Niezbędnik - Kobieta

Las w słoiku - jak go zrobić i pielęgnować?

2019-09-04 12:03:09

Nie wiadomo, kto pierwszy wymyślił las w słoiku, ale prawdopodobnie jego powstanie było wynikiem eksperymentu, podczas którego próbowano stworzyć zamknięty ekosystem. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi szybko zyskał na popularności i aktualnie jest jedną z najbardziej pożądanych dekoracji do mieszkania. Ceny lasów w słoiku dochodzą do nawet 400 zł, tymczasem jego zrobienie nie jest wcale skomplikowane i drogie. Jeśli więc założyliśmy już własny zielnik w domu, to najwyższy czas, by pójść o krok dalej i zmierzyć się z naturą zamkniętą w szkle.

Rzeczy potrzebne do zrobienia lasu w słoiku

Kluczowym elementem jest oczywiście słoik. Największy, wykorzystany do zrobienia w jego wnętrzu lasu, miał 310 cm wysokości i ważył 1018,2 kg, czym jego twórcy ustanowili rekord Guinnessa (27 kwietnia 2019 roku w Warszawie). Nam na szczęście wystarczy szklane naczynie z przykryciem w dowolnym rozmiarze, choć te większe prezentują się znacznie bardziej efektownie.

Oprócz niego potrzebujemy keramzyt ogrodniczy, węgiel aktywny oraz ziemię. Mając te elementy możemy zająć się szukaniem roślin o podobnych wymogach pielęgnacyjnych. Ich docelowa wielkość powinna być uzależniona od rozmiaru naszego naczynia. W większości przypadków sprawdzi się bluszcz, mech, niedośpian i paprotka lub sukulenty (tylko w pustynnych wersjach słojów z piaskiem).

Ostatnim punktem tego etapu jest zorganizowanie elementów ozdobnych. W zależności od naszej koncepcji, mogą to być kamyki, gałązki, kora, żwirek, szyszki i kolorowy piasek. Dekoracje, takie jak ozdobne drewno, są dostępne do kupienia w sklepie florystycznym, jednak o wiele bardziej opłacalnym pomysłem jest udanie się do lasu i skompletowanie dodatków samemu. Nie możemy zabrać z niego jedynie objętego ochroną mchu. 

Las w słoiku - wykonanie w 3 krokach

Do umytego (najlepiej wyparzonego) i osuszonego słoika wsypujemy keramzyt ogrodniczy, który będzie odprowadzał nadmiar wilgoci. Jego warstwa nie musi być gruba, ale powinna przykrywać całe dno (na 3-4 cm wysokości). Następnie sypiemy niewielką ilość węgla aktywnego (pełni funkcję ochronną przed bakteriami oraz grzybami) i wypełniamy słoik ziemią (ilość zależna od wielkości roślin), którą zraszamy wodą.

Drugim etapem jest sadzenie. W tym celu robimy w ziemi zagłębienia, by następnie umieścić w nich roślinki zgodnie z zasadą "im mniej tym lepiej". Przestrzenie między korzeniami a ścianami słoika dodatkowo jeszcze przysypujemy ziemią. Całość delikatnie uciskamy, by utwardzić podłoże.

Pozostało nam już tylko ozdabianie. Przed umieszczeniem szyszek czy drewna w słoiku upewniamy się, czy są suche i nie zamieszkałe przez żadne owady. Powinniśmy także ograniczyć ich ilość, bowiem z czasem większość i tak zostanie przykryta mchem, który także umieszczamy między roślinkami.

Jak pielęgnować las w słoiku?

Las zamknięty w naczyniu nie wymaga pielęgnacji. Tworzy własny ekosystem, w którym woda ma obieg zamknięty (jest wchłaniana przez korzenie, uwalniana podczas parowania, a następnie skraplana). Jeśli jednak decydujemy się na butelkę z drewnianym korkiem lub nie zakręcony słój, musimy pamiętać o podlewaniu, a przynajmniej delikatnym zraszaniu roślinek. Najlepiej używać strzykawki, gdyż dzięki niej unikniemy zacieków na szklanych ściankach. Zbyt duża ilość wody, a także kora i szyszki sprzyjają powstawaniu pleśni, którą trzeba jak najszybciej usunąć.

Ponadto słoik z lasem powinien stać w półcieniu, w umiarkowanej temperaturze. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą okazać się dla niego szkodliwe (szkło działa jak soczewka), dlatego o wiele lepiej sprawdzi się komoda czy regał, aniżeli parapet. Jeśli już wybierzemy jedno miejsce, nie powinniśmy go przestawiać, bowiem nasz ekosystem jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany.

Las w słoiku jest mniej wymagający niż tradycyjne rośliny doniczkowe, a przy tym robi o wiele większe wrażenie. Nadaje wnętrzu charakteru, szczególnie, gdy lubimy styl urban jungle. Poza tym jego przygotowanie może okazać się świetną zabawą, do której można zaangażować także dzieci, a co najwazniejsze - jest o wiele tańsze niż kupienie gotowego lasu w szkle.

DD

fot. Instagram.com

źródło: biurorekordow.pl, homebook.pl, zielony-sloik.pl, lawendowy-dom.com.pl

Słowa kluczowe: DIY, Krok po kroku, Zrób to sam, Inspiracja, Hodowla roślin, Roślinność
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak pakować się do samolotu, aby zmieścić się w bagaÅź podręczny?
Jak pakować się do samolotu, aby zmieścić się w bagaż podręczny?

Dzięki temu unikniesz kosztów za dodatkowy bagaż!

Jak zmotywować się do pracy po przerwie świątecznej? - praktyczne wskazÃłwki
Jak zmotywować się do pracy po przerwie świątecznej? - praktyczne wskazówki

Powrót do obowiązków po długiej przerwie jest dla wielu trudnym wyzwaniem.

Polecamy
Eko za grosze - tanie zamienniki plastiku

Poznaj ekologiczne alternatywy dla plastiku, które pozwolą Ci zadbać o naszą planetę i zaoszczędzić pieniądze.

Czego nie wkładać do święconki? Podpowiadamy!
Czego nie wkładać do święconki? Podpowiadamy!

Okazuje się, że wielu ludzi popełnia błąd!

Ostatnio dodane
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?