Spisane z życia - Kobieta

Jak spędzać wspólny czas z dzieckiem? Kilka propozycji od psychologa

2020-04-07 11:18:24

„Nudzę się!” – w ostatnich dniach pewnie wielu rodziców usłyszało z ust swego malucha to zdanie. Nie ma w tym nic dziwnego – najmłodszym trudno jest zorganizować sobie czas, zwłaszcza kiedy widzą, że mama i tata są w domu. Dostarczenie szkrabowi odpowiednich zabawek to tylko połowa sukcesu, drugą jest właściwe zaplanowanie wspólnego dnia. Jak to zrobić? Oto garść podpowiedzi od psychologa dziecięcego i ekspertki marki Fisher-Price®, dr Aleksandry Piotrowskiej. Zobaczcie, jakie są jej propozycje na wspólny czas z dzieckiem.

aktywność dziecka w domu

Jak spędzać czas z małym dzieckiem?

Klucz do sukcesu? Planowanie! Spróbujmy ułożyć plan dnia, uwzględniając w nim zarówno czas wspólnej zabawy oraz spokojnych chwil tylko dla malucha, jak i czynności domowych wykonywanych razem. Trzy główne zasady, dzięki którym dziecko nie będzie się nudzić to:

• różnorodność,
• wspólny czas dzieci i dorosłych oraz
• duża dawka aktywności fizycznej i ruchowej.

Propozycje na różne rodzaje aktywności

Aby dziecko nie popadało szybko w znużenie czy znudzenie, należy przeplatać różne rodzaje aktywności. Po zabawie wymagającej skupienia i uwagi (np. rozwiązywanie zagadek czy rebusów) jest więc czas na zbudowanie z poduszek i kocyków domku dla ulubionych pluszaków. Doskonale sprawdzą się również zajęcia plastyczne – chociażby rysowanie z zasłoniętymi oczami czy malowanie palcami zamiast pędzlem. W sieci można znaleźć mnóstwo podpowiedzi, jakie zabawy warto proponować dzieciom w różnym wieku. Pamiętajmy jednak, aby nie ograniczać się tylko do jednego rodzaju aktywności. Dzięki temu maluch nie znudzi się propozycjami rodzica.

Zajęcia fizyczne w domu

W ciągu dnia bardzo ważne jest, aby pamiętać o ruchu i aktywności fizycznej. Są one nie tylko niezbędne dla prawidłowego rozwoju i zdrowia, lecz także odpowiadają na naturalne potrzeby dzieci w każdym wieku. Dodatkowo – co szczególnie istotne w tych trudnych dniach – ułatwiają rozładowywanie napięć i stresów (zarówno u tych małych, jak i większych domowników!). Dla maluszka takim zajęciem może być wędrówka po mieszkaniu przy użyciu ulubionego pchacza, dla starszego dziecka – ćwiczenia gimnastyczne w rytm muzyki.

Wspólna zabawa to podstawa

Skoro spędzamy całe dnie z dzieckiem, zamiast się od niego oganiać, próbujmy działać wspólnie – poprzez angażowanie malca w domowe obowiązki oraz aktywne włączanie się w zabawę. Nawet dwu- czy trzyletnie szkraby mogą otrzymać proste zadania, takie jak dobieranie skarpetek w pary czy wymieszanie pokrojonych przez tatę składników sałatki. I nic się nie stanie, jeśli będzie to trwać dłużej lub część składników wyląduje na stole obok miski.

Cieszmy się z nawet najmniejszych sukcesów! Liczy się przecież dobry czas i relacja. W przypadku młodszych pociech możemy wykorzystać zabawki, takie jak garnuszek lub mikser dla dzieci, dzięki którym maluch będzie mógł towarzyszyć rodzicom w ich „dorosłych” czynnościach. Wszak dzieci uwielbiają zabawę w naśladowanie! Po „ciężkiej pracy” przychodzi zawsze czas na wspólną zabawę. Zbierzmy z domu ulubione zabawki, zejdźmy dosłownie do poziomu dywanu i wejdźmy w świat wyobraźni naszego szkraba. Wspólne układanie tortu z klocków czy udział w podwieczorku Szczeniaczka i jego Siostrzyczki – to dopiero początek! Fantazja podpowie Wam z pewnością niejedną wesołą zabawę.

Materiał został przygotowany we współpracy z psychologiem dziecięcym dr Aleksandrą Piotrowską.

ip

fot. pixabay.com/picjumbo_com

Słowa kluczowe: w domu, propozycje, zabawy, nauka, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
flaga Hiszpanii
Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Sprawdź, dlaczego warto się podjąć nauki hiszpańskiego.

złamane serce
Porady na nieodwzajemnioną miłość - jak sobie radzić?

Jak wyleczyć nieszczęśliwie zakochane serce?

Pierwsza randka - krok po kroku

Sposoby na udaną randkę!

Polecamy
małÅźeństwo w czasie kwarantanny
Im bliżej tym dalej od siebie, czyli rozwody w czasie kwarantanny

Poznajcie komentarz eksperta w sprawie relacji w związkach w czasie epidemii.

Naya Rivera nie żyje. Ciało gwiazdy "Glee" znaleziono w jeziorze

Aktorka najprawdopodobniej utonęła podczas ratowania syna.

Ostatnio dodane
flaga Hiszpanii
Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Sprawdź, dlaczego warto się podjąć nauki hiszpańskiego.

złamane serce
Porady na nieodwzajemnioną miłość - jak sobie radzić?

Jak wyleczyć nieszczęśliwie zakochane serce?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?