Uroda - Kobieta

Złuszczaj i skrob

2008-07-04 10:52:13
 Peeling to jeden z ważnych zabiegów, jaki powinnyśmy przeprowadzać raz na jakiś czas. Jaki powinien być, by nie podrażniał skóry? Jak często go stosować? O peelingowych zasadach opowiada p. Dorota Celińska- kosmetolog.

Dlastudenta.pl: - Co to jest peeling?
Dorota Celińska: - Peeling ma na celu złuszczenie lub rozpuszczenie i częściowe usunięcie warstwy rogowej naskórka.

Dlastudenta.pl: - Dlaczego warto go stosować?
Dorota Celińska: - Naturalny cykl odnowy naskórka trwa około 28 dni. Komórki naskórka (keratynocyty) powstają w najgłębszej jego warstwie zwanej podstawnokomórkową. Następnie przemieszczają się przez warstwę kolczystą ziarnistą do rogowej. W miarę przesuwania się ku powierzchni skóry zarówno fizjologia, jak i morfologia komórek ulega zmianom. Ostatecznym efektem tego procesu jest całkowite obumarcie komórek i ich spłaszczenie. Powstaje struktura całkowicie skeratynizowanych keratynocytów (zwanych korneocytami) połączonych ze sobą białkowymi desmosami i spoiwem lipidowym. W miarę enzymatycznego rozpadu desmosomów i rozluźniania się całej struktury następuje stopniowe uwalnianie korneocytów i usuwanie ich z powierzchni skóry (złuszczanie, eksfoliacja). Proces ten skutecznie przyspieszają preparaty złuszczające czyli różnego typu peelingi. Dzięki usunięciu powierzchniowych warstw naskórka, skóra staje się gładsza, bardziej rozświetlona oraz znacznie lepiej reaguje na substancje czynne stosowane w kosmetykach.

Dlastudenta.pl: - Jakie są rodzaje peelingów?
Dorota Celińska: - Wyróżniamy peeling: mechaniczny, enzymatyczny i chemiczny. W gabinetach kosmetycznych możliwe jest złuszczanie naskórka za pomocą substancji ziołowych, lasera czy mikronizowanych kryształów tlenku glinu, tzw. mikrodermabrazji oraz ultradźwięków (peeling kawitacyjny).

Dlastudenta.pl: - Na czym polega działanie peelingu mechanicznego i enzymatycznego?
Dorota Celińska: - Peeling mechaniczny charakteryzuje się występowaniem drobinek ścierających. Najczęściej stosowane substancje ścierające to: granulaty polietylenu, sproszkowane łupiny orzechów włoskich, pestek brzoskwiń i moreli, otręby migdałowe, morski piasek, ziemia okrzemkowa, sole mineralne, mikrocząsteczki wosku jojoba, czy kryształki cukru. Peeling enzymatyczny zawiera enzymy rozkładające lipidy i białka warstwy rogowej. Wywierają one wpływ na substancje łączące korneocyty ze spoiwem międzykomórkowym, a także na desmosomy. W trakcie tego procesu nie powinna zostać naruszona żywa tkanka. Do peelingu stosowane są enzymy takie jak: trypsyna, pankreatyna, papaina z papai, czy bromelia z ananasa.

Dlastudenta.pl: - Czy peelingi mogą mieć negatywne działanie?
Dorota Celińska: - Intensywne metody złuszczania, nieodpowiednio dobrany preparat, bądź nadwrażliwość na składniki znajdujące się w preparacie złuszczającym mogą spowodować stan zapalny skóry, podrażnienie, rumień, świąd i pieczenie.

Dlastudenta.pl: - Kto zatem nie powinien stosować peelingów?
Dorota Celińska: - Osoby z bardzo wrażliwą skórą, czy z chorobami dermatologicznymi, np. atopowym zapaleniem skóry, trądzikiem różowatym, stanem zapalnym występującym w trądziku pospolitym, czy młodzieńczym. Należy też uważać przy skórach wrażliwych i  naczynkowych.

Dlastudenta.pl: - Jak dobrać odpowiedni peeling dla siebie?
Dorota Celińska: - Osoby ze skórą wrażliwą lub naczynkową powinny wybierać peelingi enzymatyczne. Te rodzaje cer bardzo szybko reagują na bodźce mechaniczne, termiczne i chemiczne. Zamiast korzystnego działania peelingu uzyskamy efekt wręcz przeciwny (zaczerwienienie, bądź podrażnienie). Osoby mające skórę normalną, mieszaną czy tłustą mogą dowolnie wybierać peelingi dostępne na rynku. Wskazane jest, aby osoby ze skórą normalną i mieszaną używały peelingów łagodniejszych, drobnoziarnistych, czy masek złuszczających. Natomiast osoby posiadające skórę tłustą, grubą, z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych mogą używać peelingów gruboziarnistych mocniej ścierających martwy naskórek. Nie jest to jednak regułą. Peeling należy dobierać indywidualnie. Na polskim rynku kosmetycznym jest bardzo dużo tego typu preparatów. Znajdziemy peelingi przeznaczone dla skór dojrzałych – zmniejszające widoczność zmarszczek, specjalnie przeznaczone dla skór naczynkowych, trądzikowych i z przebarwieniami.

Dorota Celińska - ukończyła Wyższą Szkołę Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, kierunek kosmetologia, specjalność - produkty kosmetyczne. Jest absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierunek zdrowie publiczne. Pracuje w Galerii Centrum na stanowisku kosmetolog. Interesuje się chemią kosmetyczną i promocją zdrowia.

Marta Jadwiga Chowaniec
(marta.chowaniec@dlastudenta.pl)

Fot. Anna Szmytkowska
Słowa kluczowe: Złuszczaj i skrob złuszczanie twarzy peeling
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • mikrodermabrazja [0]
  Ewccia
  2008-11-18 20:52:47
  A ja polecam mikrodermabrazje w salonie kosmetycznym . Super efekty i gładziutka skóra.
 • bardzo ciężki tekst [0]
  ewel
  2008-07-05 10:07:19
  Sam temat - interesujący, ale tekst dla człowieka, który nie jest studentem medycyny jest w pewnych momentach mało zrozumiały i przez to nieciekawy. Opinię ive popieram w znacznej części.
 • masło maślane [0]
  ive
  2008-07-04 14:59:17
  "Powstaje struktura całkowicie skeratynizowanych keratynocytów (zwanych korneocytami) połączonych ze sobą białkowymi desmosami i spoiwem lipidowym. W miarę enzymatycznego rozpadu desmosomów i rozluźniania się całej struktury następuje stopniowe uwalnianie korneocytów i usuwanie ich z powierzchni skóry..." - po prostu jakaś tragedia. Takie teksty powinno się okrajać, przekształcać, wyjaśniać...Nam trzeba konkretów, a nie mądralińskich tekstów, które nic nam po prostu nie mówią. Nawet jeśli pani specjalistka udzielała super fachowych odpowiedzi, zadaniem dziennikarza jest ZAWSZE wyciągnąć od niej "co to znaczy" Zabrakło za to tak prostej rzeczy, jak "co ile dni robić peeling"...szkoda
Zobacz także
Krem z filtrem na piasku
Fakty i mity o kremach przeciwsłonecznych

Chronią czy szkodzą? Obalamy najpopularniejsze mity o kremach z filtrem.

Naturalna pielęgnacja włosów. Twoje włosy Ci podziękują!

Przygotuj odżywcze maski, wcierki czy płukanki, wykorzystując domowe produkty. Dbanie o włosy od teraz stanie się prostsze.

Siwe włosy dziewczyna
Od czego robią się siwe włosy?

Poznaj przyczyny siwienia w młodym wieku.

Polecamy
fotoprotekcja
Fotoprotekcja a zdrowa skóra i uroda

Dlaczego jest tak istotna? Na co powinno się zwracać szczególną uwagę?

Wolumetria - objętość dodaje piękna

Dzięki zabiegowi wolumetrii możemy wymodelować, a przez to upiększyć lub odmłodzić twarz bez użycia skalpela.

Ostatnio dodane
Krem z filtrem na piasku
Fakty i mity o kremach przeciwsłonecznych

Chronią czy szkodzą? Obalamy najpopularniejsze mity o kremach z filtrem.

Naturalna pielęgnacja włosów. Twoje włosy Ci podziękują!

Przygotuj odżywcze maski, wcierki czy płukanki, wykorzystując domowe produkty. Dbanie o włosy od teraz stanie się prostsze.