Spisane z życia - Kobieta

Czy warto mieć zwierzątko w rodzinie? Zalety wychowania dziecka z pupilem

2019-10-17 12:41:10

Zdecydowanie się na zwierzątko w rodzinie to ważny krok w życiu. Pies czy kot to duże wyzwanie i jeszcze większa odpowiedzialność. Są to żywe istoty i nie można ich zaniedbywać. Jednak wiele rodzin decyduje się na zwierzaka, kiedy rodzi im się dziecko. Czy jest to dobra decyzja?

dziecko kot

Zwierzę w rodzinie - zalety

Zwiększenie odporności, wyższe poczucie własnej wartości, szczęśliwsze dzieciństwo, zapobieganie alergiom i infekcjom dróg oddechowych u dzieci – to tylko kilka korzyści wynikających z posiadania zwierzątka w domu. Dziecko, które rozwija się w otoczeniu psa  czy kota  szybciej uczy się empatii. Według danych Uniwersytetu SWPS "empatia odgrywa ważną rolę w rozwoju emocjonalnym i społecznym dziecka".

Zwierzęta traktowane są często jako najlepsi przyjaciele dziecka. Kto sam miał swojego ukochanego kociaka, ten wie, jaki on był ważny. Dlatego czworonożni wspomagają rozwój emocjonalny dziecka. Według Business Insider zwierzęta pomagają dzieciom się socjalizować. Uczą dobrych postaw i odpowiedzialności. Dziecko obserwując zachowania swojego zwierzęcia, dostrzega jego potrzeby i reakcje na bodźce. Tym samym uczy się życia w realnym świecie.

Dowiedz się również: Czy koty przywiązują się do swoich właścicieli?

Zmniejszenie poziomu stresu

Koty i psy pozytywnie wpływają na stres. Naukowcy udowodnili, że mruczenie kota jest zbawienne dla zdrowia. Mruczy on z częstotliwością 25 Hz, która jest zgodna z ludzkim biorytmem. Działa to relaksująco i odprężająco. Nie dotyczy to jedynie dzieci, ale osób w każdym wieku.

Stres można również obniżyć poprzez dotyk. Przytulenie psa czy kota nie tylko daje nam to przyjemne uczucie, ale również uspokaja. Daje poczucie bezpieczeństwa i dostarcza endorfin do organizmu. Jest to szczególnie ważne w okresie poniemowlęcym, kiedy to dziecko dopiero uczy się funkcjonowania.

Posiadanie zwierzaka to praktycznie same korzyści dla rodziny. Daje mnóstwo szczęścia i miłości. Dla dziecka zwierzęta to pierwsi i najszczersi prawdziwi przyjaciele, którzy ich uczą wszystkiego, co pozytywne, począwszy od odpowiedzialności do miłości. Przynoszą korzyści dla przyszłego wejścia w życie społeczne. Warto jednak pamiętać, że zwierzęta to nie zabawki! Mają swoje potrzeby, o które koniecznie trzeba dbać.

Zobacz też: Jak opiekować się gryzoniem?

ZK

fot. Pexels.com

Źródła: newseria.pl, businessinsider.com

Słowa kluczowe: zdrowie, dom, wychowanie, dziecko i zwierzę
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dzień Dziecka w czasach koronawirusa
Dzień Dziecka w czasach koronawirusa: Co można robić?

Kilka sposobów by Dzień Dziecka był miło wspominany, mimo wciąż trwającej epidemii.

wesele w czasie koronawirusa
Organizacja wesela a koronawirus. Kiedy i na jakich zasadach?

Od kiedy wesela znów będą mogły się odbywać? Co mówi w tej sprawie nasz rząd? Jakie są prognozy?

BiÅźuteria i zegarki - nagroda dla pracownika
Jakie prezenty najbardziej cieszą pracowników?

Podwyżka czy premia za dobrze wykonywaną pracę to tylko jedna z możliwości doceniania pracowników. Jak robić to dobrze?

Polecamy
Tuż za ścianą
Tuż za ścianą

Nieładnie jest podsłuchiwać, ale podsłuchiwałam. Zresztą nie pierwszy raz w życiu. Za ścianą mojego studenckiego bloku, przy alkoholu toczyła się dyskusja o pracy i o życiu.

Dlaczego Polki wolą obcokrajowców?
Dlaczego Polki wolą obcokrajowców?

Co takiego jest w tych wszystkich Włochach, Hiszpanach, Francuzach, Anglikach, czego nie mamy my Polacy?

Ostatnio dodane
Dzień Dziecka w czasach koronawirusa
Dzień Dziecka w czasach koronawirusa: Co można robić?

Kilka sposobów by Dzień Dziecka był miło wspominany, mimo wciąż trwającej epidemii.

wesele w czasie koronawirusa
Organizacja wesela a koronawirus. Kiedy i na jakich zasadach?

Od kiedy wesela znów będą mogły się odbywać? Co mówi w tej sprawie nasz rząd? Jakie są prognozy?