest zastosowanie znieczulenia. Pełny efekt jest widoczny zazwyczaj już po tygodniu. Działanie botoksu trwa zazwyczaj od 6 do 9 miesięcy, a jego skuteczność w usuwaniu nadpotliwości wynosi 95%. Zabieg powinien zostać wykonany przez doświadczonego lekarza i poprzedzony konsultacją, która wykluczy poprzednio wymienione przyczyny nadpotliwosci
 
Czy tylko osoby cierpiące na hiperhydrozę mogą wykonać sobie taki zastrzyk?

P.W.: Oczywiście, że nie. Zabieg z toksyny botulinowej stosują nie tylko osoby cierpiące na nadpotliwość, ale także wszyscy, którzy w każdej sytuacji chcą czuć się komfortowo. Jest to popularna metoda wśród osób pełniących funkcje publiczne, występujących w mediach, zajmujących wyższe stanowiska, które nie mogą sobie pozwolić na kłopotliwe plamy potu. Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby szukające długotrwałej metody na uciążliwe pocenie się, zwłaszcza podczas wakacji.

 

ip

Słowa kluczowe: nadmierne pocenie nadpotliwość jak skutecznie walczyć z potem
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Szybkie i proste rozwiązanie o którym długo nie wiedziałam [0]
    Monika
    2022-02-17 15:29:35
    Długoletni problem z nadmiernie pocącymi się stopami pokonałam electro antiperspirantem który jest bezpieczny i łatwy w użyciu w porónaniu z tym na co naciągają lekarze. Stopy są suche przez kilka miesięcy a to dzięki tylko 2 kilkunastominutowym sesjom. Dla mnie jest to wielki sukces który osiągnęłam bez niczyjej pomocy, dlatego bez wahania polecam tym którzy szukają konkretnego rozwiązania nadpotliwości.
  • Toksyna botulinowa typu A – niezbędna na lato [0]
    Moabit
    2012-05-18 08:16:45
    Robiłam sobie zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej typu A, aby uchronić się przed nadmierną nadpotliwością. Tutaj znalazłam artykuł http://creativemagazine.pl/ciekawostki/artykuy/1155-toksyna-botulinowa-typu-a-niezbdna-na-lato.html a potem Panią dr Urszulę Brumer. Babka uratowała mi życie. Zabiegu nie powtarzałam, a efekt utrzymuje się na poziomie poprawnym. Polecam wszystkim, którzy cierpią na nadpotliwość
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu skÃłry głowy?
Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu skóry głowy?

Sprawdź, dlaczego pomimo właściwej pielęgnacji włosy nabierają przykrej woni.

Ranne ptaszki i nocne marki
Ranny ptaszek czy nocny marek? Poznaj swój chronotyp

Dowiedz się, czy jesteś skowronkiem, czy sową.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?