Uroda - Kobieta

Od czego robią się siwe włosy?

2020-07-28 10:26:44

Pierwszy siwy włos jest często powodem do paniki, ponieważ jest uznawany za atrybut starości. Jednak okazuje się, że wiek nie jest jedyną przyczyną siwienia. Pojawienie się włosów bez wystarczającej ilości melaniny, czyli substancji koloryzującej, jest związane z wieloma innymi czynnikami. Dowiedz się, od czego zależy pojawienie się siwizny.

Młoda dziewczyna z siwymi włosami

Wiek

Siwe włosy są nieodłącznie związane z procesem starzenia się. Z wiekiem spowalnia się tempo pracy melanocytów, komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Co ciekawe, pierwsze siwe włosy są białe lub bladożółte, w zależności od ich naturalnego koloru. Ten proces naturalnie powinien nastąpić między 30. a 40. rokiem życia, jednak zdarzają się nawet siwiejący nastolatkowie. Na proces przedwczesnego siwienia wpływają inne czynniki, m.in. choroby genetyczne i styl życia.

Zdrowie 

Wiele zależy od naszych genów - to one determinują w jakim wieku i tempie zaczniemy siwieć. Proces siwienia włosów mogą także przyspieszyć pewne choroby. Narażone są zwłaszcza osoby cierpiące na anemię oraz genetyczny zespół Wernera, charakteryzujący się przedwczesnym i przyspieszonym starzeniem się.

Nieprawidłowa pielęgnacja włosów

Codzienne mycie i suszenie włosów, a także częste korzystanie z detergentów chemicznych i innych kosmetyków wspomaga proces siwienia włosów. Odpowiednia pielęgnacja nie tylko sprawi, że nie będziesz znajdować siwych kosmyków, ale także nawilży i odbuduje strukturę włosa.

Dieta

Niedobory pewnych składników odżywczych także mogą prowadzić do siwienia włosów. Szczególnie powinniśmy dopilnować, aby w naszej diecie znalazła się witamina B. Wpływa ona na tworzenie się mocnych włosów i spowalnia ich siwienie. Odnajdziemy ją m.in. w jajach, mięsie kurczaka, brokułach, pełnoziarnistym pieczywie oraz owocach – melonach, bananach, pomarańczach.

Stres 

Życie pod presją i w ciągłym pędzie sprawi, że szybciej zobaczysz w swoich włosach siwe pasma. Silny stres zakłóca wydzielanie impulsów elektrycznych, które blokują produkcję melaniny, a nasze włosy tracą kolor. Aby temu zapobiec, każdego dnia znajdź chwilę tylko dla siebie. Nawet 20 minut poświęcone na relaks spowolni siwienie.

MN 

Źródła: siwe-wlosy.pl; uroda.abczdrowie.pl

fot. Anastasiya Lobanovskaya z pexels.com

Słowa kluczowe: dlaczego siwieję, zdrowie, uroda, problem, skąd się biorą siwe włosy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Lwia zmarszczka
Czym są lwia zmarszczka i lwia bruzda? Sprawdź, czy też je masz!

Te oznaki starzenia pojawiają się nawet u młodych osób.

Jak poprawnie wykonać peeling
Złuszczanie skóry - jak robić to poprawnie?

Sprawdźcie, jak wykonać peeling w taki sposób, aby nie podrażnić skóry!

Dieta pudełkowa - gdy chcesz schudnąć i przybrać na masie Katowice

Coraz więcej cateringów jest zamawianych przez osoby, które trenują i którym zależy na zwiększeniu masy mięśniowej.

Polecamy
Bodyforming
Piękne ciało na lato - zasady i skuteczne zabiegi bodyformingu

Bodyforming to coś więcej niż wyszczuplanie. To nadawanie ciału odpowiedniego kształtu i jędrności.

Naturalna pielęgnacja włosów. Twoje włosy Ci podziękują!

Przygotuj odżywcze maski, wcierki czy płukanki, wykorzystując domowe produkty. Dbanie o włosy od teraz stanie się prostsze.

Ostatnio dodane
Lwia zmarszczka
Czym są lwia zmarszczka i lwia bruzda? Sprawdź, czy też je masz!

Te oznaki starzenia pojawiają się nawet u młodych osób.

Jak poprawnie wykonać peeling
Złuszczanie skóry - jak robić to poprawnie?

Sprawdźcie, jak wykonać peeling w taki sposób, aby nie podrażnić skóry!

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?