Spisane z życia - Kobieta

Tradycje Bożego Narodzenia, czyli świąteczne klasyki, które musisz znać

2020-12-21 14:06:41

Wigilię powinno się zacząć, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Symbolika mówi, że ujrzeli ją Trzej Królowie, którzy szli do Jezusa, a ona wskazała im właściwą drogę. Popularne jest pomyślenie życzenia, gdy ją ujrzymy na niebie. Co jeszcze należy do tradycji świąt Bożego Narodzenia? Sprawdźcie!

Tradycje świąteczne

Jemioła

Wiesza się ją najczęściej na drzwiami lub stołem. Jest symbolem dostatku i szczęścia w miłości. Kiedyś młodzi ludzie pili napar z jemioły, teraz przerodziło się to w pocałunek pod nią. Gałązki jemioły nie powinno się wyrzucać, aby jej magiczne działanie trwało cały rok.

Sianko

Sianko pod obrusem jest symbolem miejsca, w którym narodził się Jezus. Paradoksalnie ma sprowadzić dobrobyt na dom, mimo że symbolizuje ubóstwo. Wiąże się to z tradycją białego obrusu, który kładziemy na wigilijny stół, a jest symbolem nieskazitelności.

Dzielenie się opłatkiem

Pierwsi chrześcijanie dzielili się chlebem między sobą na znak wspólnoty i pojednania. Nikt nie powinien skłócony zasiadać przy stole. Jest to chwila na powiedzenie bliskim tego czego nie mówimy w codziennych rozmowach.

Czytanie fragmentu Pisma Świętego 

Zwyczajowo przed rozpoczęciem posiłku najstarszy mężczyzna w rodzinie, powinien przeczytać tekst z Pisma Świętego. Jest to fragment z Ewangelii o narodzinach Jezusa - Łk 2,1-14 , który w prostu sposób przedstawia to wydarzenie.

Pasterka

Msza Święta odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia jest symbolem modlitwy pasterzy oczekujących na radosną nowinę. Późną zimową nocą ludzie zmierzają do kościoła i śpiewają kolędy na cześć przyjścia Jezusa. Ten element świąt jest bardzo znaczący dla osób, które przeżywają ten czas utożsamiając się z nim religijnie, a nie tylko tradycyjnie.

Dwanaście potraw

Jest symbolem dwunastu apostołów, którzy zasiedli z Jezusem do Ostatniej Wieczerzy. Ten symbol nawiązuje do Świąt Wielkanocnych. Symboliczna ilość potraw zmieniała się na przestrzeni lat. Duża część potraw na wigilijnym stole ma znaczenie, na przykład suszone śliwki to oznaka zdrowia, a grzyby to symbol dostatku.

Wolne miejsce przy stole

Są dwa znaczenia tego symbolu. Jedno oznacza wizytę niezapowiedzianego gościa, solidarność z ludźmi, którzy przeżywają święta w samotności i gotowość na przyjęcie samotnika. Drugi symbol oznacza zmarłych z rodziny, którzy dzięki temu są z nami symbolicznie obecni.

Święty Mikołaj

Tradycja ta związana jest ze św. Mikołajem z Mikry, który żył w 270 roku i słynął z dzielenia się tym co ma z dziećmi, biednymi i potrzebującymi. Oficjalnie jego wspomnienie jest obchodzone 6 grudnia, jednak zwyczaj przynoszenie prezentów obchodzony jest również w Wigilię. W zależności od regionu może być nazywany Gwiazdorem, Dzieciątkiem lub Aniołkiem. Przez lata uległ on komercjalizacji i jest przedstawiany jako gruby pan z długą brodą i w czerwonym stroju.

Choinka

Tradycja pochodzi z Anglii i Francji. Jest symbolem nieprzemijającego życia. Dawniej ubierano ją w Wigilię. Kiedyś choinka przystrajana była w bardzo określony sposób. Łańcuchy oznaczały węża kusiciela, zamiast bombek były jabłka jako symbol owocu, który zjadła Ewa w raju, a światełka oznaczały nadzieję, którą przynosi Jezus. Na czubku choinki znajduje się gwiazda, symbol Gwiazdy Betlejemskiej.

KK

fot. Free-Photos/Pixabay

Słowa kluczowe: tradycje, Boże Narodzenie, święta, Wigilia, jemioła,choinka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dzień Babci i Dziadka
Jak zorganizować Dzień Babci i Dzień Dziadka w 2021 roku?

Jak spędzić te dni, aby były dla nich wyjątkowe?

Pocieszające się pingwiny
Wzruszające zdjęcie pocieszających się pingwinów podbija internet

Historia stojąca za fotografią łamie serce... czy jednak jest w pełni prawdziwa?

Jak poczuć magię świąt w ostatniej chwili?

Święta coraz bliżej, a Ty nie możesz wprowadzić się w odpowiedni nastrój? Oto co możesz zrobić!

Polecamy
zdjęcie ślubne
Jak wybrać najlepszego fotografa na ślub? Najważniejsze informacje! Poznań

Ślub i wesele to wyjątkowy czas, więc warto mieć z niego piękną pamiątkę. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania fotografa na ten wymarzony dzień?

wolny czas
Jak dobrze wykorzystać wolny czas w domu?

Poznajcie najlepsze sposoby na produktywny dzień!

Polecamy
Ostatnio dodane
Dzień Babci i Dziadka
Jak zorganizować Dzień Babci i Dzień Dziadka w 2021 roku?

Jak spędzić te dni, aby były dla nich wyjątkowe?

Pocieszające się pingwiny
Wzruszające zdjęcie pocieszających się pingwinów podbija internet

Historia stojąca za fotografią łamie serce... czy jednak jest w pełni prawdziwa?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?