Spisane z życia - Kobieta

Im bliżej tym dalej od siebie, czyli rozwody w czasie kwarantanny

2020-04-21 11:52:50

Domowa izolacja to czas, kiedy nie można realizować swoich pasji poza domem, a uwięzienie w czterech ścianach powoduje, że na głowie są dzieci, lekcje on-line, praca on-line i współmałżonek. Przymusowo znikają schematy działania, aktywności, nie można rano wyjść do pracy i zapomnieć chwilowo o domowych kłopotach. Nie pomagają spacery z psem, bo to zbyt krótki moment na oderwanie się od problemów czterech ścian. Zjawisko rozwodów w czasie kwarantanny komentuje Celina Szumska, mediator przy Sądach Okręgowych.

małżeństwo w czasie kwarantanny

Kwarantanna a relacje małżeńskie

W izolacji wychodzą na wierzch wszystkie problemy dotychczas często „zamiatane pod dywan”. Te kłopoty, które były na porządku dziennym, nagle urastają do monstrualnych rozmiarów.  W rodzinach, w których już wcześniej brakowało harmonii i odpowiedniej komunikacji, wybucha przemoc psychiczna i fizyczna.  Ofiary zamknięte z oprawcami nie mogą prosić o pomoc.

Bardziej odważne osoby już teraz podejmują kroki zmierzające do rozwodu. W stosunku do poprzednich miesięcy, liczba złożonych wniosków o mediacje rozwodowe wzrosła ponad dwukrotnie. Z przeprowadzonych wstępnych rozmów wynika, że decyzje zostały podjęte w wyniku braku porozumienia pomiędzy małżonkami w kwestiach wychowawczych oraz fatalnych relacji pomiędzy nimi.

Przemoc domowa

Przemoc domowa (każdego rodzaju) jest główną przyczyną rozpadu małżeństw w czasie kwarantanny i eskaluje również na świecie. W Paryżu zanotowano o 36 proc. więcej przypadków przemocy domowej w porównaniu do okresu sprzed rozpoczęcia ogólnonarodowej samoizolacji. Podczas gdy we Francji wzrasta liczba przypadków przemocy domowej, brytyjska minister spraw wewnętrznych przypomina, że ofiary mają prawo do łamania kwarantanny. W Hiszpanii w ubiegłym roku 55 kobiet poniosło śmierć z rąk obecnych lub byłych partnerów. To najgorsze dane od kilku lat. Podobne zjawisko w czasie kwarantanny zaobserwowano w Chinach – wzrost o ponad 50 proc.,  ale też w Australii czy Nowej Zelandii.

W Polsce policja nie udostępnia na bieżąco danych. Kwarantanna, mająca swoją dobrą stronę ograniczającą rozprzestrzenianie się wirusa, jest jednak bardzo niebezpieczna dla ofiar przemocy domowej i związków jako takich.

Krzywdzący stają się silniejsi, bo wiedzą, że ofiara nie może szukać pomocy poza domem, a osoby krzywdzone czują się jeszcze bardziej osamotnione ze swoimi problemami. Jak dotąd Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zajęło stanowiska w sprawie przemocy domowej w czasie kwarantanny. Rzecznik Praw Obywatelskich zaobserwował ten problem i przekazał swoje uwagi do specustawy na temat koronawirusa. Podkreślił, że brak ujęcia w katalogu tzw. „spraw pilnych” nakazu opróżnienia lokalu mieszkalnego przez sprawcę przemocy w rodzinie oraz wstrzymania wykonania tytułów wykonawczych dotyczących eksmisji sprawców przemocy domowej może przyczynić się do wzrostu zagrożenia życia i zdrowia osób doświadczających przemocy domowej.

Kiedy się rozstać, a kiedy walczyć o związek?

Jak podaje CBOS, aż 71% ankietowanych uważa, że człowiek powinien dążyć do osobistego szczęścia i, jeżeli nie jest szczęśliwy w obecnym związku, powinien się rozwieść i próbować ułożyć sobie życie na nowo. Na 100 ankietowanych, tylko 3 osoby były za trwaniem w związku pomimo przemocy.

Obecnie osoby decydujące się na rozwód często korzystają z pomocy mediatora. Chcą mieć ugody rozwodowe w rękach, kiedy sądy wrócą do pracy. Zawierając w taki sposób ugodę rozwodową osoby nie przechodzą przez dramat rozpraw sądowych, świadków, adwokatów i nie skazują się na kolejne długie lata razem z powodu odległych terminów w sądach. „Mediacyjne” złagodzenie rozstania z pewnością pozwoli, z perspektywy czasu, przyjaźniej spojrzeć na rozwiązane małżeństwo.

Autorką komentarza jest Celina Szumska, mediator przy Sądach Okręgowych.

O autorce

Celina Szumska, wieloletnia mediator przy Sądach Okręgowych, specjalizująca się w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz kodeksu cywilnego. Propagatorka mediacji jako metody ugodowego rozwiązywaniu konfliktów okołorozwodowych, związanych z opieką nad dziećmi i podziałami majątków.  W swojej pracy reprezentuje interesy dzieci, które w procesie rozwodowym nie mogą zabrać głosu i często są narzędziem w rękach rodziców.

ip

fot. pixabay.com/StockSnap

Słowa kluczowe: koronawirus, statystyki, badania, ilość, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
flaga Hiszpanii
Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Sprawdź, dlaczego warto się podjąć nauki hiszpańskiego.

złamane serce
Porady na nieodwzajemnioną miłość - jak sobie radzić?

Jak wyleczyć nieszczęśliwie zakochane serce?

Pierwsza randka - krok po kroku

Sposoby na udaną randkę!

Polecamy
Naya Rivera nie żyje. Ciało gwiazdy "Glee" znaleziono w jeziorze

Aktorka najprawdopodobniej utonęła podczas ratowania syna.

Odzyskaj czas
3 praktyczne sposoby jak znaleźć godzinę dziennie na realizację marzeń i zawodowych celów

Żyjemy w stresie i absolutnie nie zmieniamy niczego w życiu na lepsze - jedynie o tym fantazjujemy. Znacie to, prawda?

Ostatnio dodane
flaga Hiszpanii
Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Sprawdź, dlaczego warto się podjąć nauki hiszpańskiego.

złamane serce
Porady na nieodwzajemnioną miłość - jak sobie radzić?

Jak wyleczyć nieszczęśliwie zakochane serce?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?