Spisane z życia - Kobieta

Dj czy zespół na wesele? Koszt, różnice, oferta i muzyka

2021-03-18 12:20:59

Jak wybrać muzykę na wesele i kto powinien ją zagrac? Czy goście powinni bawić się w rytmy zaproponowane przez zespół grający na żywo, czy jednak to DJ bedzie lepszym wyborem? Aby dobrze zdecydować o charakterze szaleństw na parkiecie, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

wesele z DJ-emMuzyka na żywo czy z komputera?

To, czy na Waszym weselu zabrzmi muzyka grana na żywo, czy ta puszczana z komputera, nie  powinno wynikać jedynie z kwestii finansowych. Przyszli małżonkowie w swoich rozmowach często pomijają takie aspekty, jak chęć bycia wiernym tradycji weselnej, czy chociażby nastroju, tworzonego przez dominujące na przyjęciu dźwięki. O tym, co zyskacie (i tracicie), wybierając zespół lub DJ-a na wesele, piszemy poniżej.

Wersja budżetowa, czyli ile kosztuje DJ na wesele?

Jeśli należycie do tych nowożeńców, którzy muszą (lub chcą) liczyć się ze ślubnymi wydatkami, to wynajęcie DJ-a na wesele z pewnością będzie dla Was najlepszym rozwiązaniem. W tym temacie od lat nic się nie zmienia – zespoły są droższe. Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim konieczność takiego wynagradzania muzyków, które, podzielone na wszystkich członków kapeli, jest dla nich opłacalne i satysfakcjonujące. Aby puszczać muzykę z głośników wystarczy jedna lub maksymalnie dwie osoby. I głównie z uwagi na to wynajęcie DJ-a na wesele to koszt od 1500 zł do 4000 zł i więcej. W przypadku współpracy z zespołem przygotujcie się, że 1500 zł będzie stanowić zwykle wysokość wynagrodzenia dla jednego jego członka.

Co gra zespół, a co DJ?

- Dokonując wyboru co do muzyki na weselu jedno z ważniejszych pytań, które warto sobie zadać, brzmieć powinno: czy zależy nam na tradycyjnej zabawie, związanej również ze znanymi, biesiadnymi szlagierami, czy na nowoczesnej imprezie w rytmie popularnych hitów - podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Zdarza się oczywiście, że DJ puści z głośników wszystkim znane przyśpiewki, ale nie da się ukryć, że nigdy nie zabrzmią one tak autentycznie, jak w wersji live. Dlatego jeśli uwielbiacie zabawę przy takich melodiach, jak Szła dzieweczka do laseczka lub Hej sokoły, rozważcie współpracę z kapelą. Wielce prawdopodobny będzie jednak fakt, że zespół nie zagra z kolei każdej z Waszych ulubionych piosenek, o której na przykład przypomnicie sobie... w trakcie wesela. I ten argument najczęściej decyduje o wynajęciu DJ-a.

Zespół nie wykona wszystkich ukochanych melodii przede wszystkim dlatego, że nie jest możliwe, by miał je w swoim repertuarze. Poza tym, powiedzmy sobie szczerze, lepiej, żeby niektórzy weselni wokaliści nie tykali się piosenek największych gigantów światowej muzyki. Jeśli więc zależy Wam na tym, by w tym wielkim dniu usłyszeć ukochane przeboje w oryginalnych wersjach, postawcie na muzykę z komputera.

Dj i wodzirej - czy to to samo?

Podczas ustalania warunków współpracy z DJ-em lub zespołem nie zapomnijcie poruszyć kwestii pełnienia roli wodzireja, czyli osoby, prowadzącej tańce i zabawy weselne. Ponieważ, i tu chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości, DJ i wodzirej to nie to samo. A przynajmniej nie zawsze. - Najczęściej, w przypadku oprawy muzycznej puszczanej z komputera, jedna osoba zajmuje się jej odtwarzaniem, a druga, jeśli oczywiście para młoda wyrazi taką chęć, zachęca gości do wspólnej zabawy, czyli de facto pełni rolę wodzireja. Nie jest to jednak regułą i dlatego każdorazowo należy o tę kwestię dopytać, tak samo zresztą, jak o związane z nią opłaty -  mówi Karolina Dokić-Pietuszko. - Sprawa zwykle jest nieco prostsza, gdy wybieramy zespół – wodzirejem jest wówczas jego wokalista, choć też nie zawsze - dodaje ekspertka.

Inne aspekty, dotyczące weselnej oprawy muzycznej, o których warto pamiętać, to ilość miejsca na sali (zespół potrzebuje go więcej niż DJ), częstotliwość przerw pomiędzy piosenkami (DJ nie musi robić ich tak często jak zespół), a także (to nieco z przymrużeniem oka)... zadowolenie (lub nie) starszych członków rodziny. No chyba, że Wasze babcie uwielbiają Rihannę.

MD/ip

fot. unsplash.comSłowa kluczowe: co wybrać, prowadzenie wesela, wybór muzyki na wesele, wodzirej na wesele
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ślub cywilny
Organizacja ślubu cywilnego w Polsce - ile kosztuje, gdzie może się odbyć, co sprawdzić?

Planujecie ślub cywilny i nie wiecie, od czego zacząć jego organizację? Ten tekst wam pomoże!

ciałopozytywność
Czy pogoń za influencerami pomaga zaakceptować swój wygląd?

Jak inni wpływają na postrzeganie siebie?

weselu z DJ-em
Dj czy zespół na wesele? Koszt, różnice, oferta i muzyka

To, czy na Waszym weselu zabrzmi muzyka grana na żywo, czy ta puszczana z komputera, nie powinno wynikać jedynie z kwestii finansowych.

Polecamy
Panaroma ParyÅźa z WieÅźą Eiffla w tle
Budżetowy Paryż na weekend - jak zwiedzić dużo i tanio?

Co można zobaczyć w Paryżu w dwa dni, nie wydając fortuny?

Ślub w czasie koronawirusa
Weselne zamieszanie w czasie koronawirusa - co można w nowym reżimie sanitarnym?

Jakie decyzje zapadają, jakich rozwiązań narzeczeni szukają i jakie emocje temu towarzyszą? I co na to ustawodawca?

Ostatnio dodane
Ślub cywilny
Organizacja ślubu cywilnego w Polsce - ile kosztuje, gdzie może się odbyć, co sprawdzić?

Planujecie ślub cywilny i nie wiecie, od czego zacząć jego organizację? Ten tekst wam pomoże!

ciałopozytywność
Czy pogoń za influencerami pomaga zaakceptować swój wygląd?

Jak inni wpływają na postrzeganie siebie?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?