Zdrowie - Kobieta

T jak Tampon

2007-08-20 20:51:21
 Wygodne, dyskretne, higieniczne i łatwe w użyciu - to tylko niektóre z zalet tamponów. Skąd się wzięły, jak wypadają w porównaniu z podpaskami i czy są bezpieczne?

Już XIV wieku p.n.e. kobiety w okresie miesiączkowania wykorzystywały płótno opatrunkowe wprowadzane do pochwy. Ale dopiero w ok. 1930 roku pojawiły się tampony o formie zbliżonej do dzisiejszych. Była to innowacja w dziedzinie higieny intymnej, nic dziwnego więc, że spotkały się one z dużym oporem zarówno ze strony społeczeństwa, jak i lekarzy.

Na czym polega fenomen tamponów? Otóż wchłaniają one wydzielinę miesiączkową jeszcze w pochwie, co niweluje jakikolwiek dyskomfort związany z krwawieniem. Podpaska natomiast zabezpiecza bieliznę przed ubrudzeniem, ale nawet mimo specjalnej siateczki i skrzydełek zewnętrzne narządy płciowe pozostają zabrudzone krwią.

Stosowanie tamponów jest niezwykle proste. Nawet dla dziewczyny, która wcześniej nie korzystała z tego typu zabezpieczenia. Prawidłowo wprowadzony tampon jest niewyczuwalny, dzięki czemu możesz czuć komfort, nawet jeżdżąc na rowerze. Bielizna pozostaje sucha i czysta. A podczas pierwszych dni okresu, kiedy krwawienie jest bardziej obfite, można dodatkowo zabezpieczyć się wkładką higieniczną. Nie ma niemiłego zapachu, ani uczucia wilgotności, które tak często towarzyszy stosowaniu podpasek. Tampony są niewidoczne, dzięki czemu możesz bez wahania włożyć obcisłe spodnie, czy strój kąpielowy, czego nie zrobiłabyś, stosując podpaski, gdyż ich głównym minusem jest wielkość. Nawet te cieniutkie o coraz to bardziej dopasowanych kształtach nie zapewniają wygody podczas plażowania, nie wspominając już o kąpieli w wodzie.

Mimo swych zalet tampony spotykają się z krytyką części kobiet, a to za sprawą Zespołu Wstrząsu Toksycznego (TSS). Jest to typ toksycznego zakażenia krwi. Mimo że choroba ta może wystąpić również, gdy tampony nie były stosowane.

Choć TTS jest niezwykle rzadki, przestrzeganie higieny w okresie miesiączkowania jest niezwykle ważne. Wielkość tamponów należy dostosować do obfitości krwawienia, a wymieniać co 3 - 6 godzin w pierwszych dniach okresu i co 6 - 8 godzin w pozostałych. W innym wypadku tampon może stać się źródłem zakażenia. Jeśli nagle podczas miesiączki zaczniesz gorączkować, pojawią się wymioty, biegunka, bóle głowy, ból gardła, zawroty głowy, zasłabnięcia, bóle mięśni, wysypka na skórze, powinnaś usunąć tampon i natychmiast zgłosić się do lekarza. Pamiętaj, że TSS jest chorobą potencjalnie śmiertelną, dlatego tak ważna jest szybka interwencja specjalisty.

Decyzja o wyborze tamponu czy podpaski zawsze należy do kobiety. Zabezpieczenia podczas miesiączki zależą także od tego, jak zamierzasz spędzić tych kilka dni.

Jeśli rano uprawiasz jogging, do południa masz zamiar wygrzewać się w słońcu na plaży, po obiedzie chcesz urządzić z przyjaciółką kilkugodzinny maraton po sklepach, a wieczorem poszaleć w klubie do białego rana – wybierz tampony.

A jeśli do południa masz ochotę leżeć w łóżku, oglądając w telewizji ulubione seriale, popołudnie spędzić przy komputerze, rozmawiając ze znajomymi na czacie, a wieczorem po prostu poczytać dobrą książkę w domowym zaciszu – wybierz podpaski.

Alicja Kielan
(alicja.kielan@dlastudenta.pl)
Słowa kluczowe: tampon okres menstruacja miesiączka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
sen
Światowy Dzień Snu - jak sen i chrapanie wpływa na zdrowie Warszawa

Czy chrapanie może być groźne i ile powinno się spać?

detoks
Detoks organizmu - czym jest i kiedy zacząć?

Jak polepszyć stan naszego zdrowia?

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?